Pseca ljubav


Svakome ko ima bilo kakvog ljubimca, neminovno se desi da mora da se od njega kad - tad oprosti. To važi i za vlasnike pasa. I najčešće nije baš lako izboriti se sa tugom koja je sasvim prirodna stvar, jer u pitanju je opraštanje od životinje koja je u vaše dvorište ili stan došla kao mala pufna, a odlazi kao starac ili starica, u poznim godinama života.

Biti vlasnik psa predstavlja veliku odgovornost, i mnogi vlasnici veoma ozbiljno shvataju tu obavezu, koju su sami sebi stvorili. Vremenom se, kroz svakodnevno druženje sa psom, ta veza produbi, a sa poverenjem javlja se i ljubav, koja nema cenu. Zajednički doživljaji prijatni i neprijatni, ljutnja, bes, smeh i suze, posle izvesnog broja godina, ostaju kao sećanja za koja smo zahvalni.
Uginuće psa različito deluje na ljude. I dok jedni odmah traže novog ljubimca, drugi žele da prođe određeno vreme dok se ne saberu. Treći ne žele više ništa da čuvaju i da ne prolaze kroz ono kroz šta su upravo prošli. Ipak, ne mogu se tek tako procenjivati takve stvari, ali se uvek postavlja pitanje šta uraditi posle gubitka ljubimca. Kao prvo, ono što možemo da uradimo dok je naš senior još živ, zdrav i veseo, je da mu posvetimo odgovarajuću pažnju i potrudimo se da mu maksimalno olakšamo dane starosti.

Snošljiva starost

Pitanje starosti je relativno kada su psi u pitanju. Jedino od njihovog zdravstvenog i psihičkog stanja će zavisiti kada će ući u to doba života. U proseku, psi teži od 20 kg, koji su stariji od sedam godina, spadaju u grupu starijih. Psi između 10 i 20 kg u to doba ulaze sa 9 godina, a lakši sa otprilike 10 godina. To je vreme kada psi zalužuju malo drugačiji tretman.
Iako je neophodno da budu što više na svežem vazduhu i da se kreću, vremenom će iskazivati sve manju želju da se nađu na širini, i da jure. Međutim, treba da budete uporni i da znate koje su mogućnosti vašeg psa. U ovo vreme se javljaju i oštećenja zglobova koja su hronična, a koje baš vežba drži na nekom lakšem nivou. Osim toga, pokretanjem celog organizma, normalno je da i krvni sudovi i srce bolje rade, jer napor kome su podvrgnuti, ukoliko nije prevelik, je neophodan. Međutim, u svakom trenutku morate biti svesni njegovih godina i truditi se da ne preforsirate sa treningom. Pratite ponašanje psa, i kad vidite da se umara, da bi radije legao nego nastavio, da ubrzano diše, da je izgubio interesovanje za vaš pokušaj animiranja, vreme je za povratak kući.
Ukoliko imate psa koji ne voli šetnju, potrudite se da mu u kućnim uslovima, kroz igru, pokrenete organizam. Malo je onih koji ne vole da se „svađaju“ i nadigravaju za neki predmet ili igračku, i koji neće da se potrude da vas pobede u nadvlačenju. Naravno, sve vreme se podrazumeva da pas bude mažen i pažen, jer vaša ljubav mu je potrebna, kao i uvek, sada možda još i više.

Pravilna ishrana

U kasnijim godinama se podrazumeva da ishrana pasa bude sasvim prilagođena njihovim mogućnostima. Ako ste ranije i koristili začine, sada ih potpuno izbacite, i spremajte lako svarljivu hranu, bogatu enzimima, kako biste što više rasteretili njegove žlezde sa unutrašnjim lučenjem. Uz to, u kontaktu sa veterinarom, proverite kolike su potrebe vašeg psa za dodatnim količinama minerala i vitamina. Sigurno nećete pogrešiti ako s vremena na vreme ubacujete u hranu omega tri i šest masne kiseline, kojima podržavate pravilan metabolizam kože i kvalitet dlake, a omogućujete i osvežavanje zglobova koji su u ovom periodu itekako pod udarom.

U hrani koristite dosta balasnih materija, koje neće dozvoliti da se creva ulenje. I, svakako, izbegavajte hranu bogatu proteinima i mastima. Prve zbog toga što više nema rasta (psu su u tom periodu proteini neophodni za održavanje metabolizma i proizvodnju hormona i enzima), a druge zbog toga što za njihovo varenje treba dosta energije i vremena. I nije neophodno povećavati težinu u tom periodu, jer to dodatno opterećuje srce i krvne sudove.
Ukoliko znate da vaš pas ima hronične probleme sa pojedinim organima, na primer bubrezima, potrebno je da se oslonite na hranu koja ne opterećuje njihov rad. U svakom slučaju, lako svarljiva hrana, sa puno balasnih materija, itekako će uticati na bolji rad unutrašnjih organa.

Starački problemi

Odnos prema psu ne treba menjati sve dok u njegovom svakodnevnom ponašanju ne primetite da postoje teškoće. Sa godinama mu slabi i vid i sluh, pa prema tome moramo i da se ravnamo. Ukoliko je vid u pitanju, pas će na osnovu pamćenja, sluha i mirisa uspeti da se u svom svakodnevnom okruženju relativno normalno ponaša. Potrudite se da ne menjate raspored stvari i hrabrite psa pri svakom njegovom pokušaju da se izbori sa novonastalom situacijom. Sluh nije toliko bitan u domaćem okruženju, ali ukoliko izlazite, neophodno je da dodatno obratite pažnju. Najbolje je da pas sve vreme bude na povodniku, to jest u kontaktu sa vama.

Psima, sa starenjem, sunce postaje sve milije, i sve više vremena će provoditi u dremanju na suncu ili u hladovini tokom leta. Zimi im morate obezbediti topli smeštaj, jer sve hronične bolesti, koje se vremenom razvijaju, biće više ispoljene ukoliko okruženje nije zadovoljavajuće. Pod tim se podrazumevaju hladnoća, vlaga, loša ishrana i, naravno, loš odnos. Nemojte se zavaravati da ukoliko sve obezbedite a zaboravite na psa tamo negde u ćošku, da to neće uticati na kvalitet njegovog života.

Novi ljubimac

Kad posle svega ovoga, ipak, dođe ono neminovno, pa izgubimo ljubimca koji nam je izmenio i obogatio deo života, šta dalje? Osnovno je pitanje da li je dobro da osoba koja voli životinje i koja duboko pati nakon gubitka, zbog tuge koju oseća, više nikad ne čuva pse? Smatramo da to nije dobro. Možda zbog toga neki novi pas neće dospeti u ruke ličnosti koja bi mu pružila i dom i ljubav. I što je još važnije, takva osoba će u narednim godinama patiti, umesto da svoju ljubav pruži još nekome.

Veoma je rasprostranjeno mišljenje da će na taj način biti izneverena uginula životinja, i da će odnos koji je postojao biti omalovažen ukoliko se posvetite novom ljubimcu. Ali, razmislite na ovaj način. Nakon nekog vremena, kada počnete da se sećate i lepih i ružnih stvari, sa smehom i odobravanjem, bez obzira da li se radilo o pocepanom stoljnjaku u kuhinji, pojedenom cveću u bašti, tužnom pogledu i cviljenju, ipak, imate čega da se sećate, i to je ono što vredi. Zašto to i ne ponoviti? Nova životinja ne znači prevaru, već naprotiv, znači da ste spremni da uživate u životu i da ste zahvalni za ono što dajete i dobijate. To što ćete upoređivati njihovo ponašanje, sasvim je u redu, ukoliko dozvolite novom ljubimcu da iskaže svoje kvalitete, jer on nikad neće moći da bude onaj koga ste izgubili, a i ne treba. Svaki novi pas će uneti nešto novo u vaš život, i obogatiće ga na drugi način.