Osobe koje mnogo piju rizikuju raniji hemoragicni slog


Osobe koje mnogo piju - najmanje četiri alkoholna pića dnevno - su pod povećanim rizikom da dobiju krvarenje u mozgu, odnosno hemoragični šlog, u relativno ranom dobu, ukazuje francuska studija, obavljena na Univerzitetu Lil Nord de Frans.


Analizirajući 540 pacijenata koji su preživeli hemoragični šlog, francuski tim kojim je rukovodila Šarlot Kordonije, je utvrdio da je kod onih koji su mnogo pili šlog u proseku nastupio oko 60. godine, a kod onih koji nisu oko 74. godine.
Osim toga, utvrđeno je da kada do hemoragičnog šloga dođe kod ljudi mlađih od 60 godina, koji su mnogo pili, više od polovine njih umire do dve godine nakon tog događaja, dok kod onih koji nisu preterivali u piću u tom periodu umire samo trećina.
Komentarišući ove rezultate, Lari Goldstin, neurolog i direktor američkog Djuk centra za šlog, napominje da oni ne dokazuju da veće konzumiranje alkohola podstiče hemoragični šlog u relativno mladjem dobu.
Goldstin podseća da su pacijenti koji su dosta pili i rano doživeli hemoragični šlog često i pušači - u 42 odsto slučajeva, dok su pacijenti koji nisu mnogo pili bili pušači u samo 12 odsto slučajeva.
Takođe je moguće da postoje i drugi faktori rizika, koji nisu uzeti u obzir u francuskom istraživanju, smatra Goldstin.
On ipak priznaje da je i samo preterivanje u piću svakako problem, jer može da dovede do porasta krvnog pritiska i smanji sposobnost zgrušavanja krvi, što su faktori koji povećavaju verovatnoću hemoragičnog šloga.