Predmet obožavanja i žrtve progona
Sudeći po starim zapisima i arheološkim iskopinama, mačke žive uz čoveka već nekoliko hiljada godina. Dele s njim dobro i zlo i zajedno učestvuju u svim istorijskim zbivanjima.
Ne postoje sasvim precizni podaci kada je počeo njihov zajednički život, a najstariji arheološki dokaz potiče iz perioda od pre 9.500 godina.
Arheološki dokazi
Najstarije svedočanstvo o prisustvu mačke u životu čoveka pronađeno je na Kipru, u oblasti Šilourokambos, šest kilometara udaljenoj od Limasola, gde je jedna grupa francuskih arheologa 1992. godine otkopala ostatke neolitskog naselja iz IX veka pre nove ere. U jednom grobu od pre 9.500 godina istraživači su otkrili ostatke mačke stare osam meseci, sahranjene zajedno s njenim vlasnikom, osobom od oko 30 godina, među mnoštvom školjki, sekira i drugih ritualnih predmeta.
Analiza skeleta pokazala je da je ova mačka bila drukčija od današnje i sličnija divljoj afričkoj mački Felis silvestris lybica. Istraživači su na osnovu toga zaključili da pronalazak sa Kipra predstavlja dokaz o najranijoj fazi dugog procesa domestifikacije mačaka.
Drugi značajan arheološki dokaz, star 5.500 godina, potiče iz provincije Šanksi, na severozapadu Kine, gde je grupa kineskih naučnika otkopala ostatke stare seoske naseobine Kuanhukun. Na osnovu analize nalaza, među kojima je bilo i nekoliko skeleta mačaka, naučnici su zaključili da su stanovnici ovih naseobina za odbranu zaliha žitarica od miševa u početku koristili divlje mačke, a zatim birali one koje su bile korisnije i druželjubivije. Na ovom nalazištu otkriveni su veoma stari skeleti mačaka, koji svedoče o tome da su ljudi verovatno redovno hranili ove životinje i brinuli o njima.
Bookmarks