Cajevi i zdravlje


Čajem zovemo napitak koji se dobija natapanjem biljaka u vodi.
Pripremamo ga tako (osim ako na uputstvu nije drugačije naznačeno) što prethodno zagrejemo vodu do ključanja. Tom vodom prelijemo sušene biljke – jednu kafenu kašičicu biljaka na dva do tri dcl vode – ili prelijemo filter-kesicu s biljkama. Šoljica ili druga posuda se poklopi i pusti da odstoji 5 do 10 minuta. Potom se procedi ili izvadi filter-kesica.

Čajeve je najbolje piti nezaslađene, ali mogu se zasladiti medom ili šećerom.

Ako se priprema veća količina čaja, čaj se procedi i čuva u termos boci, kako bi se izbeglo ponovno zagrevanje. Najbolje ga je piti uvek sveže pripremljenog.

Kako bi imali najveću korist koju čaj donosi, trebalo bi ga piti do 4 šoljice čaja dnevno.

Kao voće i povrće, čaj je prirodni izvor flavona koji pokreću antioksidante u telu. Vrsta čaja koju pijete u tom smislu gotovo je nevažna. Npr. Crni i zeleni čaj, potpuno su različiti ali imaju sličnu količinu antioksidanata.

Takođe, svaki čaj vraća vodu u telo pa se može uračunati u 2 litre neophodne dnevne količine tečnosti (za razliku od nekih drugih napitaka).

Čaj koji se pije duže vreme ili preventivno trebalo bi biti blaži, pola kašičice sušenog bilja na pola litre vode, a za brzo delovanje priprema se jači čaj, jedna čajna kašičica na 1 dl vode.

Za spoljnu upotrebu priprema se čaj nešto jače koncentracije, iako se kod kupke koriste, zbog velike količine vode, i dosta blaži.