Kako postici odrzivost u zasticenom prostoru
Za staklenike koji se žele napraviti po konceptu održive energije, moraju da se obezbede izvori energije kao što su: vetar, solarna energija ili geotermalna voda. U staklenicima koji nisu potpuno zatvoreni, tokom letnjeg perioda se sakuplja energija i skladišti, najčešće u vodi, nakon čega se zimi koristi za zagrevanje. Po ovom konceptu prozori za ventilaciju su zatvoreni, što dodatno daje doprinos razvoju biljaka: održava se visok nivo CO2, a temperatura i relativna vlaga mogu da se kontrolišu na nivou potreba biljaka.
Ono što je opšte poznato jeste to da je u severnim delovima Evrope svetlost ograničavajući faktor za proizvodnju, a tokom zimskog perioda je neopodno koristiti grejanje. Nasuprot tome, u oblasti Mediterana, problem predstavlja visoka temperatura koja može da ograniči proizvodnju i smanji prinos. Zbog toga je neophodno hlađenje. Sledeći problem je nedostatak vode. U oblasti Mediterana postoji više od 200.000 ha plastenika i plastičnih tunela, gde najveći deo ovih tunela ima jednostavnu plastičnu foliju, koja onemogućava dovoljnu ventilaciju, smanjuje transmisiju svetlosti, a time negativno utiče na prinos i kvalitet. Bez obzira na to što zahtevaju manju količinu energije u odnosu na staklenike u kojima se proizvodi na severu Evrope, većina zavisi od različitih fosilnih goriva i na taj način ima veoma negativan efekat na životnu sredinu, a u proseku i prinosi biljaka su manji.
Holandski staklenici dobijaju manje prirodne svetlosti, i to 2.800 MJ/m2/godišnje u odnosu na 4.300 MJ/m2/godišnje, koliko dobijaju zaštićeni prostori na jugu Evrope. To je glavni razlog što plastenici na jugu zahtevaju znatno manju količinu energije u odnosu na one na severu. Potrošnja energije zavisi i od biljne vrste koja se proizvodi. Tako, na primer, za 1 kg paradajza u Holandiji je potrebno 0,5 m3 gasa, a za 1 kg paprike 1,5 m3 gasa. Za razliku od toga, proizvodnja u području Mediterana je limitirana visokom temperaturom u letnjim mesecima, pa se troškovi proizvodnje povećavaju.
Borba sa visokom temperaturom je najvažnije pitanje u oblasti Mediterana. U mnogim zaštićenim prostorima se dešava da je unutrašnja temperatura do 10 °C veća od spoljašnje u letnjem periodu, čime se znatno redukuje prinos. Veoma je značajno unaprediti znanje iz fiziologije biljaka o ponašanju biljaka u stresnim uslovima, a posebno pri visokim temperaturama. Na osnovu istraživanja italijanskih stručnjaka može se zaključiti da pri prosečnoj temperaturi od 35°C tokom perioda od 30 dana dolazi do gubitka i do 40% od ukupnog prinosa. Pri temperaturi od 27°C u istom vremenskom periodu, smanjenje prinosa je za 15%. Proizvođači koriste mnoge mere za borbu sa visokim temperaturama. Jedna od mera je i senčenje, ali je ona u suprotnosti sa prinosom, jer utiče na smanjenje fotosinteze. Svako senčenje od 10% od maja do jula smanjuje prinos u prošeku za 0,6 kg/m2 na mesečnom nivou. Iz tog razloga je potrebno pronaći metod za hlađenje, ali on mora da omogućava bolji prolazak svetlosti. Rezultati istraživanja su pokazali da za svaki dodatni MJ svetlosti, koji dolazi do biljaka paradajza, prinos se povećava za 30 g po biljci. Kao opciono rešenje može biti delimično senćenje.
U uslovima Španije testiralo se zamagljivanje objekta sa vodenom parom niže temperature. Ovaj način doprinosi smanjenju temperature i povećanju relativne vlažnosti vazduha. Grubo računato ovi troškovi se kreću oko 8.000 evra/ha/godišnje.
Đubrenje sa CO2. Drugi problem koji se javlja u uslovima Mediterana jeste da preterana ventilacija smanjuje količinu CO2 u objektu. Stoga je đubrenje sa CO, neophodno, radi povećanja prinosa. Istraživanja su pokazala da je đubrenje sa CO2 u količini od 70 kg/ha/h, povećalo prihod za više od 100 evra/ha/h, čak i pri niskim vrednostima cena za paradajz, uz trajanje ventilacije od 10 h/dnevno. U samoj tehnici đubrenja sa CO2, problem predstavlja to što je u uslovima Mediterana neophodno prirodno provetravanje objekta.
Bookmarks