Kantor
Poput mnogih cenjenih jadranskih vrsta, poslednjih godina kantor se sve ređe lovi, naročito krupniji primerci. Verovatno i ovaj plemeniti sparid postaje žrtva prekomernog lova, kočarenja po morskom dnu, dinamitašenja, zagađenja i drugih vidova ugrožavanja morskih eko-sistema Jadrana i Mediterana. Za uspeh u lovu kantora potrebnon je znatno više truda, znanja i strpljenja nego ranije.
Gde pecati?
Kantor se prevashodno lovi dubinkom iz čamca i lakim driftingom (ulovi sa obale su retki i uglavnom je reč o mladim primercima). Dobra ribolovna pozicija je odlučujući faktor, a za njeno nalaženje i memorisanje većina ribolovaca danas koristi GPS uređaj za satelitsku navigaciju. Mada se kantori mogu sresti i bliže obali, na algama obraslom kamenitom dnu ili u livadama morske trave posidonije, prednost valja dati nešto većim dubinama. Ubedljivo najbolja mesta su podvodni grebeni (seke, brakovi). Uz malo sreće, tu možemo naleteti na komade teže od kilograma, pa čak i na trofejne dvokilaše. Optimalna dubina lova kreće se od nekih 15/20, pa do 50, ponekad i 70 metara. Treba imati u vidu da se jata kantora ne drže uvek samog dna, već se ponekad upute u srednje vodene slojeve, čak i dvadesetak metara iznad dna (zato je drifting veoma efikasan metod). Iz ovoga sledi zaključak da jato kantora treba „napipati“, u čemu je od velike pomoći ehosonder.
Kantor se kreće u manjim i većim jatima što omogućava da, u periodima kad grize dođemo do obilnog ulova.
Pribor i sistemi
Kantor je prilično agresivan i proždrljiv, ali istovremeno oprezan, posebno krupniji primerci, zbog čega izradi sistema i izboru mamca treba posvetiti dužnu pažnju. Specijalisti iz ovog razloga koriste tanke najlone i dugačke predveze. U lovu dubinkom pretežno se upotrebljava paternoster sa završnim, fiksnim olovom, iznad kojeg se vezuju dva ili tri bočna predveza. Debljina osnovne strune je 0,30 ili 0,35 mm, a predveza od fluorokarbona 0,25 ili 0,30 milimetara.
Poželjno je ojačati, odnosno udvojiti nekoliko centimetara predveza odmah do udice, pošto kantor mnogobrojnim, oštrim zubićima može lako prekinuti strunu. Veličina udice kreće se od 8 do 4, zavisno od veličine kantora u jatu. Težina olova zavisi od dubine na kojoj lovimo i jačine struje i varira od 100 do 200 g.
Za ovu tehniku preporučuje se štap dužine 2,4 ili 2,7 m, vršne ili srednje akcije, težine bacanja 50 do 100 grama. Mašinica je kapaciteta 200 m strune prečnika 0,35 mm, dovoljno robusna i pouzdana za izvlačenje riba od nekoliko kilograma sa većih dubina. Uostalom, u lovu kantora, nikad se ne zna šta koje krupne dubinske ribe, koje naseljavaju iste terene, mogu naleteti na udicu.
Mamci i primama
Za lov kantora dubinkom najbolji mamci su fileti ili komadi sardele ili druge sitne plave ribe, komadi ili trake lignje, lignjuna ili sipe, gambori, kozice peskorovke, rakovi samci, crvi... Meki mamci, npr. meso gambora ili sardele, osiguravaju se elastičnim koncem.
Primamljivanje je posebno važno u lovu kantora, tim pre što je reč je o ribi sa veoma istančanim čulom mirisa. Dobra primama, napravljena na bazi samlevene ili izgnječene sardele, kantora će brzo dovesti i dugo zadržati u zoni ribolova. Primamljivanje je moguće u više varijanti: bacanjem loptica hrane odgovarajuće konzistencije na dno, spuštanjem na određenu dubinu iznad dna kamenom otežane mrežaste vrećice ili specijalnog kupovnog kontejnera sa primamom (vrećica se drži na nekih 3-4 m od dna i povremeno protrese, kako bi se mirisi i hranljive čestice širili kroz vodu) ili korišćenjem hranilice umesto klasičnog olova.....
Propisi i sportska etika nalažu da vratimo u vodu kantore ispod minimalne lovne dužine, koja iznosi 18 centimetara.
Osobine
Naučno ime kantora je Spondyliosoma cantharus, a pripada velikoj porodici Sparidae. Poput većine drugih članova ove familije (zubatac, orada, sarag, fratar, špar, pic, ovčica itd.), odlikuje se bočno spljoštenim telom, koje je u profilu ovalno i visoko, naročito kod odraslih mužjaka. Gubica mu je kratka, a usta mala, sa više nizova tankih i oštrih konusnih zubića. Leđa kantora su sivkasta, bokovi srebrnasti, sa uzdužnim zlatkastim linijama, koje nisu naročito vidljive. Kod mlađih primeraka, kao i tokom mresta, javljaju se i tamni vertikalni pojasevi na bokovima. Peraja su tamna, sa crnim obodom. Maksimalna dužina jadranskih kantora je 50 do 60 cm, a težina 2 do 2,5 kilograma. Kantor prvo sazreva kao ženka, a kasnije menja pol i postaje mužjak (protoginični hermafroditizam). Ženka ikru polaže u rupe na peskovitom dnu koje iskopa mužjak.
Bookmarks