Kineske vrste kupusnjaca


Kratka vegetacija – od 60 dana (rane) do 90 dana (kasne sorte) – omogućuje da se uspešno gaje kao drugi usev (od avgusta do novembra). Zbog brzog rasta gaje se i za rezanje u fazi kotiledona ili prvog lista (ukusna salata). Kineske vrste kupusnjača se beru do novembra, kad su glavice lepo savijene.


Kineske vrste kupusnjača obuhvataju kineski kupus koji ne obrazuje glavicu i pekinški koji je obrazuje. Kineske vrste kupusnjača pogodne su za gajenje i u prohladnom klimatu, uz dosta vlage, a osetljive su na visoke temperature.

Kratka vegetacija – od 60 dana (rane) do 90 dana (kasne sorte) – omogućuje da se uspešno gaje kao drugi usev (od avgusta do novembra). Zbog brzog rasta gaje se i za rezanje u fazi kotiledona ili prvog lista (ukusna salata). Dobro uspevaju na humusnom i laganijem tlu.

Zbog slabog korena najbolje je saditi rasad uzgajan u saksijama, ili gajiti direktnom setvom. Slično kupusu biljke kineskih vrsta kupusnjača podložne su jakim napadima buvača, koji posle nicanja može potpuno da uništi usev. Zato se redovno štite.

Nega useva sastoji se u pravovremenom proređivanju (ako se direktno seje), rahljenju zemlje, prihranjivanju, uništavanju korova i zalivanju.

Kineske vrste kupusnjača se beru do novembra, kad su glavice lepo savijene, a ostvaruje se prinos sličan prinosu kupusa.