Mače za trpezom


KAKO ODABRATI NAJBOLJI NAČIN ZA PRAVILNU ISHRANU MLADUNČETA MAČKE

Vlasnik mačeta koje je tek pristiglo u kuću često ne može da se snađe u mnogobrojnim savetima o ishrani novog ljubimca, kojima ga obasipaju sa svih strana.
Ne samo od odgajivača iz čijeg je legla nabavio mače, nego i od veterinara, prijatelja i preko reklama na televiziji, da ne spominjemo čitav niz proizvoda namenjenih mačijoj ishrani, koje mu nude u samoposlugama i zoo prodavnicama. Pa kako, onda, odlučiti koji je način ishrane najbolji? Sasvim jednostavno: treba odabrati onaj koji garantuje uravnoteženu ishranu.

Osnovni sastojci

Postoji šest osnovnih sastojaka koji treba da budu zastupljeni u ishrani ovih životinja, a to su: proteini, ugljeni hidrati, masnoće, vitamini, minerali i voda. Pojava zdravstvenih problema može biti znak da je neki od ovih elemenata ili nedovoljno prisutan u svakodnevnoj ishrani, ili ga previše ima. Veoma je važno kako ćete hraniti mače u prvoj godini života, jer to predstavlja osnovu za ceo njegov budući razvoj. Hrana namenjena mačićima sastavljena je tako da zadovoljava posebne potrebe za taj uzrast, što znači da sadrži veći procenat proteina i energetskih sastojaka od one koja je predviđena za odrasle mačke. Postoje različiti načini da ishrana bude dobro izbalansirana.
Nema nikakvog razloga da mačetu ne dajemo hranu spravljenu kod kuće, pod uslovom da sadrži sve sastojke koji su mu potrebni, Najzad, zar pre pojave gotove mačije hrane na tržištu nismo mačiće hranili baš na taj način? Jedini problem je što moramo biti sigurni da je ona uravnotežena i da su svi hranljivi sastojci zastupljeni u odgovarajućim količinama. U ovakvoj vrsti ishrane neophodan je dodatak vitamina i minerala, jer ne postoji način da analiziramo hranu koju smo sami spravili i utvrdimo čega u njoj ima premalo, a čega previše.

Oba načina ishrane su dobra, pod uslovom da mačetu obezbeđuju sve što mu je potrebno. Mačke obično više vole da uzimaju nekoliko manjih obroka dnevno, pa ako im je hrana celog dana dostupna, stalno jedu pomalo. U ovom slučaju, nije pogodno ostavljati im kašastu hranu iz kesice, jer će se osušiti i privlačiti muve, a to može da izazove stomačne tegobe, ili čak pojavu glista. Suvu hranu možete ostavljati u činijici preko celog dana, ali se ona u poslednje vreme spominje kao jedan od uzroka stvaranja kristala u mokraćnom traktu. Međutim, postoji niz proizvoda ove vrste namenjenih mačijoj ishrani, koji su tako formulisani da se izbegne ova opasnost, a to ćete lako utvrditi ako pročitate uputstvo na pakovanju.

Stomačne tegobe

Postoje tri uobičajena razloga pojave dijareje kod mačića, a prvi je preterivanje u jelu ili proždrljivost. Mačići nemaju veliki želudac, pa im ne treba ponovo puniti činiju pošto su već pojeli razumnu količinu hrane. Ova vrsta dijareje se lako može izlečiti ako pustite da mače malo gladuje, a onda mu dajete lakšu hranu sastavljenu od kuvane piletine ili bele ribe sa pirinčem, sve dok se stomačne tegobe ne srede.


Nagla promena u načinu ishrane takođe može biti uzrok dijareje.

Još jedan uobičajeni uzrok dijareje je ako mačka ne podnosi laktozu. Čim mače pređe na čvrstu hranu, nije mu više potrebno mleko, pa može izgubiti sposobnost da vari mlečni šećer. Tada jednostavno izostavite iz ishrane mleko, ali ne zaboravite da mu nadoknadite tečnost tako što će mu uvek biti na raspolaganju dovoljne količine sveže vode. Kao kod svih zdravstvenih problema, ako dijareja ne prođe sama od sebe, morate mače odvesti kod veterinara pre nego što postane suviše slabo, ili dehidrira.

Mali probirač

Jedan od čestih problema u ishrani je kad mače postane izbirljivo, pa neće ni da proba ono što ste mu ponudili, ali tu se uvek treba zapitati da li je problem u hrani ili u vama. Oduševljeni ste što u vašem supermarketu možete naći bogatu ponudu mačje hrane, pa koristite priliku da kupite nekoliko kutija od različitih proizvođača i žurite kući da vidite koja će se mačetu najviše svideti.
Mače nekoliko dana uživa u isprobavanju ovih novih ukusa, a onda jednog dana, bez nekog vidljivog razloga, samo onjuši činijicu sa hranom, pogleda u vas i prezrivo se udalji. A vi ste ostali s praznim novčanikom, zatrpani gomilom kutija sa hranom i sa mačkom koja je postala probirač i neće da jede ništa što joj ponudite. Ovaj problem nikako nije nerešiv, ali morate preispitati sopstvene postupke i pokušati da pronađete rešenje.

Ako mače jednog dana prihvata određenu vrstu hrane, a drugog dana je odbija, vi brže bolje menjate njegov način ishrane i ponudite mu nešto drugo, kako biste mu ugodili, a ovo u stvari samo podstiče takvo njegovo ponašanje. Česta promena vrste proizvoda takođe može uticati da mačka postane izbirljiva, jer stalno očekuje šta ćete joj sledeći put ponuditi.
Ako se uverite da mače uživa u određenoj vrsti hrane, onda nemojte ništa menjati. Stalne promene u ishrani podstiču kod mačeta očekivanje da se one nastave. Raznovrsnost u ljudskoj ishrani veoma je važna, kako bi obroci bili uravnoteženi. Mačka može da dobije sve hranljive sastojke koji su joj potrebni ako joj dajete kvalitetnu, kompletnu hranu, prilagođenu njenom uzrastu i načinu života.
Rešenje bilo kojeg od ovih problema je u strategiji koja objedinjuje pravilan način ishrane i stalnu proveru mačjih navika u pogledu hrane. Ako mačka ima problema sa žvakanjem, ako posrće ili vam se čini da je mnogo oslabila, onda je što pre morate odvesti kod veterinara, u slučaju da postoji neki skriveni zdravstveni problem.

Postupnost
Ako ste odlučili da promenite vrstu hrane koju vam je preporučio odgajivač, ili da probate neki drugi proizvod, uvodite ovu novu hranu postepeno, mešajući malu količinu sa onom koju ste do tada davali mačetu. To će mu omogućiti da se navikne na novu vrstu hrane, ali bez neželjenih posledica.


Dodatni zalogaji

Razni ukusni zalogaji i poslastice, kao i hrana koju mačetu dajemo sa naše trpeze, takođe može od njega stvoriti probirača u ishrani. Dodatni zalogaji i hrana koju ukućani potajno daju mačetu može poremetiti zdrav i uravnotežen način ishrane i prouzrokovati gojaznost. Mačka koja izlazi može, isto tako skupljati bačene ostatke hrane, dobiti poneki ukusan zalogaj od suseda, ili nešto uloviti. Tu ne možete ništa mnogo učiniti, osim da susede zamolite da ne daju mački ništa da jede, nego da samo uživaju u njenom društvu.
Treba imati na umu da se mačke u divljini bave lovom i da radije jedu onda kad su gladne, nego da celu količinu hrane pojedu u tri obilna obroka. One retko jedu proždrljivo kao što to obično čine psi. Mačke pojedu malo, a onda odu i u određenim intervalima se vraćaju. Ovo povremeno grickanje hrane ponekad pogrešno tumačimo kao da se mački neka vrsta proizvoda ne dopada.
Razmilsite o svemu ovome i upozorite ostale članove porodice i prijatelje da ne nude mački neke dodatne zalogaje.

Izvor;ZOV