Degu (Octodon degus)




Degu je interesantna i zanimljiva životinja, i pogodan je za kućnog ljubimca jer može da se pripitomi i da bude privržen ljudima, toliko da ćete moći da ga hranite iz ruke. Kad je gladan, čak će svojim piskavim glasom i tražiti hranu.

Degu (Octodon degus) je glodar sa predela Čileanskih Anda. U svojoj postojbini živi na nadmorskoj visini od 500 do 1200 metara, mada se sreće i na 3000 metara nadmorske visine.

Popularnost

U kući će biti pravi vragolan, pošto voli da se igra. Znatiželjan je i dobroćudan i, što je značajno, dugovečan. Može da živi 5 do 9 godina. U prirodi, životni vek mu je kraći, obično dve do tri godine.

Degu je kao kućni ljubimac počeo da se gaji tek sredinom prošlog veka. U Evropu i Severnu Ameriku je dospeo zbog naučnih ispitivanja u vezi sa dijabetesom, pošto je sklon ovoj bolesti. Vrlo je popularan među teraristima. Telo degua pokriva vrlo fina dlaka, dok mu je rep karakteristično kitnjast. Na leđima mu je krzno tamnosmeđe boje, a prema grudima je svetlije. Na prednjim nogama ima 4 prsta, a na zadnjim 5 prstiju, sa dugim noktima, što mu omogućava uspešno penjanje po drveću. Odrasli degu može da teži od 170 do 300 grama, sa dužinom tela oko 15 cm (bez repa), odnosno 20 do 25 cm (sa repom). Rep degua je posebno interesantan.

Prekriven je retkom oštrom dlakom. Dok hodaju, ponosno drže rep podignut. Ako se oseti ugroženim, degu odbacuje rep. On mu neće ponovo izrasti, pa zato ga nemojte nikada rukama povlačiti za rep. Degu ima tamne oči, odličan vid i sluh.

Graditeljstvo

Spada u životinje koje žive u kolonijama od 10, pa čak i do 100 jedinki. Svi u koloniji učestvuju u zajedničkom životu, koji se ogleda u izgradnji podzemnih tunela, sakupljanju hrane, odgajanju mladunaca. Čak su i delovi unutrašnjosti ovih tunela, sa određenim namenama, kao na primer: deo za život, za čuvanje hrane, za rađanje, čuvanje mladih, pa čak i deo za neku vrstu toaleta. Svi ovi tuneli su ušuškani suvim lišćem, senom i grančicama, čime se ostvaruje izolacija u hladnijem dobu godine. Često su ovi tuneli isprepletani sa tunelima komšije - činčile.

Degu je aktivan preko cele godine i ne prespava zimu. Pošto je stalno u potrazi za hranom, u Čileu ga baš i ne obožavaju i smatraju ga štetočinom.

Znatiželja

Pošto degu živi u kolonijama i voli društvo, imajte na umu, ako ga držite samog, da može postati depresivan. Zato je najbolje imati bar dva ljubimca istog pola, a najbolja kombinacija su dve ženke. Za malo veću koloniju, u kavezu možete imati samo jednog mužjaka, inače će biti tuče. I u prirodnom okruženju jedan mužjak je vođa kolonije. Lepo se slažu sa činčilama, kunićima i zamorcima. Vrlo su znatiželjni, pa im to ponekad dođe i glave. Ne plaše se i krupnijh životinja, kao što su psi i mačke. Mačka neće praviti pitanje da li je to degu ili miš, pa ako imate mačku, degu baš i nije pogodan kao drugi ljubimac u vašem stanu.

Degu voli da se igra i može lako da se privikne na čovekov dodir. To treba činiti postepeno, dok se degu ne prilagodi na novo okruženje. Pružite li mu ruku s hranom, s obzirom na njegovu radoznalost, on će vama prvi prići.

Ovog ljubimca treba često puštati iz kaveza, ali nikako bez nadzora. Kao i činčile, neće se ustručavati da pregrize poneki kabl, a to niko ne želi.