Ambrozija (biljka)
Ambrozija (Ambrosia artemisiifolia) je biljka iz porodice glavočika (Asteraceae). Vrlo je raširen korov i jedna od najraširenijih biljaka iz roda ambrosia u Sjevernoj Americi i dijelovima Europe.
Ambrozija je jednogodišnja zeljasta biljka koja naraste od 1 do 1,5 metar visine. Korijen joj je vretenast. Stablo joj je uspravno, razgranato i gusto prekriveno sitnim dlačicama.
Poznata je još kao partizanka ili limundžik.
Štetnost
Polen ambrozije izaziva alergiju kod 10% ljudi. Od svih polenskih alergija polen ambrozije je uzročnik u 50 do 60% slučajeva. Kod najosetljivijih osoba 8-20 polenovih zrna u 1 m3 vazduha može da izazove jake reakcije, a samo jedna biljka ambrozije proizvodi 1-8 milijardi polenovih zrna.
U polenu ambrozije je konstatovano 52 jedinjenja koja su alergogena od kojih su 6 posebno opasni. Alergijska reakcija se prvenstveno javlja na gornjim disajnim putevima. Otežano disanje i pojačana sekrecija su osnovni oblici alergije koja može u nekim situacijama preći i u astmatične napade. Sve češće se u svetu beleže smrtni slučajevi izazvani preteranom alergijskom reakcijom na ambroziju.
Ambrozija ne izaziva samo reakcije kod ljudi već i kod životinja.
Istorija
Ambrozija nije evropska biljka. Doneta je iz Amerike na nekom od prekookeanskih brodova krajem 19. veka i od tada se polako i nezadrživo širi Evropom. Trenutno je ima više u Evropi nego u Americi. Jedna biljka može proizvesti i više od milijardu zrna polena koji se uz pomoć vetra mogu raspršiti na površinu od više kvadratnih kilometara. Zrno polena zadržava klijavost i do 40 godina. Ambrozija prvenstveno nastanjuje neuređeno i zapušteno zemljište. Najefikasniji način uništavanja je čupanje iz korena, ali i negovanje niskog rastinja utiče na zatiranje. U slučaju većih površina primenjuje se i redovno košenje do 5 cm iznad zemlje, a samo ponekad i tretman totalnim herbicidima. Ako se ne kosi nisko izrasta ponovo u roku od 20 dana.
Podaci u Srbiji
Ambrozija je prvi put je u Srbiji primećena u Sremskim Karlovcima 1953. godine. Po podacima iz 2006. godine u Beogradu je pojedinih dana izmereno i do 400 polenovih zrna po m3, a prema podacima INEP u Beogradu ima 700 izdanaka po m2. Od 2006. godine se posebno vodi računa i pokrenuta je široka akcija za nadgledanje površina i uklanjanje ovog korova.
Biljka se može koristiti za uklanjanje teških metala iz zagađenog tla - fitoremedijacija - (chemtrailovi..?)
Američki su indijanci ambroziju koristili kao ljekovitu biljku:
- list i korijen ambrozije koristili su za liječenje rana, zaustavljanje krvarenja, kao i u slučajevima problema sa probavom
- ambrozijom su trljali kožu poslije ujeda insekata
Sredinom 19. st liječnici su eksperimentirali sa čajem ove biljke i potvrdili da pomaže kod lakšeg oblika dizinterije, krvarenja materice, želuca i pluća te u slučaju bolesti bubrega, za održavanje tonusa želuca i uravnoteženja cirkulacije.
Pored toga utvrđeno je da prašak ambrozije zaustavlja krvarenje iz površinskih rana, ili sluzokože nosa, dok je kaša od lista djelotvorna u slučaju čireva na koži.
Značajan doprinos u objašnjavanju ljekovitog delovanja ambrozije dala su i istraživanja antibakterijskog i fungicidnog djelovanja vodemom parom desetiliranog eteričnog ulja osušene ambrozije u cvatu. Pokazalo se da ova tekučina zelenkaste boje i blagog mirisa ubija brojne mikroorganizme.
Iz biljke se mogu prirediti i prirodna bojila za tkanine(zdrobljene cvijetne glavice daju crveno boju, listovi zelenu)..
Bookmarks