Meso i zdravlje


Meso skraćuje život

Istraživači sa Harvardske škole za javno zdravlje otkrili da jedući barem dva režnja slanine ili jednu viršlu dnevno, povećavamo šanse za smrtan ishod i to za petinu


VELIKA najnovija studija zadala je smrtonosni udarac slanini i mesu. Istraživači sa Harvardske škole za javno zdravlje obradili su podatke o čak 110.000 ljudi i otkrili da jedući barem dva režnja slanine ili jednu viršlu dnevno, povećavamo šanse za smrtan ishod i to za petinu! Čak i najmanja dnevna količina crvenog mesa povećava smrtnost i do 13 odsto.

Konzumiranje mesnih prerađevina dugo je povezivano sa visokim rizikom od dobijanja kancera, bolesti srca i dijabetesa. Doktor En Pen, vođa studije, istakao je da je pre nego što je sa timom obradio podatke, pretpostavio da samo prerađevine od mesa predstavljaju veliki rizik za zdravlje. Bio je iznenađen rezultatima, koji su pokazali da bilo koje crveno meso doprinosi tom riziku.

Njegov tim je otkrio da svaka zamena za prerađevine i crveno meso, bilo da je reč o mesu pernatih životinja ili vegetarijanskoj ishrani, pravi veliku razliku. Na primer, ako umesto crvenog mesa jedete piletinu, smanjujete rizik od smrti za 14 odsto.

„Ova studija jasno dokazuje da redovno konzumiranje crvenog mesa, a naročito prerađevina, dovodi do prerane smrti“, istakao je istraživač Frenk Hu. „S druge strane, uz zdravije izvore proteina možete bitno da unapredite zdravlje, da redukujete mortalitet i pojavu hroničnih bolesti“.

Pen je na kraju istakao da crveno meso i mesne prerađevine nemaju nijednu korisnu ulogu, pa savetuje: „Ako želite da jedete crveno meso, jedite neprerađene proizvode, i svedite to na dve do tri porcije nedeljno“.

Ako bismo porcije šnicli smanjili za samo 40 grama, odnosno kada one ne bi bile veće od 70 grama dnevno, to bi vidno smanjilo smrtnost.

„Sve ukazuje na to da su porcije crvenog mesa sve veće, a porcije povrća sve manje i manje. Od neraznovrsne ishrane i unosa crvenog mesa, koje je najnezdravije, nastaju svi problemi“, zaključio je profesor Frenk Hu.