Vodene kornjace


Vodene kornjače su veoma zastupljen kućni ljubimac. Najčešća je crvenouha kornjača, latinski Trachemys scripta elegans. Ona ima karakterističnu šaru crvene ili narandžaste boje, na vratu iza očiju, po čemu je i dobila ime.

U prirodi crvenouhe kornjače žive u jugozapadnom delu SAD i u Meksiku. Naseljavaju mirnije vodene tokove koji su bogati florom.
U kućnim uslovima, u razdoblju od 3 do 7 godina, mogu da narastu do 30 cm, a mogu doživeti i 15 godina starosti.
Kornjače se mogu nabaviti u skoro svakoj prodavnici kućnih ljubimaca. I to su obično mlade kornjače. Pri kupovini birajte one živahnije. Posebnu pažnju obratite na oklop, koji ne sme da bude oštećen, a nos i oči treba da su čisti.
Kornjače se mogu držati samostalno ili u grupi. Vrlo su radoznale životinje i stalno su u pokretu. Nisu posebno zahtevne, pa su, na radost dece, pogodne i za početnike.

Mlade kornjače imaju nežan oklop i treba paziti da im se ne ošteti, jer zbog toga mogu uginuti.
Kod nas su kornače čest poklon u različitim prilikama i često se prodaju sa malim neadekvatnim plastičnim kadicama, koje nikako ne predstavljaju valjan smeštaj. Pošto mogu da narastu i do 30 cm (sa ispruženim repom i glavom), treba im obezbediti i veći smeštajni prostor u vidu akvaterarijuma.
Akvaterarijum za kornjače ima i obavezni suvi 'kopneni' deo, gde one izlaze da se osuše i sunčaju. Na dno akvaterarijuma se može staviti podloga od peska, po kojoj kornjače vole da kopaju. U vodenom delu je dobro postaviti i filter. Bez filtera je potrebna češća zamena vode. Pošto su kornjače suptropske životinje, treba im obezbediti temperaturu vode oko 25 stepeni C, što se može regulisati grejačem sa termoregulatorom. Akvaterarijum se može dekorisati kamenjem i veštačkim ili živim biljkama.
Mlade kornjače su obično plašljive, dok se ne naviknu na blizinu ljudi. Kada se priviknu, čak će i prilaziti, tražeći hranu. Kao mlade, hrane se najviše mesom i to piletinom, govedinom ili ribom, i raznim gotovim specijalnim hranama za kornjače. Kako postaju starije, prelaze više na vegeterijansku ishranu. Možete ih hraniti živim tubifeksom i malim kišnim glistama, što će im vrlo prijati. Kornjače je dovoljno hraniti dva puta dnevno.
U pogledu ishrane trudite se da bude raznovrsna, da ne biste došli u situaciju da kornjače odbiju da jedu neku hranu. Hranu im treba davati u vodenom delu akvaterarijuma, da bi je lakše mogle progutati. Ostatke hrane, posle obroka, obavezno uklonite, da ne bi došlo do njenog raspadanja i prljanja vode.
Od hrane biljnog porekla kornjačama se može ponuditi sitno seckana salata, spanać ili zelje. U hranu treba povremeno dodavati vitaminske kapi sa vitaminima A, D i E, posebno u zimskim mesecima.
Ponekad se može desiti da kornjača dan - dva ne jede, što je normalan 'post', i nije za uzbunu. Kornjača u vreme zimskog sna (hibernacija) uopšte ne jede. Kornjače koje se gaje kao ljubimci, ne moraju imati period hibernacije. Ako se održava ravnomerna temperatura tokom cele godine, one će zadržati svoju aktivnost i normalno će se hraniti.

Napomena
Kornjača ne zahteva nešto više obaveza ali i nije ljubimac sa kojim se dete može igrati. Ona nije ni zamena za igračke, koje se mogu bacati.

Prvi korak
Prilikom nabavke kornjača najbolje je odmah nabaviti i vitaminske kapi, koje im trreba povremeno davati, kao i bar dve vrste njihove specijalne hrane.

Test
Kako prepoznati da li je kornjača zdrava? Ako ima tvrd oklop, bez oštećenja, ako ima čiste i bistre oči, ako veselo pliva i redovno uzima hranu - kornjača je zdrava.