Lekovitost celera


Celer ima blagotvorno dejstvo na nervni sistem, srce i krvne sudove, snižava nivo holesterola, a obiluje i vitaminom C tako da podiže imunitet


U svetu začinskih biljaka celer zauzima mesto u vrhu. Naziv potiče od latinskog termina, koji znači brzo delovanje, budući da ova namirnica gotovo momentalno proizvodi pozitivan učinak na organizam. Kod nas se uglavnom koristi koren i to pretežno za supe i čorbe, dok je u svetu izuzetno polularan njegov zeleni deo, odnosno stabljike. One su vrlo lekovite, ukusne i bogate eteričnim uljima.

Celer ima blagotvorno dejstvo na nervni sistem, srce i krvne sudove, snižava nivo holesterola, a obiluje i vitaminom C tako da podiže imunitet. Pomaže kod reume i kostobolje, astme, bronhitisa i tuberkuloze.

Izuzetno je koristin u svežem stanju, zato ga je dobro jesti kao salatu, a u kombinaciji sa rendanim jabukama podstiče mršavljenje. Izuzetan je diuretik, posebno se preporučuje osobama koje imaju problema sa urinarnim traktom i bubrezima.

Budući da ima specifičan ukus koji je mnogima jak u izvornom stanju, nutricionisti preporučuju da koren i stabljike celera umutite u sokovniku i pomešate sa sokom pomorandže, jabuke ili nekog drugog voća koje volite, što će kamuflirati aromu celera. Napitak od celera pozitivno deluje na želudac, pomaže i kod menstrualnih tegoba i gihta.

Ova biljka sadrži kumarin, supstancu koja sprečava štetno delovanje slobodnih radikala i podstiče aktivnost belih krvnih zrnaca, na taj način smanjuje rizik od pojave tumora.


Caj od celera

U 1,5 l. kljucale vode , staviti saku svezih listica celera poklopiti posudu da stoji 15 minuta, procediti i piti tokom dana umesto vode.
Ovaj caj se preporucuje dva puta nedeljno, za ciscenje organizma.