Prednosti kukuruza sa vlaznim zrnom u ishrani zivotinja
Inertirani kukuruz (inertiranje - čuvanje uz pomoć dejstva mikroorganizama koje uključuje fermentaciju) ima niz prednosti u odnosu na suvi u ishrani junadi, svinja, ovaca i živine.
Vlažni kukuruz za ishranu junadi
Kako bi se zadovoljila nutritivna ravnoteža i prevenirali rizici od digestivne patologije (acidoza), a da bi se potom očuvala količina skroba koji se može svariti u crevima, potrebno je obezbediti dovoljnu količinu skroba koji se može razgraditi u buragu kod junadi. Inertirani kukuruz (inertiranje - čuvanje uz pomoć dejstva mikroorganizama koje uključuje fermentaciju)nudi intermedijarnu /prelaznu/ razgradljivost kod preživara, između kukuruza sa suvim zrnom i vlažnog usitnjenog siliranog kukuruza.
Na praktičnom planu, za tov mlade junadi plave Akvitanske rase, može se davati kompletan i uravnoteženi obrok u pogledu odnosa proteini/energetska vrednost od 90 PDI/UFV, što odgovara vrednosti od 90 svarljivih proteina po energetskoj jedinici mesa. On se sastoji od vlažnog kukuruza, od sojinog krmiva (ili drugog komplementarnog proteinskog elementa) i jedne namirnice koja sadrži minerale i vitamine. Vlažno celo zrno kukuruza može se davati i u ovom obliku, dakle kao celo zrno (ali kada je vlažnost veća od 30 %). Zrno se mora zdrobiti ili usitniti kada je suvlje, dakle kada je vlažnost manja od 30%.
Bogat energijom, ovaj kukuruz predstavlja dobar dodatak uz obroke namenjene mlečnim kravama naročito u periodu ispaše. Krave mogu da konzumiraju 2 do 6 kg ovog kukuruza dnevno, u zavisnosti od drugih sastojaka koji ulaze u obrok; problemi sa varenjem neće se javljati sve dok se ne premaši nivo od 28% skroba sadržanog u obroku, a optimalna efikasnost postiže se izmedju 22 i 25 %.
Kljukanje pataka vlažnim kukuruzom
Prilikom kljukanja, dva oblika vlažnog kukuruza obezbedjuju tehnološka svojstva koja su interesantna za kašu (dakle, obezbedjuju njenu dobru teksturu ). Inertni kukuruz , izdrobljen pre nego što se kaša napravi, ne modifikuje ponašanje u ishrani pataka niti njihove karakteristike potom u preradjenoj formi paštete. Silirani kukuruz dovodi do značajne acidifikacije kaše koja se mora korigovati. On ispoljava dobru efikasnost u ishrani.
Vlažni kukuruz u zrnu može se koristiti takodje za ishranu koka nosilja, zatim živine koja se gaji zbog mesa, ali i za tov jagnjadi, pod uslovom da se na odgovarajući način obavlja njegovo dnevno davanje, u dovoljnoj, ali ne u prevelikoj količini. Vlažni kukuruz u zrnu podstiče apetit pilića, a njegova kiselost ima pozitivan efekat na zdravlje životinja. Tov jagnjadi sa vlažnim celim zrnom, uz jednostavno korišćenje, omogućava i dobijanje gradje vrlo dobrog kvaliteta.
Vlažni kukuruz u ishrani svinja
Kod krmača, visoka energetska koncentracija kukuruza povoljno utiče na dobar tov ovih životinja posle prestanka hranjenja prasića i na kraju perioda gestacije. Korišćenje vlažnog kukuruza kao glavnog elementa u ishrani (60%), efikasno pokriva visoke potrebe krmače koja doji prasad. Karakteristike krmača koje su hranjenje celim vlažnim zrnom inetriranog kukuruza mogu se porediti sa onima koje se postižu kod životinja koje uzimaju hranu na bazi suvog kukuruza ili žita. Prilikom okota, prasad će biti jača, a obezbediće se i dugovečnost krmača.
Kod prasadi, hrana na bazi vlažnog kukuruza veoma je dobro prihvaćena i dobro se konzumira. Visok aciditet ove hrane doprinosi dobrom zdravstvenom stanju životinje, bez dijareje izazvane ishranom. Sa vlažnim kukuruzom u zrnu, rast prasića i indeks potrošnje istog su reda veličine kao sa hranom na bazi suvog kukuruza. Davanjem hrane na bazi vlažnog kukuruza mora se dobro ovladati i koordinirati, kako bi se zadovoljila ishrana koja odgovara potrebama, bez nagomilavanja vlažne namirnice koja bi ostala nepotrošena.
Kod prasadi čije se meso preradjuje u mesne proizvode, davanje obroka na bazi siliranog ili inertiranog vlažnog kukuruza dovodi do poboljšanja indeksa potrošnje u odnosu na kontrolni obrok na bazi suvog kukuruza. Poboljšanje svarljivosti fosfora koje je konstatovano sa vlažnim kukuruzom, omogućava da se redukuje unos mineralnog fosfora u ishranu, i da se shodno tome smanji odbacivanje ovog elementa. Obroci na bazi vlažnog kukuruza donose takav profil masne kiseline iz svinjske masti, koji je povoljan za kvalitet proizvoda dobijenih usoljavanjem.
Bookmarks