Pravoslavni narodi i Bozic
Bozic
Nova godina je došla,
stara iz sećanja bledi,
Božić je, Božić, dan, najradosniji;
zato ti, dušo, blaga, od srca želim
da imaš sve... što vredi...
U godini, ovoj, Novoj,
nek te zdravlje najbolje služi,
sreća nek ti darove nosi,
lepe, lepše i najlepše,
raduj se novom letu i
da nema mesta tuzi -
radost da vlada oko tebe i
u tvom srcu...
Božić je, Božić, dan najradosniji...
Po daru mira i ljubavi,
nek te blagoslov svud prati,
osmehom obraduj bližnje -
nov život se rađa -
jer život ne može stati!...
Božić najradosniji naš praznik - zbog rođenja Isusa Hrista a slavi se 7. januara svake godine.
Isusa, Sina Božjeg, rodila je Devica Marija, uz pomoć svog zaručnika Josipa u gradu Vitlejemu. Car Avgust, zapovedio je popisivanje stanovništva pa su Josip i Marija pošli na putovanje. Zbog gužvi nisu mogli naći mesto u konačištima i zato su, na kraju, završili u štali, okruženi domaćim životinjama, gde se Isus rodio...
Na Badnji dan se obično jede riba jer je post. Posle večere, odlazilo bi se na tradicionalnu večernju službu, do duboko u noć, kad bi se dočekao Božić...
Iako je kićenje božićne jelke star običaj, koren je uhvatio tek od sredine 19. veka, uglavnom pod uticajem nemačke tradicije. Bez obzira na to što kićenje jelke (u zapadnim krajevima bora) nije bilo rašireno, kuće su se na Badnji dan kitile cvećem i poljoprivrednim plodovima, a naročito zelenilom; to su najčešće činila deca. U početku su se kitila listopadna stabalca a kasnije zimzelena, i to voćem, najčešće jabukama, ali i šljivama, kruškama kao i raznim kolačićima i ukrasima izrezanim od hartije, često su to bili venčići, lančići, trake i slično. Čest i lep nakit, bili su "pozlaćeni" orasi i lešnici, stavljale su se svećice - simboli nade i božanstva. Kasnije su se stavljali i komadići vate, voska ili hartije koji su označavali sneg na jelki. Bogatiji su imali posebne figurice i ukrase. Ispod jelke, redovno se stavljaju jaslice, izrađene najčešće od drveta. U početku su bile samo u crkvama i kod imućnijih ljudi, a često je postojalo "takmičenje" ko će napraviti lepše jaslice.
Danas Božić slave i mnogi nehrišćani kao tradicionalan porodični praznik i primaju se prigodni pokloni. Uz proslavljanje Božića, razvili su se brojni običaji kao kićenje božićnog drveta, badnjaka, na Badnji dan, odlaska na liturgiju, pevanje božićnih pesama i davanje i primanje božićnih poklona.
U raznim zemljama, božićni običaji su različiti. Ima, tu, i zanimljivosti i neobičnosti. Na primer...
* U Japanu se slavi Božić po uzoru na zapadne zemlje, iako Japan nije hrišćanska država. Važniji praznik od Božića jest Nova godina, a razlog za božićno slavlje je službeni nacionalni praznik zbog rođendana vladajućeg cara Akihita, 23. decembra.
* Na Tajvanu, Božić je neslužbeno bio slavljen budući da je slučajno tog dana, 25. decembra 1947, potpisan ustav Republike Kine koji se svake godine slavio kao nacionalni praznik. Od 2001, ukinut je taj praznik, ali se Božić, ipak, ponegde, neslužbeno slavi.
* U Meksiku ljudi idu od vrata do vrata čestitajući (kao oni prvi koji su posetili malog Isusa), a katkad ih pozovu u kuću gde učestvuju u razbijanju jedne vrste šarenog "paketa" na užetu ispunjenog slatkišima - piñata.
* U Venecueli se deca bude i vide da nedostaje slama koju su ostavili pored kreveta prethodne večeri, a umesto nje, nalaze poklone. Deca veruju da su te poklone ostavili Mudraci i njihove kamile. Ako imaju crnu mrlju na obrazu, to znači da ih je etiopski kralj Baltazar, jedan od Mudraca, poljubio dok su spavali.
* U Australiji i zemljama istog podneblja, Božić se slavi usred leta zbog vremenske razlike između Zemljinih hemisfera.
* U Finskoj se Deda Mraz naziva Joulupukki što prevedeno znači "božićna koza". Ime mu verojatno dolazi otud što su se svečari u pradavana vremena oblačili u kozju kožu obilazeći kuće i jedući ostatke od božićnih jela.
Bookmarks