Tehnologija gajenja strnih zita u izmenjenim klimatskim uslovima
Proizvodni potencijal novih sorti može se iskoristiti jedino primenom sortne agrotehnike, edukacijom proizvođača i bržim transferom naučnih saznanja u proizvodnju. Jedino poštovanje zahteva svakog genotipa i ublažavanje klimatskih uticaja preko agrotehničkih mera mogu se stvoriti uslovi za visoku i stabilnu proizvodnju.
Sorte nove generacije poseduju genetski potencijal za prinos i kvalitet zrna na znatno višem nivou od starih sorti. Ograničavajući faktori proizvodnje ostali su: agroekološki uslovi, dostignuti stepen razvoja tehnologije gajenja i informisanost korisnika-proizvodača odnosno transfer znanja. U radu su analizirani podaci prinosa strnih žita iz različitih poljskih eksperimenata izvedenih na oglednom polju Naučnog instituta za ratarstvo i povrtarstvo u Zavodu za strna žita, mreže makroogleda na području naše republike koje su izvodile stnične službe, široke proizvodnje u uslovima aridne i semiaridme klime u Vojvodini. Svako odstupanje od optimalnog roka setve pojedinih genotipova povlači pad prinosa 5-20 % u zavisnosti od broja dana zakašnjanja setve.
Proizvodnja koja poštuje sortne specifičnosti je neiskorišćen potencijal za povećanje prosečnih prinosa kod strnih žita u uslovima promenjene klime. Ovakav pristup znači istovremeno i edukaciju proizvodača i bolji transfer novih saznanja u široku proizvodrlju. Ako se uporede procene gubitaka u proizvodnji pšenice u Rumuniji i kod nas možemo uočiti mogućnosti prevazilaženja krize u proizvodnji pšenice.
Uočavanjem osnovnih abiotskih faktora koji dovode do smanjenja prinosa možemo određenim agrotehničkim merama prevazići značajne gubitke u proizvodnji. U Meksiku je primena setve u gredice donela je proizvodačima smanjenje troškova za 34 a porast prinosa za 23 % i značajan ekonomski momenat u proizvodnji pšenice. Ukupna proizvodnja pšenice u Meksiku odvija se na 950.000 ha u državama Sonora i Sinaloa sa prosečnim prinosom od 4,2 t/ha. Prosečna upotreba azota po hektaru je 150 kg čistog azota. Proizvodni potencijal novih sorti u bilo kojoj zemlji sveta može se iskoristiti jedino primenom sortne aurotehnike, edukacijom proizvodača i bržim transferom naučnih saznanja u proizvodnju.
Bookmarks