Najbolji biljni melemi protiv celavosti
“Uspavani” koren dlake može se aktivirati pomoću tinktura i čajeva na bazi ruzmarina, koprive, bršljana i drugih trava, od davnina poznatih po blagotvornom dejstvu na kosu. Potrebno je samo da se terapija sprovodi uporno i strpljivo
Iako je ćelavost (alopecija) u najvećem broju slučajeva bezazlene prirode i uglavnom predstavlja estetski problem, gubitak kose ponekad je znak da je u organizmu došlo do poremećaja izazvanog bolešću ili zbog uticaja faktora iz okruženja
Kako raste kosa?
Koren kose smešten je ispod kože, u lopticu – bulbu, čiji je zadatak da ishranjuje folikul, izvor ćelija iz kojih se razvija vlas. Folikul se hrani i sebumom koji proizvodi lojna žlezda locirana na njegovim ivicama, što kosi daje elastičnost.
Na ljudskoj lobanji ima od 100.000 do 150.000 dlaka sačinjenih od belančevine keratina (90%), vode, masti, elemenata kao što su gvožđe, cink, jod, kalcijum i mangan te pigmenta melanina koji im daje boju.
Kosa u proseku naraste centimetar i po mesečno i normalno je da svakodnevno opadne 50-100 dlaka, koje prolaze kroz fazu mirovanja, dok u isto vreme jednak broj njih ulazi u fazu rasta. Kada se ova dva ciklusa poremete, dolazi do proređivanja kose, a ponekad i do potpunog gubitka vlasi.
Vrste i uzroci
Androgena alopecija najčešći je oblik ćelavosti i većinom se javlja kod muškaraca. Nauka je tek nedavno otkrila pravi uzrok ove pojave: glavni “krivac” je DHT hormon (DiHidroTestosteron), koji se vezuje za koren vlasi i smanjuje dotok krvi u bulbu, pa dlaka usled nedostatka materija za ishranu postepeno propada i prestaje da se obnavlja. Ova vrsta ćelavosti često je nasledna, a pritom je i redovan pratilac procesa starenja.
Telogeni efluvijum posledica je poremećaja u ciklusu rasta kose. Može se javiti posle šoka, emocionalnog ili fizičkog, kada pre vremena nastupa faza mirovanja korena kose i dlaka koje su u fazi rasta. Ponekad nastaje nakon hirurške intervencije, a dešava se da kosa opadne i usled visoke temperature, loše ishrane i, posledično, nedostatka proteina, gvožđa, cinka, vitamina B6, folne kiseline.
Telogeni efluvijum može biti posledica kožnih bolesti poput psorijaze, gljivične infekcije ili izlaganja radijaciji, a izazivaju ga i neke vrste lekova, poput onih protiv artritisa, srčanih oboljenja i visokog krvnog pritiska, kao i citostatici – medikamenti za lečenje malignih tumora. U najvećem broju slučajeva kosa počinje ponovo da raste.
Traumatska alopecija nastaje kao posledica akutne povrede, opekotina, svesnog ili nesvesnog trljanja i čupanja kose. Ukoliko trauma nije oštetila folikul, kosa će posle izvesnog vremena početi ponovo da raste.
Alopecija areata Iznenadni gubitak kose na jednom delu glave ili čak na kompletnom vlasištu. Pretpostavlja se da nastaje usled poremećaja imunološkog sistema i pojačanog stresa. Proces opadanja je povratan i kosa ponovo raste normalno.
Bookmarks