Koliko vode bi stvarno trebalo da pijete?


Godinama su nas učili da je zdravo piti puno vode.
Ali, da li je njeno blagotvorno dejstvo preuveličano?


Uvek mate jednu flašicu vode sa sobom - na poslu, u teretani, čak i u torbi dok idete u šoping. Kada je letnji period količine su udvostručene. U stvari, ta flašica vode na vašem stolu je obavezan detalj 21. veka koji pokazuje da znate koliko je važno biti zdrav. Prema istraživanjima, danas se u Srbiji popije mnogo više flaširane vode nego pre deset godina. Ali budimo iskreni - ispijanje preporučena dva litra dnevno je naporno. Ipak, osećate se krivi ako flašica ostane neotvorena. Zašto? Zato što je urezano u naš mozak da je voda najbolja prirodna pomoć za um i telo, najbolji način da sprečite isušivanje kože, doprinesete mršavljenju i održite telo u dobroj formi. Evo podataka: jedno istraživanje u Velikoj Britaniji pokazalo je da mlade žene piju dva puta više vode nego bilo ko drugi. Iako voda ima pozitivno dejstvo, koliko bi stvarno trebalo da se „hidriramo“ i da li se treba držati čiste H2O? Pročitajte i saznajte istinu koja stoji iza velikih mitova.
Mit: Druge tečnosti se ne računaju

Istina: Misli se da nas napici sa kofeinom teraju da idemo u toalet češće i zato gubimo više vode nego što je uzimamo. Ali poslednja istraživanja pokazuju da čaj i kafa uzrokuju odlaske u toalet samo malo češće nego inače i trebalo bi da se uračunaju u vaš dnevni unos tečnosti. Zato, ako vam je dnevna potreba dva litra tečnosti, i ujutru popijete 300 ml mleka, trebaće vam samo još 1,7 litara u toku dana. „Trebalo bi da popijete od 8 do 10 šoljica kafe da biste izgubili vodu“, kažu stručnjaci. „Ako pijete manje od 5 šoljica, količina tečnosti će nadoknaditi potrebu za odlaskom u toalet“. Internacionalna američka akademija nauka odredila je program dnevnih potreba vode. Prof. Lorens Apel, koji je vodio ovo istraživanje, kaže: „Mi ne određujemo koliko čaša vode bi trebalo da se popije jer naša potreba za tečnošću može biti zadovoljena kroz mnogo izvora, uključujući sokove, mleko, kafu, čaj i druga nealkoholna pića“.
Mit: Svi treba da piju istu količinu vode

Istina: „Možda nam je rečeno da treba da pijemo dva litra tečnosti dnevno, ali mit je da ta količina odgovara svima“, kažu nutricionisti. „Koliko bi trebalo da pijete tečnosti zavisi od mnogo faktora, kao što su nivo aktivnosti, metabolizam, godine, čak i seks. Muškarcima je potrebno oko litar više tečnosti dnevno nego ženama, zato što imaju više mišićne mase i mogu se više preznojiti. Proverite boju svog urina u toku dana da biste videli da li uzimate dovoljno tečnosti jer tamnija boja pokazuje da bi trebalo da pijete više vode. Ili jednostavno pomnožite svoju težinu sa 35 ml i videćete koliko tečnosti treba da unosite.
Mit: Treba da pijete istu količinu vode bez obzira šta jedete

Istina: Znate da kada zagrizete breskvu voda iscuri iz nje. Ali, da li ste znali da tečnost iz hrane zadovoljava 3 od ukupno 4 čaše vaših dnevnih potreba? Doručak napravljen od pahuljica s mlekom i parčeta tosta, sendvič od pileće salate za ručak i za večeru pečena riba, integralni pirinač, salata i malo integralnog hleba će vam pružiti oko 750 ml vode - pre nego što ste popili i kap. „Ako nam je potrebno oko dva litra dnevno, a oko litar vode dobijemo iz hrane, onda treba da unesemo samo još jedan litar“, kažu stručnjaci. Povećajte unos vodom bogatih namirnica kao što su jabuke, kruške, dinja, pomorandže, paradajz i zeleno povrće. Ali postoji i naizgled „suvlja“ hrana koja takođe sadrži dosta vode, na primer sveže pileće grudi na žaru sadrže 66 % vode, a pečeni krompir čak 75 %. Čak i parče hleba i komad sira sadrže oko 40% vode svaki.


Mit: Ako su vam grlo i usta suvi, dehidrirali ste

Istina: Često se tvrdi da, kad vam se usta osuše, vi ste već dehidrirali. Simptomi dehidracije uključuju glavobolju, umor i nedostatak koncentracije. Ali, ovo je upozorenje vašeg tela da ste dehidrirali samo 1%. Ako poslušate svoje telo i popijete nešto, sprečićete dehidraciju. Štetni efekti dehidracije se pojavljuju tek kada izgubite 5% telesne tečnosti - a za to su potrebni dani bez hrane i pića. „Čak i kada smo žedni, većina odraslih osoba je sposobna da izdrži dok se ne nađe u situaciji da popije neku tečnost - i to im neće naškoditi.“ Zato pijte kada ste žedni - to je još uvek najbolji pokazatelj - i imaćete dovoljno tečnosti da zadovoljite svoje potrebe, kažu stručnjaci.
Mit: Uzimanje puno vode pomoći će suvoj i umornoj koži

Istina: „Voda podržava raspravu da će ako je ne pijete dovoljno vaša koža biti suva“, kažu stručnjaci. „Ali, velika količina popijene vode na koži ostavlja posledice. Samo kada ste kritično dehidrirali i onda nadoknadite tu vodu možete očekivati da vam koža izgleda bolje. „Uradite mali test na koži. Uštinite sa dva prsta deo kože na donjem delu ruke. Držite nekoliko sekundi, zatim pustite. Koža bi trebalo odmah da se vrati gde je bila, ali ako se vraća polako, to može biti znak da ste dehidrirali. Dodajte vode koži koristeći hidratantnu kremu ili mleko za telo, i to radite redovno da biste zadržali mekoću i vlažnost.
Mit: Treba da pijete vodu pre, za vreme, i posle vežbanja

Istina: Možete videti ženu u teretani koja pije vodu posle svake vežbe, ali eksperti kažu da vam ukoliko se niste kompletno preznojili neće trebati puno dodatne vode. „Nema potrebe da pijete pre i za vreme vežbanja kada je u pitanju redovna polusatna fizička aktivnost. Posle vežbi možete nadoknaditi izgubljenu tečnost bilo čim odgovarajućim, kao što su sok ili šolja čaja. „Ako ste predan vežbač, izmerite se pre i posle vežbanja. Gubitak jednog kilograma pokazuje da ste preko znoja izgubili litar vode, što treba odmah nadoknaditi. Pijte voćna energetska pića da nadoknadite so koju ste izgubili znojeći se i jedite karbohidrate da povećate energiju i ubrzate „oporavak“.
Mit: Ako pijete puno vode, brže ćete oslabiti

Istina: Smatra se da smanjuje apetit, jer voda brzo napuni vaš stomak i daje utisak sitosti. Ali, kasnije ćete biti isto gladni kada voda prođe kroz vaš sistem, kažu stručnjaci. „Prednost je u tome što voda nema kalorije, ali ni veliku energetsku vrednost. Zamenite gazirano piće vodom i tako ćete uneti manje kalorija, ali to je jedina stvar. Ako želite da profitirate od osećanja sitosti, odlučite se za supu kao odličnu kombinaciju vode i hrane. Istraživanja kažu da su žene koje su jele pileću supu za ručak unele 418 kalorija manje nego one koje su se odlučile sa piletinu i pirinač, a nisu osećale glad.