Telo
I.
ТЕЛО (грч. σαρξ - месо, тело, плот); у Хришћанству, биолошки облик човека, антрополошка компонента човечијег бића, храм Светога Духа, али и мистично тело Христово - Црква. Тело је заједно с душом саставни део људског бића, а у теологији Св. Павла телу припада велико достојанство и оно заслужује пуно поштовање онога ко га поседује. Поред тога што тело изражава особу у њеним главним стањима (природном и грешном, у посвећењу Христу, животу у слави), оно има способност рађања, али и жељу да "надвлада" човеком кроз уплив страсти у облику задовољења плотских жеља и потреба.
Место и улога
Достојанство тела, ο којем говори Св. Павле, долази од освећења целокупне творевине (па и тела) кроз Оваплоћење Сина. Према Новом Завету, тело Христово има важну улогу у мистерији откупљења. По телу Христос је, каже Св. Павле, потомак праотаца, Давидовог потомства (Рм 1,3), рођен од жене (Гал 4,4). Његово тело осећа и трпи глад, замор, жеђ, сан, патњу, чиме се у Јеванђељу наглашава стварност Христове људске природе. На крају Исус Христос умире на крсту и Његово тело бива положено у гроб. Тај крај, који је исти као и крај сваког човека, има нарочито значење у мистерији спасења: на крсту је Христос, као потпуни човек (и душом и телом) и потпуни Бог, носио људске грехе. Према томе, Христово тело је узело пуно учешће у делу спасења и откупљења. Сами тим, тело хришћанског верника је "сасуд благодати" Божије (1 Кор 6,19). После Васкрсења, Христово тело нема само небеску егзистенцију (невидљиву), него и земаљску (материјалну), јер се Он појављује међу ученицима који могу да Га опипају, и увере се у истинитост и материјални карактер Његовог тела.
Тајна Христовог тела садржана је и установљена на Тајној вечери, када је Син Божији дао своје тело и своју крв ученицима рекавши: "Ово је тијело моје које се за вас ломи" (1 Кор 11, 24); "Ово је крв моја Новога завјета која се пролијева за многе" (Мк 14,24). Према томе, освећени хлеб и вино у Тајни Евхаристије, присутни на земљи, јесу пречисто тело и крв Господа Исуса Христа. Реч плот (σώμα) указује такође на суштинско Христово присуство у Евхаристији. Причест, као Света Тајна, подразумева сједињење божанског тела Исуса Христа и тела верника, обожујући га на тај начин. Самим тим се и преображај верника, тј. обожење не посматра само у духовном, него и у материјалном домену.
Други аспект мистичног тела Христовог се огледа у самој Цркви која је тело Христово, његова пуноћа, а сам Христос је Глава тог тела - Цркве. Удови тог тела су верници, а вођство над Црквом обезбеђује Свети Дух, мада је и тело сваког појединачног верника - храм Духа Светога. Хришћанско искуство, утемељено на историјској стварности телесног Христа и на евхаристијској пракси, омогућује да се у свој дубини формулише тајна Цркве.
Bookmarks