Porodicna farma u svinjarstvu
Za razliku od seoskog domaćinstva koje svinje proizvode za sopstvene potrebe i eventualnu prodaju viška proizvoda, porodična farma je trajno orijentisana na robnu proizvodnju koja porodici obezbeđuje egzistenciju. Uslov za opstanak na tržištu je konkurentna i što je moguće jeftinija proizvodnja. Finansijski rezultat zavisi od proizvodnosti životinja (veličina legla, dnevni prirast, utrošak hrane u tovu itd), produktivnosti rada (broj grla koje opslužuje jedan radnik), utroška energije za grejanje i hlađenje objekata, a posebno od troškova izgradnje (cena površine smeštajnog prostora po proizvedenom tovljeniku telesne mase 110-120 kg).
Da bi se navedena pitanja rešila, mora se razraditi tehnološki postupak koji obuhvata sve poslove, postupke i primenjena tehnička i građevinska rešenja počev od lokacije farme, načina držanja i smeštaja svinja, pa preko razmnožavanja, odgoja prasadi, ishrane u tovu do isporuke i transporta svinja. Pojam tehnologije obuhvata i sve postupke oko održavanja higijene i zdravstvene zaštite svinja, ali i zaštite čovekove okoline (izđubravanje i tretman stajnjaka), postupke u vezi obezbeđenja uslova da se životinje osećaju udobno (welfare) kao i poslove i rešenja koja obezbeđuju čoveku-farmeru bezbedne i optimalne uslove za rad. Nije realno očekivati da farmer može da reši sve što se danas zahteva u proizvodnji svinja koje bi po kvalitetu i proizvodnoj ceni bile konkurentne na tržištu, već za taj posao treba da obezbedi stručnu pomoc. Kod izgradnje nove farme, kao i za veću adaptaciju postojeće, potrebno je izvršiti obimne pripreme i konsultacije:
1. Uraditi projektni zadatak odnosno idejno rešenje.
2. Izradu glavnog projekta poveriti specijalizovanoj projektantskoj firmi. Uslov za poveravanje posla nikako ne sme da bude ponuđena cena, već uvid u referentne farme projektanta.
3. Obezbediti pozitivnu recenziju glavnog projekta kompetentnih stručnjaka.
4. Tražiti više ponuda za izgradnju farme i odabrati izvođača na osnovu njegovih referenci.
5. Obezbediti nadzorni organ kako bi se izbegli svi mogući propusti pri izgradnji farme.
6. Po završetku izgradnje obezbediti tim kompetetnih stručnjaka za tehnički prijem farme. Da bi se projektni zadatak uspešno pripremio treba doneti niz odluka a najvažnije su:
Izbor tipa farme
Farma može biti otvorenog tipa, što znači da farmer kupuje sav, ili veći deo priplodnog podmlatka, ili dokupljuje tovljenike. Prednost je što se gradi manje objekata pa su manji troškovi, a nedostak je zdravstveni rizik zbog unošenja grla sa strane, često sa pijace.
Isti je slučaj i sa farmama koje se bave tovom kupljene prasadi. Zbog toga se, mada je investicija veća, preporučuje izgradnja farme zatvorenog tipa koja drži sve kategorije svinja. Prednost je što su sopstvena prasad boljeg kvaliteta (selekcijski rad), a njihova cena je stabilnija jer nije izložena stihiji tržišta. U poslednje vreme pojavljuju se novi tipovi porodičnih farmi. Primer je farma za pripremni tov, čija je funkcija da prasad prikupljenu od više farmera, pripreme za isporuku u centralno, veće tovilište, što smanjuje rizik od pojave bolesti, a tovljenici postižu bolje rezultate. Još interesantnija je organizacija sa centralnim smeštajem krmača na velikom pogonu (omogućena bolja selekcija i kvalitetan pripust) i prašenje krmača u manjim "satelitskim" prasilištima (obezbeđena veća prisutnost i pažnja tokom prašenja i odgoja prasadi). Posebno je bitno da se na takvoj farmi između dva turnusa može napraviti pauza, što je dobro i sa zdravstvenog aspekta (odležavanje objekta), ali i kvaliteta rada (porodica i zaposleni radnici mogu da koriste odmor odnosno pauzu u radu).
Bookmarks