Vase zdravlje zavisi od toga gde zivite
Zašto doktori ne uzimaju u obzir vaše mesto boravka pri proceni vašeg zdravstvenog stanja?
Poznata su mesta u svetu, na Kavkazu, Andima i Japanu gde stanovnici žive daleko duže nego u drugim mestima na svetu. Sigurno je da postoje uticaji okoline koji su zaslužni za dobro zdravlje i dugovečnost.
Veći deo života provedemo na samo par mesta, od kojih neka mogu biti jako zagadjena, pogotovu u gradovima i pored fabrika. Zamislite zdravlje dve osobe istih godina i konstitucija, u kojoj jedna živi u gradu punom smoga, stresa, tehničke radijacije, buke, industrijske hrane i drugu osobu koja živi na selu, čistom vazduhu, u prirodi i hrani se zdravijom hranom.
Niko o tome ne vodi računa, ni lekari ni pacijenti kada razmišljaju o svom zdravlju. Jedna lična priča na tu temu:
Da li geografske informacije mogu da učine da budete zdravi? 2001. me je udario voz. Moj voz je bio infarkt. Našao sam se u bolnici na odeljenju intenzivne nege, oporavljao sam se od hitne operacije. Odjednom sam shvatio nešto: potpuno sam bio u mraku. Počeo sam da se pitam, "Zašto ja?" "Zašto sada?" "Zašto ovde?" "Da li je moj doktor mogao da me upozori?"
Ono što želim ovde da uradim u ovih nekoliko minuta koje imam sa vama je da zaista pričam o tome koja je formula za život i dobro zdravlje. Genetika, način života i okruženje. Tu se nalaze rizici i ako prevaziđemo te rizike živećemo dobar život, dobar zdrav život. Razumem deo o genetici i životnom stilu. A znate li zašto to razumem? Jer mi moji lekari stalno postavljaju pitanja u vezi s tim.
Da li ste ikada morali da popunjavate one dugačke, formulare kod svog lekara? Mislim, ako imate sreće onda ih popunite i više puta, je l'? Opet i opet. Tu vas pitaju o načinu života i porodičnoj istoriji, istoriji uzimanja lekova, istoriji operacija, istoriji alergija... jesam zaboravio neku istoriju?
Ali ovaj deo jednačine baš ne razumem. A mislim da ni moji doktori baš ne razumeju taj deo jednačine. Šta ovo znači, moje okruženje? Pa, može da znači mnogo stvari. Ovo je moj život. Ovo su mesta mog života. Svi imamo ovo. Dok pričam, želeo bih da razmislite o tome na koliko ste sve mesta živeli.
Samo promislite, znate, prođite kroz život misleći na ovo. I shvatićete da ga provodite na raznim mestima. Provodite ga na odmoru i na poslu. A ako ste kao ja, onda ste u avionu dobar deo svog vremena, putujući na neko mesto. Dakle, nije tako jednostavno kad vas neko pita, "Gde živite, gde radite, i gde provodite svo svoje vreme? I gde se izlažete rizicima koje verovatno ni ne vidite?" Pa, kada sam ovo radio na sebi, uvek sam dolazio do zaključka da oko 75% svog vremena provodim na relativno malom broju mesta. I većinu svog vremena ne idem daleko od tog mesta, iako sam veliki putnik po svetu.
Sada ću vas povesti na kratak put. Počeo sam u Skrantonu, u Pensilvaniji. Ne znam da li neko dolazi iz severoistočne Pensilvanije. Ovde sam proveo svojih prvih 19 godina sa svojim malim, mladim plućima. Znate, udisao sam velike količine sumpor-dioksida, ugljen-dioksida, metana, u nejednakim količinama - 19 godina toga. Ako ste bili u tom delu zemlje, ovako izgledaju te gomile otpada od uglja koji se puši i gori.
Onda sam odlučio da napustim taj deo sveta. I da odem u srednji zapad. Ok, dakle završio sam u Luivilu, Kentaki. Odlučio sam da budem u komšiluku mesta koje se zove Rabertaun (Rubbertown, "grad gume"). Oni proizvode plastiku. Koriste velike količine hloroprena i benzena. OK, proveo sam 25 godina, sada sa svojim sredovečnim plućima, udišući razne koncentracije toga. Po vedrom danu uvek je ovako izgledalo, tako da ih niste nikada videli. Bilo je podmuklo i zaista se dešavalo.
Potom sam odlučio da moram da se opametim i prihvatio sam posao na zapadnoj obali. Preselio sam se u Redlends, Kaliforniju. Veoma lepo i tamo moja starija, seniorska pluća, kako volim da ih zovem, napunio sam posebnom materijom, ugljen dioksidom, i veoma visokim dozama ozona. OK? Skoro je najviše u naciji. Dobro, ovako to izgleda kad je dobar dan. Ako ste bili tamo, znate o čemu pričam.
Bookmarks