Sljive


Jedan od postulata voćarstva je da u intezivnoj proizvodnji na specijalizovanim imanjima 1/3 zasada treba da bude u podizanju, 1/3 u punoj rodnosti i 1/3 u fazi krčenja. Zbog svima dobro poznatih razloga došlo je do naglog zaostajanja šljivarstva, starenja zasada, opadanja prinosa i kvaliteta. Međutim, neke stvari se, izgleda, u poslednje vreme - menjaju.

Kao jedan od prioriteta razvoja Ministarstvo za poljoprivredu Vlade Republike Srbije pomoći će i voćarstvo. U 2002-oj godini obezbeđena su sredstva u iznosu od 80 miliona dinara za podizanje novih šljivika na površini od 2000 ha. To predstavlja podsticajna sredstva u iznosu od 40.000 dinara po hektaru. Kako obećavaju iz Vlade sredstva za sledeću godinu za ovu namenu bi trebala da budu znatno viša. Kriterijumi za dobijanje kredita su izuzetno visoki. Kvalitet sadnog materijala upotrebljenog za podizanje zasada mora biti vrhunski.To podrazumeva sadnice bez virusa i sledećih sorti: požegača, čačanska rodna, čačanska rana, čačanska lepotica, čačanska najbolja i valjevka. Ovo bi trebalo da unapredi kvalitetnu rasadničarsku proizvodnju i da izoluje lošu. Ova proizvodnja mora biti pod nadzorom naučnih ustanova. Takođe, treba uraditi zemljišnu analizu, i na osnovu nje meliorativno đubrenje, kvalitetnu obradu zemljišta i sadnju u određenom sklopu. U godinama stupanja zasada u rod treba primeniti sve pomotehničke mere, a akcenat dati na kvalitetnoj zaštiti od prouzrokovača bolesti i štetočina.Sve ove radnje bi trebalo da su pod nadzorom nadležnih poljoprivrednih stanica, a bilo bi poželjno da se uključe i stručne savetodavne službe.

Poslednjih meseci stranci se sve više interesuju za kupovinu naše šljivovice, a i načinjeni su prvi koraci ka standardizaciji ovog pića. Sve veća je i potražnja za suvom šljivom, a takođe i za pekmezom. Takođe treba imati u vidu da bi se sa povećanjem proizvodnje značajno uposlila i prerađivačka industrija. Sve u svemu očekuje se tendencija povećanje tražnje za kvalitetnim, zdravstveno ispravnim plodovima. Ova tražnja se može podmiriti samo iz intenzivnih zasada pošto plodovi iz starih, ekstezivnih zasada ne odgovaraju po izgledu, po krupnoći a ni po sadržaju šećera. Ovo su samo neki od razloga za masovnije podizanje zasada šljive vodećim sortama.