Zanimljivosti Letonije
Jedna od tri baltičke države. Prestonica Riga - grad bogate istorije i dobre zabave. Letonci su 4.000 godina na ovim prostorima. Simbol grada Crkva Svetog Petra
Posle tri sata nemirnog leta dočekuje nas mirna Riga, prestonica Letonije, prve od baltičkih zemalja u koje idemo. Kroz staklene zidove hotelske sobe puca pogled na krošnjama oivičenu obalu reke Daugave, iznad koje izranjaju raskošni kitnjasti zvonici moćnih katedrala što streme ka nebu. Temperatura je 22 C. „Prava letnja“, kažu domaćini odeveni u majice, šortseve i lepršave haljine. Preko najvećeg mosta, koji kao da lebdi na džinovskim karikama, pored biciklista, kojih u ovom gradu ima mnogo, idemo ka starogradskoj strani. Iza nas ostaju moderne zgrade uklopljene da ne remete harmoniju koja duši tek pristiglog putnika daruje mir i lepotu. Već od starogradskog oboda dobijam utisak da je u Rigi sve zeleno, ucvetano i raspevano. Kamenom popločani put dovodi nas do trga u centar starog jezgra sa kojeg već trešti živa muzika dva orkestra! Između njih promiču tirkizni vozić, dugonoge Letonke razgolićene da što više “uhvate” sunce, što brzo hita ka mansardama i rodama, neizbežnim stanarima letonskih dimnjaka.
Unaokolo izlog do izloga, a u njima šta god zaželite: Faberžeov porcelan, topla čorba slična boršču, kape, šalovi ili izbor medeno-providnog ćilibara. U sredini je kafe do kafea, usamljeni svirači, prodavci suvenira i radoznali turisti koji upijaju lepote ovog mesta. „Leto je!“, uzvikuju Letonci i nazdravljaju najkraćem i najlepšem godišnjem dobu ispijajući sadržaj malih, srednjih i velikih krigli crnog i belog piva, čuvenog baltičkog.
Iz vedrog neba pljusne kisa
Gotovo lenjo konobarice počinju da otvaraju suncobrane – ne stigoše ni do prvog, a nebo se zaplavi kao oči vodiča Valdesa, jednog od malobrojnih Letonaca, poreklom Rusa, koji govori ruski! Ostali neće. Zašto? Možda je odgovor u bivšem životu države, iliti istoriji zemlje sa 2.400.000 stanovnika.
Letonci su 4.000 godina na ovim prostorima. U 13. veku su ih okupirali krstaši i ostali čak 120 godina, u 16. veku okupirala ih je Poljska, vek kasnije Švedska, potom, u 18. veku ruski car Petar Veliki, potom Nemačka. Budući da se nalazi na dobrom položaju, Letonija je uvek imala odlično razvijenu trgovinu, a Riga je važan trgovački centar regiona. Stanovništvo potiče od finskog plemena Liva, i većina ih je bila pravoslavne vere. Međutim, kako su se sukobi moćnije Nemačke i Rusije uvek odvijali preko leđa Letonije, tokom Drugog svetskog rata stradalo je više od polovine pravoslavaca. SSSR-u su pripojeni 1940. godine, a 1991. godine postaju nezavisna država. O vremenu kada su bili u sastavu SSSR-a svedoči i tramvaj broj 11, koji je isti kao i pre 50-ak godina, a kojim se mogu obići zoo-vrt, Mezapark i sportska oblast u severnom delu grada.
Široka i plovna reka Daugava, sa lukom dugim 17 km, deli grad na stari i novi.
Već pre impozantnog mosta pogled obuhvata elegantne tornjeve Riškog zamka, rezidencije predsednika republike. Veliki park, kaldrmisane ulice, negovane fasade starih palata i majušni trgovi daju izuzetan vizuelni doživljaj. kiša!
Bookmarks