Clickering (Klikering) metoda dresure pasa
Klikering metoda je donijela pravu revoluciju u obuku pasa. Danas se taj alat koristi gotovo svuda - u socijalizaciji štenaca, osnovnoj obuci, sportovima, sprečavanju neželjenog ponašanja, kao i ozbiljnijim ''zanimanjima'' – obuci za vodiče slijepih, u pet therapy, traženju narkotika,...
Kliker je mala plasična sprava, koja ima na sebi metalni (plehani) jezičak. Kada jezičak pritisnemo prstom i spustimo, čujemo umjetnii zvuk ''klik''. Iskreno, izgleda kao bezvezna igračka za malu djecu. U njoj nema struje, čudesnih kompjuterskih programa - baš ničega. Samo mali jezičak i njegov klik.
Ipak, ta mala sprava je napravila revoluciju u obuci pasa pa i svih drugih životinja.
Kako se to desilo?
Za početak se vratimo u povijest, jer kliker, ili bolje rečeno način učenja sa klikerom, nije nov. Nije modni hit prošle sezone. U stvari je to koncept rada sa jako dugom tradicijom.
Karen Pryor, dreserka delfina i orka kitova, je 1985. godine napisala knjigu ''Don't Shoot the Dog!'' (Ne pucajte u psa!). U njoj priča o instrumentalnom uslovljavanju (Operant conditioning), teoriji, sa kojom svako može odgojiti svog kućnog ljubimca pa i ostale životinje.
Ono što je u cijeloj knjizi najbitnije, rezultati se postižu bez upotrebe prisile. Knjiga je svakako promijenila način gledanja na odgoj životinja i možemo reći pomjerila granice. Sa druge strane je i srušila sve temelje starog, tvrdog načina dresure.
Međutim, za samu klikering metodu i njegovu popularizaciju u svijetu, je bila važnija 1992. godina, kada su gospođu Pryor zamolili da drži seminare o tome kako uz pomoć kliker spravice dresirati pse. 250 trenera pasa, koliko ih je bilo na prvom seminaru, je do ove godine poraslo u desetine tisuća po cijelome svijetu.
Samo internet stranica firme Karen Pryor je u travnju 2007 godine imala preko 20.000 posjetilaca. Razlog svemu tome je jednostavan – klikering funkcionira!
Ruski psiholog Pavlov je koristio izraz klasično uslovljavanje (Classical Conditioning). U svojim eksperimentima je psu prerezao žlijezde, koje luče pljuvačku, da bi provjeravao, u kojim uslovima pas slini. Ispred psa je stavio hranu i naravno, pas je počeo da luči pljuvačku. Kasnije je zajedno sa hranom upalio sijalicu. Poslije određenog broja pokušaja je pas počeo sliniti samo na upaljenu sijalicu.
Njegov nasljednik, američki psiholog Skinner, je išao korak dalje. On je koristio termin instrumentalno uslovljavanje (Operant Conditioning). Poznata je tako zvana Skinnerova kutija (slika iznad), u koju je stavio štakora. U kutu kutije se nalazila mala poluga, koja je na dodir ''bacala'' hranu za gladnu životinju. Štakor je veoma brzo naučio da pomjeranje poluge znači hranu i opstanak pa bi pritiskao polugu dok se ne bi najeo. Pritisak na polugu znači služi kao sredstvo (instrument) da se dođe do hrane.
U slučaju Pavlova (klasično uslovljavanje), životinja se samo odaziva na okolinu, bez svjesnosti svog ponašanja. Pas na primer čuje zvono i zna da će se vrata otvoriti. Pas je uslovljen da očekuja otvaranje vrata kada čuje zvono. U slučaju Skinnera, životinja svojim ponašanjem kontrolira okolinu. Pas dodirne zvono i vrata se otvore. Na taj način nauči, da je njegovo ponašanje uzrokovalo otvaranje vrata. Ovaj refleks dobio je naziv "instrumentalni" zato što je on postao instrument za zadovoljavanje potrebe. Pri ovom uslovljavanju ne daje se hrana (nagrada ili bezuslovna draž) sve dok ne dođe do odgovora na uslovnu draž. Ovo ponašanje je znači ponašanje kod koga subjekat (pas) djeluje na sredinu. Učenje sa klikerom je zasnovano na tim principima.
Učenik psihologa Skinnera je bila Marian Breland Bailey (1920-2001.). 1942. godine se ona i njezin prvi muž Keller Breland pridružuju Skinneru u dresiranju golubova pismonoša u II svjetskom ratu. 1943. godine Brelandova osniva firmu Animal Behavior Enterprises (ABE). To je bila prva firma u svijetu, koja je za učenje životinja koristila instrumentalno uslovljavanje. Bili su vodeći u principu humanog rada sa životinjama, ali ne zbog moralnih obaveza. Ovu metodu su izabrali, jer su u kratkom vremenu dobili perfektne rezultate. Već 1947. su organizovali tečajeve za trenere. Kao modele su koristili piliće, jer se sa njima najlakše uči!!!
Bookmarks