Biolosko-pomoloske karakteristike hibrida jabuka stubastog tipa rasta
Selekcioni ciljevi stvaranja novih sorti jabuka stubastog tipa rasta na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu su stvaranje sorti potpuno crveno obojenog, žutog ili zelenog ploda, različitog vremena sazrevanja, tolerantnih na prouzrokovače ekonomski najvažnijih bolesti i štetočina. Nova generacija hibrida kao što su hibridi NS 21/11 i NS 12/128 odlikuju se poznim vremenom zrenja, vrhunskom atraktivnošću i kvalitetom ploda, sposobnošču čuvanja i do 6 meseci i tolerantnošću na bolesti i štetočine. Najkrupnije plodove ima hibrid NS 11/34 koji sazreva 05. septembra. Svake godine rađa obilno ali nikada ne prerodi jer sama reguliše optimalno opterećenje junskim opadanjem plodova. Hibridi zelenog ploda su vrlo retki i u oplemenjivačkom radu na ovoj voćnoj vrsti u svetu. Najuspešniji hibridi u ovoj grupi su NS 3/193 i NS 4/168 a oba sazrevaju početkom oktobra. Izdvojeno je i više hibrida sa atraktivnim žuto bojenim plodovima ali većina alternativno rađa. Vreme sazrevanja najčešće je oko 01. septembra.
Stubast tip rasta privlači pažnju oplemenjivača i proizvođača već duži niz godina. Kao rezultat serije ukrštanja sa sortom Wijcik, prirodnim mutantom sorte McIntosh nađenom u Britanskoj Kolumbiji, u Engleskoj su stvorene prve sorte stubastog tipa rasta Tuscan(=Bolera), Trajan (=Polka), Telamon (=Waltz) i Maypole (Tobut, 1985). Oplemenjivački rad u ovom pravcu odvija se i u Švedskoj, Kanadi, SAD i Nemačkoj (Kelsey i Brown, 1992., Jacob, 2004). Pored hibridizacije i metode mutacionog oplemenjivanja se koriste.
Stubast tip rasta kod jabuke determinisan je Co major genom i predstavlja biološku novinu koja omogućava gajenje velikog broja biljaka po jedinici površine (10 000 biljaka/ha), unošenje oprašivača u jednosortne zasade i zasnivanje porodičnih voćnjaka na malim površinama i okućnicama. Voćke se odlikuju obrazovanjem uspravne kordunice koja prirodno ne grana. Rađaju na rodnim kolačima raspoređenim duž cele kordunice.
Selekcioni ciljevi stvaranja novih sorti jabuka stubastog tipa rasta na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu su stvaranje sorti potpuno crveno obojenog, žutog ili zelenog ploda, različitog vremena sazrevanja, tolerantnih na prouzrokovače ekonomski najvažnijih bolesti i štetočina.
Bookmarks