Bosiljkom protiv stresa


U ovim zelenim listićima krije se mešavina preko 100 biološki vrednih materija koje su izuzetno zdrave. Među njima ima vitamina, minerala, oligoelemenata …

Antistresna kupka

Potpuno ste iscrpljeni i samo biste da se bućnete u kadu. Dobra ideja! Topla voda ublažava napetost, disanje postaje dublje, a svakodnevni stres nestaje za samo 15 minuta. Eterična ulja prodiru preko kože u limfni i krvni sistem i pojačavaju ovo dejstvo.


Miris bosiljka ublažava nesanicu.

Recept: Pomešajte osam kapi ulja od bosiljka i dve supene kašike slatke pavlake. Na ovaj način ulje će se bolje rasporediti u vodi za kupanje i neće iritirati kožu.


Čaj umiruje nervozan stomak
Žurba, termini, brza hrana - sve to našem stomaku teško pada. Posledicu predstavljaju nadutost i gasovi. U takvim situacijama, skuvajte sebi čaj od bosiljka.

Eterična ulja i biljne materije koje se u njemu nalaze poboljšavaju prokrvljenost sluzokože creva i želuca i deluju

Recept

Deset listova svežeg ili dve kafene kašičice sušenog bosiljka prelijte sa četvrt litra tek proključale vode. Ostavite da stoji 10 minuta i procedite. Pijte polako tri šolje na dan.



Masaža koja opušta
Ako želite da na nekoliko minuta pobegnete od svakodnevice i da se napunite novom energijom, to možete da učinite veoma jednostavno!

Masaža stomaka uljem od bosiljka opušta telo i čula, a ublažava i tegobe u maloj karlici.


Miris ublažava glavobolju
Već i samo udisanje mirisa eteričnog ulja od bosiljka ublažava napetost i glavobolju, poput šetnje po čistom vazduhu. Pored toga, ovaj miris poboljšava i koncentraciju, izdržljivost i intelektualne rezultate.

Recept:
Dodajte četiri kapi eteričnog ulja u vodom napunjenu činiju lampe za aroma-terapiju. Ostavite da gori maksimalno jedan sat jer u suprotnom miris može ponovo da vam izazove glavobolju.



Ispravan način branja i čuvanja
Gajenje: Bosiljak preko cele godine može da se gaji u saksijama na sunčanom mestu. Seme klija na svetlosti, dakle prilikom sađenja ga ne treba prekrivati zemljom.


Nega: Redovno ga zalivajte. Važno je da zemlja bude uvek vlažna, ali nikad zaista mokra.


Pravilno branje: Ne treba naprosto bez reda čupkati listiće, već grančice uvek kidati odozgo, do sledećeg izdanka. U tom slučaju će lepo i gusto rasti.


Čuvanje: Listiće i grančice možete i da osušite, ali pri tom se donekle gubi na ukusu. Bolje je da počupate sveže listiće i da ih stavite u bocu koju ćete naliti maslinovim uljem. Nakon što se ostavi da odstoji nedelju dana, ovakvo ulje može da se koristi kao začin za salate.


Gde se može kupiti: Svež na pijacama i u nekim supermarketima, suv u apotekama ili prodavnicama zdrave hrane.