Riba u funkciji zdravlja


Након анализе резултата више студија, међународни тим стручњака још једном је скренуо пажњу јавности на значајно место које риба треба да има у људској исхрани. Омега-3 масне киселине, као и друге корисне материје штите од можданог удара, регулишу притисак и ниво масноћа у крви.

Људи који једу рибу више пута у току недеље смањују ризик обољевања од можданог удара у односу на оне који мање једу рибу или је уопште не једу.


Омега-3 масне киселине које садржи риба смањују ризик од можданог удара, имају позитиван утицај на крвни притисак и утичу на регулацију повишеног холестерола и триглицерида у крви, преноси Ројтерс.


Анализе, које су научници обавили, базиране су на 15 студија које су спроведене у САД, Европи, Јапану и Кини.

У свакој од студија особе су испитиване колико често једу рибу, а затим је праћено њихово здравље у периоду од четири до 30 година, како би научници открили ко је од испитаника добио мождани удар, а ко не.

Анализа је рађена на око 400.000 људи, старости од 30 до 103 године.

„Мислим да риба снабдева људски организам хранљивим материјама, посебно омега-3 масним киселинама, што објашњава мање шансе да се оболи од можданог удара", објаснио је Дариуш Моцафариан епидемиолог са Харвардове школе јавног здравља.

Моцафариан је истакао да риба садржи и витамин Д, селен и одређене типове протеина који такође доприносе смањењу ризика од можданог удара.

Учесници студија који су јели највише рибе изложени су предиспозицији да оболе од можданог удара чак 12 одсто мање у односу на оне у чијој је исхрана риба била најмање заступљена.

Лосос и харинга најбогатије су омега-3 масним киселинама, а Америчка здравствена асоцијација препоручује да се ове врсте риба једу бар једном недељно.