Sljivе dizu gvozdje
Sveže šljive su prava riznica hranljivih materija, a redovno i obilno konzumiranje ovog voća može pomoći u suzbijanju modernih bolesti čovečanstva. Šljiva je izvor obojenih materija, poput antocijanina, koji je važan u prevenciji anemije ili malokrvnosti, a može i da poboljša oštrinu vida.
Plod šljive sadrži mnogo vode i bogat je izvor ugljenih hidrata, minerala – kalijuma, fosfora i gvožđa, kao i vitamina C i E. Poput jabuka i krušaka, i šljive sadrže sorbitol, šećerni alkohol, koji se koristi kao zamena za šećer u proizvodnji slatkiša za osobe obolele od dijabetesa, kaze nutricionista.
Ona kaže da sok od šljive pospešuje mokrenje i apetit, poboljšava varenje i ubrzava metabolizam. Ako imate loš apetit, dovoljno je da pojedete nekoliko kuvanih, sušenih šljiva i ponovo ćete moći normalno da jedete.
BOLJE SVEŽE NEGO SUVE
Da šljive spadaju u najmoćnije antioksidante među voćem, pokazuju i pojedina istraživanja, čiji su rezultati pokazali da jedna šljiva sadrži jednaku količinu antioksidanata kao puna šaka borovnica. Naša sagovornica se slaže s ovim tvrdnjama jer, kako kaže, sva obojena tamna voća sadrže antocijanske boje koje imaju antioksidantno i antikancerogeno dejstvo.
– Osobe koje imaju problema sa žuči treba da jedu šljive u malim količinama jer će u suprotnom imati problema s nadutošću i gasovima. S druge strane, suve šljive mogu pomoći kod oboljenja bubrega, gihta i reumatizma – ističe ona.
Ona napominje da najveću biološku i hranljivu vrednost šljive imaju ako se uzimaju sveže, zrele i sa kožicom.
LEK ZA GLASNE ŽICE
Ipak, i suve šljive imaju ogromnu hranljivu vrednost i sadrže četiri puta više kalijuma nego pomorandže, pa se posebno preporučuju onima koji uzimaju diuretike, lekove za izbacivanje tečnosti iz organizma.
– Kalijum povoljno utiče i na snižavanje krvnog pritiska, a fermenti iz plodova suve šljive imaju značajnu ulogu u zaštiti od infarkta i ateroskleroze. Suve šljive zabranjene su osobama obolelim od dijabetesa.
Nije tajna da su suve šljive najbolji lek za zatvor ili opstipaciju. Dovoljno je da dnevno pojedete pet suvih šljiva ili da od njih skuvate kompot i više nećete imati problema sa probavom.
Takođe, istraživanje sprovedeno na Univerzitetu „Florida“ pokazalo je da deset suvih šljiva dnevno smanjuje rizik od osteoporoze i preloma, koji s godinama raste, posebno kod žena koje su izašle iz menopauze.
– Čak pojedini pevači i glumci koriste suve šljive kao lek za promuklost. Jednu šljivu stave u usta i sisaju je dok se potpuno ne rastopi. Sok od šljiva blagotvorno deluje na glasne žice i onda od promuklosti nema ni traga – otkriva.
Bookmarks