Posledica povrede ili bolesti


Hramanje kod mačaka, kao i kod drugih životinja, manifestuje se u vidu smanjene sposobnosti ili nesposobnosti da punom težinom gaze i ograničene pokretljivosti šapa.
Razlozi mogu biti različiti, a hramanje može biti povremeno i samo u određenim okolnostima (posle spavanja, ujutru, u toku šetnje) ili stalno. Ne postoji posebna sklonost ka hramanju kod običnih domaćih mačaka, ni kad su u pitanju razne rase, niti u tome ikakvu ulogu imaju starost mačke, niti pol.

Razlozi

Hramanje se može javiti iznenada ili postepeno. Ako se javi iznenada, odnosno ako mačka usred normalne aktivnosti počne da hramlje, ili ako je izašla iz kuće hodajući normalno, a vraća se hramajući, jasno je da se dogodilo nešto što je prouzrokovalo otežan hod, na primer neka povreda. Dešava se da postoji neki uzrok, koji na kraju izazove hramanje, ali se tako polako manifestuje da dugo prolazi nezapaženo. Može postojati, na primer, tumor kosti koji se već dugo razvija, ali nema znakova koji opominju, a onda odjednom, zbog prisustva tumora, nastaju prelom šape i hramanje. Ono može biti prouzrokovano i raznim poremećajima na kičmi ili u mozgu.
Kad je reč o povredama kao uzrocima hramanja, to može biti, na primer, trn koji se zabio u jastučiće na šapi, ujed insekta, ili povreda zadobijena padom kroz prozor. Ukoliko mačka deo dana provodi napolju, u pitanju može da bude povreda nastala u tuči sa drugim mačkama, ili u sukobu sa psima, udarac vozila koje je naletelo na životinju, ili čak udarac neke nedobronamerne osobe. Kod mačaka koje su suviše gojazne ili su već u poodmaklom dobu, uzrok povrede može biti i nespretan skok sa malo veće visine.

Znaci

Svakodnevno posmatrajte kako vaša ljubimica hoda i trči. Ako primetite da se uzdržava od uobičajenih aktivnosti, kao što su igra ili pentranje po nameštaju i da se slabo oslanja na jednu šapu ili to uopšte ne čini, pa zbog toga hramlje, a kad joj dodirnete šapu reaguje kao da oseća bol, to je znak da nešto nije u redu. Ukoliko je u pitanju neka povreda, možete da uočite ranu ili krvarenje.
Neke uzroke hramanja, kao što je, na primer, trn u šapi, moći ćete da uklonite sami i posle toga dezinfikujete ozleđeno mesto. Ukoliko je u pitanju neki ozbiljniji uzrok, pre svega povreda sa ranom i krvarenjem, mačku treba odmah odneti veterinaru. Osim toga, pregled kod veterinara je neophodan i ukoliko mačka počne da hramlje i to traje bar dan-dva, a ne možete da ustanovite uzrok. Veterinar će pregledati mačku, zbrinuti rane, ako je u pitanju povreda, eventualno napraviti nepohodne snimke, obaviti hiruršku intervenciju, ako se ispostavi da je potrebno, i odrediti terapiju.
Kod težih povreda i preloma možda će biti neophodno da se šapa imobilizuje i mački se onemogući kretanje.
Vrlo je teško sprečiti mačku da se kreće, pa ako mora da miruje, najbolje je da ostane kod veterinara, u transporteru, gde će biti mirnija nego kod kuće.


Kragna

Mačke su sklone tome da ližu rane i ono čime im je povređena šapa imobilisana, pa na taj način često pogoršavaju stanje. Nije dobro ni da u organizam unose lekove kojima je rana namazana. U takvim slučajevima treba im staviti viktorijansku kragnu koja će onemogućiti da se ližu po telu.