Izložba Muzeja žrtava genocida povodom Prvog svetskog rata

BEOGRAD - Povodom obeležavanja 100 godina od početka Prvog svetskog rata, Muzej žrtava genocida je pripremio izložbu "Prvi dan Velikog rata" koju je danas ispred Paviljona "Cvijeta Zuzorić" otvorio Sekretar za kulturu Beograda Vladan Vukosavljević.

Izložbu čini 15 panoa, a svaki predstavlja posebnu tematsko-dokumentarnu celinu, a postavka nosi nosi simbolični naziv jer kroz interesantne fotografije prikazuje atmosferu u delu zapadne štampe, telegrame, brod sa kojeg su ispaljeni prvi hici na Beograd, kao i posledice takvih zverskih napada na Srbiju čime je zapravo otpočeo Veliki rat, ocenio je Vukosavljević.
"Smisao niza izložbi koje su organizovane ovim povodom je da podseti na ogromna stradanja srpskog naroda", dodao je on i podsetio da je Srbija po statistikama "koje se vrlo često zanemaruju" procentualno dala najveće žrtve u Prvom svetskom ratu.

Po zvaničnim podacima u Prvom svetskom ratu stradalo je oko 28 odsto ukupnog stanovništva i "to je broj koji daleko prevazilazi, procentualno govoreći, žrtve svih drugih zemalja učesnica u ratu", rekao je Sekretar za kulturu.

On je istakao da je simbolika događaja koji su prikazani ovom prilikom da čuva pamćenje, da upozorava, opominje i da nas uči kako istorija daje lekcije koje, ako se jedanput ne nauče, a ukoliko se ponove višestruko skuplje koštaju.

Vukosavljević je podsetio i da se posmrtni ostaci naših heroja iz tog vremena nalaze u 18 zemalja u 1.800 grobnica.

V.d. direktora Muzeja žrtava genocida Veljko Đurić Mišina rekao je da je ova postavka mali doprinos obeležavanju 100-godišnjice od početka Velikog rata, kojom žele da podsete šta je Evropa tada mislila, ali i ono što je pisala američka štampa.
"Želimo da upozorimo i podsetimo, da prenesemo poruku da to zlo koje je bilo 1914, nastavilo se 1941, a zatim i 1990. godine na ovim prostorima treba za svagda da prestane", napomenuo je on.

Mišina je izrazio nadu da će za taj Muzej biti sve manje posla, odnosno da će biti drugih prilika da prikažu tu posebnu vrstu odnosa prema srpskoj istoriji, "u ovom slučaju to je stradanje".

On je podsetio i da Muzej žrtava genocida nema svoj adekvatan smeštaj, te da su bili prinuđeni da obeležavanje ovog događaja, prvog dana Velikog rata, realizuju na Kalemegdanu.
"Ova situacija, da muzej ovakvu izložbu ovde organizuje, govori da vlast u Srbiji nije voljna da rešava probleme kao što je naš Muzej", istakao je on.

Izložba će trajati do 11. avgusta.


Izvor; Tanjug