Acai bobice (Euterpe oleraceae Martius)
Euterpe oleraceae je veliko palmino drvo poreklom iz Južne Amerike koje raste na obalama i ušćima reke Amazon, čije je voće poznatije kao Acai. Zbog svojih nutritivnih, fitohemijskih i antioksidantnih karateristika, poslednjih petnaest godina ove bobice su u žiži interesovanja naučne javnosti kao potencijalna "funkcionalna hrana" i dodatak ishrani. Analiza praška dobijenog liofilizacijom ploda i pokožice Acai bobice utvrdila je prisustvo izuzetno velikog broja fitohemijskih jedinjenja iz grupe flavonoida, od kojih je najviše prisutno antocijanina i proantocijanidina. Takođe prisutne su masne i amino kiseline, kao i steroli i minerali, a u tragovima i drugi nutrijenti. Svakako najznačajnija je antioksidativna sposobnost ovog voća, koja predstavlja sumu lipofilne i hidrofilne apsorpcije slobodnih radikala, uzročnike raznih hroničnih i degenerativnih bolesti, poput bolesti krvnih sudova, dijabetesa, raka, kao i samog procesa starenja. Apsorptivna vrednost Acai bobica je do danas najveća zabeležena apsorptivna vrednost što izdvaja Acai kao najefikasnije sredstvo u borbi protiv slobodnih radikala prisutnih u našem okruženju, hrani i vodi, i oslobođenih fizičkom aktivnošću i procesima metabolizma i starenja.
Dosadašnja naučna istraživanja kao i tradicionalna iskustva su potvrdila da u osnovi održanja zdravlja, prevencije i lečenja različitih bolesti kao i usporavanja procesa starenja, ishrana i fizička aktivnost imaju fundamentalnu ulogu. Savremeni način zivota, razvoj tehnologija i proizvodnja hrane su znatno uticali na našu svest o kvalitetu i načinu ishrane, i uticaju hrane na naše zdravlje. Hrana treba da zadovolji kako energetske tako i gradivne, plastične, specifične i imunogene potrebe ljudskog organizma. Ishrana modernog doba ne zadovoljava sve ove potrebe, što zbog načina proizvodnje i obrade hrane i samog zemljišta, što zbog faktora okruženja koji utiču na ekološki kvalitet hrane (aerozagađenja, zagađenje vode, upotreba pesticida i herbicida itd.). Da bismo obezbedili sve što je neophodno za optimalno zdravlje trenutna osiromašena i nepotpuna ishrana modernog doba mora se dopuniti različitim hranljivim dodacima - nutritivnim suplementima.
Visoki tehnološki razvoj u oblasti ishrane omogućio je proizvodnju velikog broja nutritivnih dodataka vezanih za sve aspekte iste. Današnju pažnju naučnika iz različitih oblasti naročito privlače fitohemijska jedinjenja - jedinjenja prisutna u pigmentu lisća, ploda, cveta i korena biljaka - za koja se kroz ishranu različitih kultura utvrdilo da imaju ogroman uticaj na zdravlje, prevenciju određenih bolesti, isceljivanje patofizioloških stanja i održanje psihofizičkog zdravlja. Do sada je otkriveno i opisano više od četiri hiljade fitojedinjenja i njihov učinak na životinje i ljude se intenzivno istražuje u laboratorijskim uslovima. Analiza Acai pulpe i praška dobijenog liofilizacijom ploda i pokožice Acai bobice je utvrdila prisustvo izuzetno velikog broja fitojedinjenja, od kojih je najviše prisutno antocijanina i proantocijanidina, pripadnika podgrupe flavonoida. Ukupni sadržaj antocijanina je 3.19 mg po gramu suvog sadržaja, dok polimeri iz proantocijanidina iznose 12.89 mg po gramu suvog sadržaja. Od fitojedinjenja drugih podgrupa prisutni su i homoorientin, orientin, taksifolin deoksiheksoza, isoviteksin i skoparin, čak i resveratrol. Posebno interesatno za ovaj plod je da pored fitohemijskih jedinjenja on sadrži i polinezasićene, mononezasićene i zasićene masne kiseline, kao i devetnaest amino kiselina koje čine 7.9% ukupne težine ploda, te da se po svom lipidnom i aminokiselinskom profilu može porediti sa maslinom i jajetom. Takođe prisutni u Acai bobici su i steroli, kampesterol, sigmasterol i β-sitosterol, značajni zbog svojih antikancerogenih osobina.
Najnovija istraživanja u oblasti imunologije pokazala su veliki uticaj Acai bobica na limfocitnu proliferaciju kao parametar imune aktivacije. Na imuni sistem Acai deluje i kao stimulator fagocitne aktivnosti, čak i u izuzetno malim koncentracijama. Ova bobica se pokazala takođe i kao potentna antiinflamatorna supstanca sa inhibitornim dejstvom na ciklo-oksigenazu 1 i 2, enzime koji su osnovni pokretači zapaljenskih procesa, pa je već u primeni kod alergijskih i autoimunih poremećaja. Veoma važna je i vazodilatorna sposobnost ovog voća. Naime, analize su pokazale da ekstrakt ove bobice izaziva produkciju nitričnog oksida, gasa koji utiče na širenje krvnih sudova. Ovaj ekstrakt takođe smanjuje ukupni holesterol, LDL i trigliceride, što utiče na smanjenje naslaga u aorti, te istovremeno i usporava aterosklerozu krvnih sudova. Zbog ovih svojih svojstava Acai ekstrakt predstavlja izuzetan suplement u prevenciji kardiovaskularnih oboljenja i ishrani ljudi obolelih od istih. Manje poznato svojstvo Acai bobice je njena visoka antitriptična aktivnost, koju joj omogućavaju proteini koje sadrži, a koja je vrlo značajna u procesu digestije.
Osnovna i najpoznatija karakteristika Acai bobice je njena izuzetna antioksidativna sposobnost. Antioksidantni kapacitet nekog jedinjenja meri se ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity) testom i predstavlja njegovu sposobnost da neutrališe slobodne radikale, najčesće kiseonične i azotne nestabilne reaktivne molekule, koji su glavni krivci za poremećena stanja zdravlja, bolesti i starenje. Povišeni nivo antioksidanata u plazmi ima višestruki značaj za zdravlje čoveka, zaštitu krvnih sudova, smanjenje inflamatornih procesa kao i redukciju oksidativnog stresa izazvanog vežbanjem. Do danas Acai voće ima najveću zabeleženu ORAC vrednost. Još značajnije je to da je antioksidantna aktivnost ovog voća prisutna kako u vodenim tako i u masnim sredinama ćelije, stoga ono štiti celu ćeliju od štetnih uticaja slobodnih radikala. Ovo svojstvo je naročito važno kod neurodegenerativnih bolesti jer je od svih tkiva moždano tkivo najpodložnije oksidativnom stresu. Iako sačinjava 2% telesne mase ono konzumira 20% kiseonika u telu, te je tako i izloženo najvećem broju kiseoničnih reaktivnih oksidativnih vrsta. Takođe, mozak je sačinjen od polinezasićenih masnih kiselina vrlo podložnih peroksidaciji, i uz to sadrži visok nivo gvožđa koje predstavlja katalizator lipidne peroksidacije. Dok mikroglijalne ćelije poseduju glutation, enzim sa peroksidaznom biološkom aktivnošću koji štiti od oksidativnog stresa, sami neuroni ne poseduju nikakav antioksidativni mehanizam i učinak slobodnih radikala na ove ćelije vodi ka progresivnoj propustljivosti njihove membrane i rezultuje podležnošću različitim neurodegenerativnim bolestima. Najnovija istraživanja rađena na pacovima i predklinička istraživanja na dobrovoljcima su utvrdila da Acai voće deluje poput antioksidantnih enzima, superoksid dismutaze i katalaze (SOD i CAT), i ima superiornu sposobnost neutralisanja nestabilnih radikala kiseonika te tako i zaštite moždanog tkiva.
Sve ove funkcionalne aktivnosti čine Acai voće izuzetnim nutrijentom i nutritivnim suplementom koji ima posebno mesto u borbi protiv slobodnih radikala. U savremenom životu, čiji je stres sastavni deo, očuvanje zdravlja predstavlja veliki izazov a Acai može da bude moćan saveznik. Zbog svih svojih svojstava Acai bobica je jedinstveni suplement i hrana budućnosti.
Bookmarks