Champagne - Kralj vina i vino kraljeva


U drugoj polovini XVII veka oblast Champagne, prvenstveno Epernay-Ab-bey Hautvillers, doživljava svoj preporod u vinarstvu, zahvaljujući upravo monahu Dom Perignonu. Vina iz pomenute oblasti bivaju prvo konzumirana u Versaju, da bi, najviše zahvaljujući Marquis de St-Evremond, bila, ubrzo potom, predstavljena "visokom" londonskom društvu. Tržište je pronađeno, Francuska je stvorila legendu, a svet je dobio šampanjac.


Prvi francuski pisani podatak koji se odnosi na penušavo vino datira iz 1718. godine i ukazuje na proizvod star 20 godina. S obzirom na to da vinska boca francuskog porekla do 1695. godine nije mogla da izdrži pritisak od nekoliko bar-a, a plutani čep još nije bio u eksploataciji, pretpostavlja se da se penušavo vino prvi put pojavilo na sceni između 1695. i 1698. godine. S druge strane, po podacima iz 1662. godine, Englezi su konstatovali pojavu penušanja vina s proleća. Ova pojava protumačena je kao proizvod spontane, naknadne fermentacije vina koja su sadržala neprevreli šećer. Proizvodnja boca sa debljim staklom i plutanih čepova u Engleskoj neposredno je uticali na rađanje legende o Dom Perignonu i šampanjcu. U drugoj polovini XVII veka oblast Champagne, prvenstveno Epernay-Ab-bey Hautvillers, doživljava svoj preporod u vinarstvu, zahvaljujući upravo monahu Dom Perignonu. Vina iz pomenute oblasti bivaju prvo konzumirana u Versaju, da bi, najviše zahvaljujući Marquis de St-Evremond, bila, ubrzo potom, predstavljena "visokom" londonskom društvu. Tržište je pronađeno, Francuska je stvorila legendu, a svet je dobio šampanjac.

Savremenik Dom Perignona Dom Thierry Ruinart osniva 1. septembra 1729. godine prvu kuću koja počinje da trguje šampanjcima. U početku, šampanjac je poklanjan najvećim kupcima lanenih proizvoda. Ubrzo porudžbine šampanjca premašuju porudžbine primarnih proizvoda, pa porodica Ruinart počinje da ga samostalno proizvodi. Istovremeno i porodica Mercier legalizuje proizvodnju šampanjca pod nazivom Dom Perignon, a Claud Moet osniva Moet. Jean-Remy, unuk osnivača Moet-a, zahvaljujući poznanstvu sa Napoleonom Bonapartom, razvija posao, da bi, u sledećoj generaciji koja ostaje bez muškog naslednika, zet preuzeo vođenje firme, pridodavši nazivu kuće svoje prezime - Chandon. Godine 1963. Moet et Chandon, preuzima kuće Mercier i Ruinart.

Godine 1772. Phillipe Clicquot-Murion započinje proizvodnju šampanjca, ali posao razvija njegova snaja - Madamme (Veuve) Clicquot. Ona zapošljava Antoi-ne Muller-a, enologa koji će napraviti prvi PUPITAR (stalak za vinske boce), prvi otkriti REMUAGE (operaciju svakodnevnog okretanja boca sa kvaščevim talogom zbog njegovog ravnomernog spuštanja u grlić boce) i prvi proizvesti bistro, penušavo vino, CHAMPAGNE, sa plutanim čepom. Naučnik Chaptal se prvi ozbiljnije bavio analiziranjem uslova koji dovode do sekundarne fermentacije. Međutim, farmaceut Andrt' FranAois je prvi dao formulu, odnosno zaključio koliko šećera treba dodati vinu da bi se dobio željeni pritisak u boci.

Sto pedeset godina kasnije, uvođenjem imobilisanih kvasaca i žiro paleta, znatno je olakšana je proizvodnja sve ostalo je tradicija u proizvodnji šampanjaca i to treba poštovati.