Faktori koji mogu da pogoršaju bolest
To su najčešće:
izlaganje suncu
emocionalni stresovi
alkohol i vrući napici
vruća i začinjena hrana
veliki fizički napor
topla isparenja i kupke
određeni kozmetski proizvodi
Većina obolelih navodi da kada izbegavaju ove faktore, nema neželjenih kožnih promena i da tako može da kontroliše bolest.
Lečenje i nega
Rozacea se ne može izlečiti, ali se može kontrolisati i tako ukolniti njene manifestacije.
U zavisnosti od tegoba i oblika bolesti određuje se terapija
Znaci i simptomi razlikuju se od jedne do druge osobe, tako da se terapija određuje individualno.
Neophodno je oboleli izbegava faktore koji mogu da pogoršaju stanje kože, kao sto au vruća ili hladna pića, alkohol, začinjena hrana, preparati koji mogu da iritiraju kožu…
Lečenje može bili lokalno, kada se nanose određeni prparati na kožu, ili sistemski kada se oralno unose određeni lekovi. Terapija se određuje na osnovu kliničke slike i raširenosti promena. Često se kombinuje i sistemska i lokalna terapija, pogotovo u naletima pogoršanja.
Elektrohirurškom metodom mogu se ukloniti prošireni kapilari.
Uvećanje tkiva nosa u vidu rinifime mogu se ukoniti različitim hirurškim tehnikama.
Neablativni laser je efikasan u lečenju rozacee, jer poboljšava epidermalnu barijeru i vezivno tkivo derma. Vaskularni laseri deluju na sitne krvne sudove, smanjujući njihovu vidljivost i crvenilo lica.
Nega kože
Savetuje se brižljiva nega kože. Nanositi blage i neiritantne preparate, koji ne sadrže alkohol, i ispirati mlakom vodom, koja se posle utapka mekanim pamučnim peškirom ili ubrusima. Kožu ne treba trljati!
Treba izbegavati sunce. Savetuje se nanošenje krema za negu koje sadrže bar SPF veći 15.
Kozmetski preparati mogu prikriti neželjeno crvenilo kože. Puderi i korektori sa zelenom osnovom neutrališu crvenilo kože. Kombinovati sa puderima u boji kože sa prirodnim žutim tonovima, izbegavati one sa ružičati ili narandžastim pigmentima.
Dijagnostika
Ne postoje patohistološki, serološki ni bilo kakvi drugi dijagnostički testovi za postavljanje dijagnoze rozacee.
Dermatolog na osnovu anamnestikih podataka i kliničkog izgleda promena zaključuje da li se radi o rozacea.
Saopštite sve tegobe koje imate; epizode rumenila i zažarenosti, pojava bubuljica i gnojanica, crvenilo lica posle konzumiranja začinjene hrane, alkohola i i boravka u tolploj prostoriji, svrab, oricanje kapaka ili bilo koji drugi podatak.
Postoje veliki izgledi da ukoliko se kože pravilno ne neguje i ne leči , kako vreme prolazi, kožne promene postaju sve izraženiji.
drbojic.com
Bookmarks