Med i njegova lekovitost
Zbog svog izvanrednog sastava med se vekovima koristi u medicinske svrhe, kao sredstvo za prevenciju i lečenje, ali može da ima i veliku ulogu u nezi tela, kože i kose
Kao jedan od najpoznatijih i najboljih prirodnih proizvoda, med ima hranljivu vrednost, sadrži vitamin B6, kalcijum, bakar, gvožđe, mangan, magnezijum, fosfor, kalijum, natrijum, cink. Vezuje se sa antioksidantima i pomaže telu da apsorbuje i da zadržava kalcijum i magnezijum, a to jača imuni sistem.
Kao lek
Mnoge kulture koristile su med u medicinske svrhe, a postoje i dokazi da med održava zdravlje čovekovog tela i čuva ga u dobrom stanju tokom cele godine, tvrde naučnici sa Univerziteta u Oregonu. U nekim orijentalnim kulturama med se stavlja u čaj kako bi se smanjila količina lošeg holesterola. Ublažava bol u grlu, podstiče lakše varenje, a mnogi ga koriste i za lečenje prehlade, gastritisa i proliva.
Za kosu
Med sadrži prirodne supstance koje koju čine bujnijom, a i veoma je korisno sredstvo za oporavak suvih i oštećenih vlasi. Dodavanjem meda u bilo koji proizvod za kosu povećava se efikasnost tog preparata, jer med omekšava kosu i omogućava brže prodiranje preparata u nju. Da biste povećali elastičnost i mekoću vlasi, pomešajte med sa pakovanjem za kosu. Pomešajte ga sa maslinovim uljem i vaša kosa će dobiti neverovatan sjaj. Osim toga, mnogo lakše ćete moći da je raščešljate i napravite bilo koju frizuru. A mešavina meda i limuna može da se koristi za prirodno posvetljivanje kose, koje je pritom neće oštetiti.
Za kožu
U drevnim kulturama bilo je uobičajeno da se med koristi za kupanje. Kleopatra je mešala med sa mlekom i u njemu se kupala da bi joj koža bila meka i baršunasta, a koristila ga je i za lice, jer prirodno hidrira kožu. Mešala ga je sa orasima kako bi napravila piling, odnosno kako bi odstranila mrtve ćelije kože. Kada se med pomeša sa sokom od sveže kajsije dobija se odličan losion, koji koži vraća sjaj. Pomešan sa kukuruznim skrobom koristi se za uklanjanje bubuljica i manjih infekcija kože.
Antibakterijsko dejstvo
Med prirodno smanjuje kiselinu i ubija bakterije koje mogu da se nasele u ustima. Kada se pomeša sa cimetom, otklanja neprijatan zadah, a koristi se i za lečenje blažih bolova zuba. Zbog svog antibakterijskog dejstva, može da se koristi za lečenje opekotina nastalih od sunca, osipa i drugih manjih iritacija kože. Takođe, umiruje kožu i dobar je saveznik u borbi protiv njenog starenja. Dobar je i za lečenje posekotina, pomaže u regeneraciji tkiva, ali i smanjuje ožiljke.
Bookmarks