Podmladjivanje vocaka


Ovom merom aktiviraju se spavajući i adventivni pupoljci, usled naglog priticaja sokova.
Podmlađivanje se obično obavlja u vreme rezidbe voćaka.
Ova pomotehnička mera najčešće se obavlja kod jabuke i kruške, a ređe kod šljive, trešnje i višnje. Ona daje bolje rezultate u voćki na sejancu i bujnijim podlogama, nego na kržljavim podlogama.


Kod starijih stabala voćaka, pri kraju rodnosti, često dolazi do slabljenja vegetativne moći, letorasti su dužine ispod 25 santimetara, dolazi do pojačanog ogoljavanja grana, izrođavanja plodova i do masovne pojave vodopija. Voćke se podmlađuju i u slučaju jače tuče grada i prilikom prekalemljivanja. U takvim slučajevima, da bi se obnovila vegetativna masa, rodna površina i produžio vek eksploatacije voćki, pristupa se njihovom podmlađivanju.

U poljoprivrednim školama, na okućnicama, baštama, pored puteva, primećena su stara stabla i to pretežno autohtonih sorti jabuke i kruške, sorti šljive sa osušenim, polomljenim granama, sa dosta izbilih vodopija iz unutrašnjosti krune. Sva ta stabla trebalo bi u narednom periodu podmladiti, kako bi se produžio vek eksploatacije ovih stabala.

Ovom merom aktiviraju se spavajući i adventivni pupoljci, usled naglog priticaja sokova. Podmlađivanje se obično obavlja u vreme rezidbe voćaka. Ova pomotehnička mera najčešće se obavlja kod jabuke i kruške, a ređe kod šljive, trešnje i višnje. Ona daje bolje rezultate u voćki na sejancu i bujnijim podlogama, nego na kržljavim podlogama.

Podmlađivanje može da bude potpuno i postepeno. Potpuno podmlađivanje, tj. podmlađivanje u jednoj godini se ređe primenjuje, jer voćke to teže podnose i dolazi do slabijeg obnavljanja krune. Zato se više preporučuje postepeno podmlađivanje u periodu dve-tri godine, kada se svake godine podmlađuje oko 35% grana u kruni. Prilikom ovakvog podmlađivanja u prvoj godini se izbacuju polomljene grane, grane koje zasenjuju krunu i koje smetaju drugim voćkama, kao i suve grane. U narednim godinama skraćuju se skeletne grane na trogodišnju i stariju zonu porasta, na bočnu granu ili grančicu, koja se ostavlja u cilju regulisanja priticanja hrane u blizini mesta preseka. Prilikom prekraćivanja debljih grana treba voditi računa da ne dođe do njihovog cepanja. Rane stvorene na granama treba oštrim nožem zagladiti, dezinfikovati i premazati kalem-voskom. U godinama podmlađivanja i naredne dve-tri godine treba odstranjivati izbile vodopije i voditi računa da se pravilno formira oblik krune.

Podmlađivanje voćaka treba da prate i druge agrotehničke mere, kao što su poboljšana ishrana, obrada zemljišta, zaštita od prouzrokovača bolesti i štetočina, navodnjavanje i drugo. Pogotovo, podmlađivanje starijih stabala treba da prati obilno đubrenje azotnim đubrivima.