NACIONALNI PARK FRUSKA GORA
Nacionalni park Fruška gora udaljen je 25 kilometara od Novog Sada, i prostire se na površini od 25.525 km². Prelepe šume hrasta kitnjaka i belog graba, vinogorje i stari manastiri, godinama privlace pažnju ljudi iz celog sveta.
Na Fruškoj gori najveca je koncentracija lipove šume u Evropi. Zabeleženo je preko 700 vrsta lekovitog bilja, a neke od životinjskih vrsta koje se nalaze ovde su: srna, jelen, muflon, lasica, divlja svinja, kuna, šakal, divlja macka, zec... Doline i padine Fruške gore prekrivene su livadama, pašnjacima, žitnim poljima, vocnjacima i vinogradima.
Flora Fruške Gore je veoma raznolika i specificna, i na prostoru uže zone Nacionalnog parka raste oko 1000 vrsta biljaka,a njihov ukupan broj zajedno sa biljkama na prostoru zaštitne zone prelazi cifru od 1500 vrsta. Do sada je na Fruškoj Gori registrovano preko 500 vrsta gljiva, koji žive na pašnjacima, u ritovima, plavnim livadama i šumama, odnosno svuda gde se zemljišta ne obrašuju.
U cilju obezbedenja trajne zaštite i unapredenja njenih prirodnih vrednosti i lepota, Fruška gora je 1960. godine. proglašena nacionalnim parkom.
Jedinstveni biljnogeografski prostor, Fruska gora pruza se osamdesetak kilometara uz Dunav. Njeni proplanci i sume predstavljaju prave turisticke oaze, medju kojima se kao najpoznatija izletista pominju Iriski venac, Brankovac, Zmajevac, Strazilovo, Osovlje, Testera, Andrevlje i Popovica.
Najveci deo Fruske gore je pod sumom, a zastupljeni su ovu vidovi vegetacije: plavnih, mocvarnih i ritskih suma u nizim predelima, zatim cistih i mesovitih hrastovih suma, mesovitih suma hrasta kitnjaka i belog graba, kao i onih cistih belog graba, a takodje i cistih i mesovitih bukovih suma u visim delovima. U ovim prostorima posebno su zasticeni pitomi kesten, obicna breza, razni hrastovi i beli grab sa lipom, crni jov, sume bukve i srebrnaste lipe sa obicnim grabom, gvozdeno drvo, crni orah ...
Cuvena su i fruskogorska lovista, u kojima ima gorskih jelena, jelena lopatara, srna, divljih svinja i muflona. Isto tako prisutni su, ali u manjem broju i divlja macka, jazavac, kuna zlatica, tvor, lasica, sivi puh i puh lesnikar, kao i tekunice, dok osim fazana ovde ima i orlova, detlica, roda, ptica pevacica ...
Posebnu vrednost kraja cine brojni istorijski spomenici, medju kojima su od narocitog znacaja nalazista iz praistorije u blizini Cortanovaca i Sremskih Karlovaca, rimsko utvrdjenje u Cortanovcima i Acumincum u Starom Slankamenu, Malata, Bonanija kod Cerevica i nadaleko znani Sirmium u Sremskoj Mitrovici. Tu su i srednjevekovni spomenici, Vrdnicka kula, Gradina - Dombo u Rakovcu, kao i Slankamenska tvrdjava. Potom, Sremski Karlovci, kao i neka druga mesta u Fruskoj gori, Irig, Ruma i Sremska Mitrovica imaju impozantno arhitektonsko naselje, a Petrovaradinska tvrdjava je jedan od najvecih fortifikacijskih objekata te vrste u Evropi. Takodje, i vremenu narodnooslobodilackog rata posvecen je deo spomenika, od kojih je onaj na Iriskom vencu delo Sretena Stojanovica, dok je, recimo, Spomen - groblje u Sremskoj Mitrovici podignuto prema zamisli Bogdana Bogdanovica.
Znamenitost Fruske gore su svakako i njeni manastiri, u kojima su sacuvani retki primerci srednjovekovne kulture, a svoje mesto u turistickoj ponudi nasla je i banja u Vrdniku.
Bookmarks