Zdravo Gost, ako čitate ovo, to znači da niste registrovani. Kliknite ovde da se registrujete u nekoliko jednostavnih koraka, uživaćete u svim odlikama našeg Foruma. Imajte na umu da su zabranjeni nepristojni ili besmisleni nikovi (bez brojeva ili slova nasumice).
Kako cuvati voce i povrce
Povecaj Tekst Smanji Tekst

  1. Dobro Došli na Radio Šumadinac forum.

    Trenutno pregledate forum naše zajednice kao gost, što vam daje ograničen pristup većini diskusija. Registacijom koja je besplatna dobijate mogućnost da postavljate teme, privatno komunicirate sa drugim članovima (PP), odgovarate na ankete, uploadujete, i pristup mnogim drugim posebnim delovima. Registracija je brza, jednostavna i apsolutno besplatna i zato Vas molimo, pridružite našoj zajednici danas!!

    Ukoliko imate bilo kakvih problema sa procesom registracije ili vašim nalogom za prijavljivanje, kontaktirajte nas.
+ Odgovor Na Temu + Kreiraj Novu Temu
Prikaz rezultata 1 do 2 od 2
  1. #1
     OFF 
    VIP
    Poeni: 406.386, Nivo: 1
    Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 99,9%
    Dostignuća:
    OverdriveTagger First Class50000 Experience PointsSocialVeteran
    Nagrade:
    Posting Award
    Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna's Avatar
    Država
    Norway
    Registrovan
    07.12.2011
    Pol
    Zensko
    Zadnji Put Online : @
    Lokacija
    negde iznad zvezda
    Postovi
    59.575

    srce Kako cuvati voce i povrce

    Kako čuvati voće i povrće


    Voće:

    Jabuke: Možete ih čuvati na polici i do dve nedelje, ali vodite računa da prostorija u kojoj ih čuvate bude sveža (može ostava ili podrum).

    Citrusi: Držite ih na hladnom i provetrenom mestu. Nikako nemojte držati citruse u zatvorenim kutijama koje ne dozvoljavaju cirkulaciju vazduha jer prilikom stajanja njihovi plodovi otpuštaju gas etilen koji ubrzava dozrevanje i može izazvati propadanje plodova .

    Kajsije: Ukoliko su plodovi nešto zeleniji čuvajte ih na sobnoj temperaturi na polici a ukoliko su potpuno zreli držite ih u frižideru.

    Višnje: Čuvajte ih u dobro zatvorenim kutijama. Nemojte ih prati pre nego budete želeli da ih potrošite jer bilo kakva vlaga na plodovima podstiče razvoj plesni

    Bobičasto voće (malina, kupina, borovnica i sl.): Nemojte zaboraviti da su ovi plodovi jako osetljivi pa prilikom čuvanja vodite računa da ih ne pakujete u velikoj količini jer njihova sopstvena težina može oštetiti plodove koji se nalaze na dnu. Ukoliko imate mogućnosti, najbolje ih je čuvati u jednom sloju. I ovi plodovi su osetljivi na vlagu pa ih treba čuvati u otovorenim činijama ili u paprinim kesama a prati ih isključivo pre jela.

    Smokve: Smokve su osetljive na povećanu vlagu pa ih ne treba držati u zatvorenim kutijama. Papirne kese se mogu koristiti jer dozvoljavaju plodovima da dišu i smanjuju kondenzaciju. Ipak, čuvanje u frižideru na tanjiru ili u činiji u tankom sloju omogućiće vam da ih sačuvate do nedelju dana.

    Nektarine: Slično kajsijama i breskvama mogu se čuvati u frižideru ukoliko su potpuno zrele. Ipak, najbolje je držati ih na sobnoj temperaturi dan-dva pre jela, kako bi omekšale i razvile karakterističnu aromu.

    Breskve: Kao i ostalo koštičavo voće (Kajsija, Nektarina i sl.) mogu se čuvati na sobnoj temperaturi ukoliko nisu potpuno sazrele. Potpuno sazreli plodovi trebalo bi da se čuvaju u frižideru.

    Kruške: Plodovi kruške mogu se čuvati na policama nekoliko nedelja a još je bolje ukoliko ih možete čuvati u papirnim kesama (obratite pažnju da se ovo odnosi samo na plodove koji nisu u punoj zrelosti tj. nisu potpuno omekšali). Ukoliko želite da im ubrzate sazrevanje, možete među njih staviti i poneku jabuku.

    Nar: Može se čuvati i do mesec dana na polici na hladnom mestu.

    Jagode: Plodovi jagode ne podnose vlagu. Najbolje se čuvaju u otvorenoj činiji ili papirnoj kesi u frižideru. Ukoliko su plodovi zdravi i nisu prezreli, mogu se čuvati i do nedelju dana, ali je ipak neophodno proveravati ih kako bi se na vreme uočila povećana vlaga.
    Kad zaćutim, okrenem se i odem, to ne znači da si ti pobedio, to znači da više nisi vredan mog vremena.

    [Samo registrovani clanovi mogu videti ovaj sadrzaj. ] DJ. Vesna®
    Odgovor Sa Citatom Odgovor Sa Citatom

  2.    Linkovi Sponzora

    SRB HOST

  3. #2
     OFF 
    VIP
    Poeni: 406.386, Nivo: 1
    Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 99,9%
    Dostignuća:
    OverdriveTagger First Class50000 Experience PointsSocialVeteran
    Nagrade:
    Posting Award
    Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna's Avatar
    Država
    Norway
    Registrovan
    07.12.2011
    Pol
    Zensko
    Zadnji Put Online : @
    Lokacija
    negde iznad zvezda
    Postovi
    59.575

    srce Odg: Kako cuvati voce i povrce

    Povrće


    Povrće nikada nemojte držati u zatvorenim kesama ili kutijama već mu dozvolite da diše.

    Dinje i lubenice:
    Cele dinje i lubenice mogu se čuvati na hladnom, suvom i mračnom mestu i po desetak dana (obratite pažnju da kod dinje period čuvanja zavisi od sorte i stepena zrelosti). Isečeni, ovi plodovi bi se morali čuvati u frižideru u otvorenim činijama.

    Sveže mahunarke:
    U otvorenoj činiji u frižideru. Svakako, ovo povrće se ne može dugo čuvati u svežem stanju pa ga iskoristite u što kraćem roku. Ukoliko ga ipak želite čuvati duži vremenski period, rešenje potražite u zamrzavanju.

    Rotkve i cvekle:
    Obavezno ih čuvajte bez lišća. Ukoliko ne bi odsekli lišće, ono bi izvlačilo vlagu iz korena i na taj način činilo da izgubi ukus i čvrstinu. Ovo naravno važi ukoliko imate svoju proizvodnju ili ovo povrće kupujete sa lišćem direktno od proizvođača. Inače na pijacama i u radnjama rotkve i cvekle se prodaju već očišćene.

    Brokoli:
    Čuvajte u otvorenoj činiji u frižideru. Ipak, zbog karakteristika ovog povrća da brzo propada (precvetava) i gubi svoja svojstva najbolje bi bilo što pre ga iskoristiti.

    Prokelj:
    Sitne glavice prokelja spakujte u otvorenu činiju i prekrijte ih vlažnom krpom. Prokelj možete čuvati na hladnom mestu ili u frižideru.

    Kupus:
    Kupus se može čuvati na polici do nedelju dana. Ukoliko želite da kupus sačuvate duže od nedelju dana, onda ga držite u frižideru. Ako se tokom čuvanja pojavi uvijanje spoljnih listova ili se na njima pojave neke druge nepovoljne promene jednostavno ih uklonite pre upotrebe. Ipak, obratite pažnju da kupus može početi da gubi svoju svežinu i vlagu nakon nedelju dana pa bi bilo dobro iskoristiti ga u tom periodu.

    Šargarepa:
    Kako bi duže sačuvali svežinu odsecite zelene stabljike sa šargarepe. Čuvajte ih u zatvorenoj činiji sa dosta vlage. Takođe, ukoliko ih čuvate duži vremenski period, možete ih obmotati vlažnom krpom ili ih svakih par dana potapati u svežu vodu. Obratite pažnju da kvalitet vode koju koristite za potapanje može značajno uticati na kvalitet korena.

    Karfiol:
    Ovo povrće se može čuvati par dana u zatvorenoj činij u frižideru. Međutim, karfiol najbolji ukus ima ukoliko se iskoristi što pre.

    Celer list:
    Može se dobro čuvati u najobičnijoj činiji sa plitkom vodom smeštenom na policu.

    Celer koren:
    Koren celera može se sačuvati sasvim dobro u frižideru.

    Kukuruz šećerac:
    Ukoliko ga morate čuvati, neočišćene klipove stavite u frižider. Međutim, kukuruz šećerac je najbolji na dan branja.

    Krastavac:
    Možete ga čuvati u frižideru do 15 dana. Ukoliko planirate da krastavac potrošite za 1-2 dana, možete ga držati i u svežoj prostoriji.

    Plavi patlidžan:
    Sasvim se dobro može čuvati u hladnoj prostoriji. Nemojte ga prati jer patlidžan ne voli povećanu vlagu oko listova. Za neko duže čuvanje čuvajte ga u frižideru ali nikako u zatvorenoj kutiji ili kesi.

    Beli luk:
    Čuvajte ga na mračnom, hladnom i suvom mestu.

    Zelena salata:
    Čuvajte je vlažnu u zatvorenoj činiji u frižideru.

    Praziluk:
    Ovo povrće može se čuvati u frižideru neko vreme. Jedan od načina da duže vreme sačuvate svežinu praziluku jeste da ga spakujete uspravno u dovoljno veliku posudu na čijem dnu ćete sipati malo vode. Sloj vode treba da bude toliki da samo donji deo korena bude uronjen. Ovako spremljen praziluk možete držati i u ostavi.

    Crni luk:
    Čuvajte ga na mračnom, hladnom i suvom mestu koje je dobro provetreno. Ukoliko je moguće, prostrite ga u tankom sloju.

    Paštrnjak:
    I ovo korenasto povrće, kao i šargarepa treba čuvati očišćeno od zelene stabljike u frižideru.

    Krompir:
    Čuvajte u mračnoj, hladnoj i suvoj prostoriji u drvenoj gajbi ili u papirnom džaku.

    Rotkvice:
    Kako bi izbegli ubrzani gubitak vlage uklonite listove i smestite ih u otvorenu posudu. Ovako očišćene i spakovane rotkvice čuvajte u frižideru prekrivene vlažnom krpom.

    Boranija:
    Svežu boraniju čuvajte u frižideru u otvorenoj posudi

    Spanać:
    Čuvajte u otvorenoj posudi u frižideru ali izbegavajte da bude sabijen. Takođe vodite računa da ga ohladite što je pre moguće a iz frižidera vadite samo onoliko koliko vam treba, pošto je spanać osetljiv na česte promene temperature.

    Paprika:
    Ukoliko planirate da je potrošite za par dana možete je čuvati i u ostavi. Ipak, ukoliko planirate da čuvate papriku duže vreme, smestite ih u frižider. Nikako je nemojte prati pre nego rešite da je koristite jer joj vlaga smanjuje vreme čuvanja.

    Paradajz:
    Paradajz možete čuvati u frižideru ukoliko su plodovi u potpunosti sazreli. Ukoliko imate nešto manje zrele plodove, paradajz bez problema možete čuvati u ostavi, što se čak i preporučuje. U zavisnosti od stepena zrelosti ovo povrće na ovaj način možete čuvati i do dve nedelje. Ukoliko želite da ubrzate sazrevanje plodova paradajza spakujte ih u paprinu kesu i ubacite jabuku.

    Tikvica:
    Ukoliko planirate da je čuvate nekoliko dana, tikvicu možete držati i u ostavi. Ukoliko ipak, planirate da je čuvate duže od ovog perioda, smestite je u frižider. Obratite pažnju da su tikvice osetljive na udare pa treba izbegavati stavljanje nekog drugog težeg povrća preko njih prilikom odlaganja u frižider.

    agroavantura.wordpress.com
    Kad zaćutim, okrenem se i odem, to ne znači da si ti pobedio, to znači da više nisi vredan mog vremena.

    [Samo registrovani clanovi mogu videti ovaj sadrzaj. ] DJ. Vesna®
    Odgovor Sa Citatom Odgovor Sa Citatom

Informacija Teme

Users Browsing this Thread

Trenutno 1 korisnika pregleda ovu temu. (0 članova i 1 gosta)

     

Slične Teme

  1. Odgovori: 0
    Zadnji Post: 17.12.2014, 07:22
  2. Voce u rumu
    Od Vesna u forumu Zimnica
    Odgovori: 0
    Zadnji Post: 30.11.2014, 18:44
  3. Voce u sirupu
    Od Vesna u forumu Kolaci i Deserti
    Odgovori: 0
    Zadnji Post: 04.07.2012, 06:03
  4. Voce sa keksom
    Od Vesna u forumu Kolaci i Deserti
    Odgovori: 0
    Zadnji Post: 08.06.2012, 07:40
  5. Voce kao lek
    Od Vesna u forumu Vocarstvo
    Odgovori: 0
    Zadnji Post: 24.03.2012, 19:17

Članovi koji su pročitali ovu temu : 0

Nemate dozvolu da vidite spisak imena.

Tagovi za ovu Temu

Pravila Postanja

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts


O Nama

    Narodni radio, melem za uši ko ne sluša može da ga nađe na www.radiosumadinac.org

Preporučeni Linkovi

Pratite nas na

Twitter Facebook youtube Flickr DavianArt Dribbble RSS Feed



RSS RSS 2.0 XML MAP HTML
Loading...
Svaki korisnik ovog sajta odgovoran je za sadržaj poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za njihov sadržaj. Postavljanjem vaše poruke ili vašeg autorskog dela saglasni ste da ovaj sajt postaje distributer vašeg dela i odričete se mogućnosti njegovog povlačenja ili brisanja bez saglasnosti uprave sajta. Distribucija sadržaja sa ovog sajta je dozvoljena samo u nekomercijalne svrhe, uz obaveznu napomenu da je sadržaj preuzet sa ovog sajta i uz obavezno navođenje adrese RadioSumadinac.org. Kako je sajt ovih dimenzija nemoguće u potpunosti kontrolisati, ukoliko primetite materijal nad kojim Vi ili neko drugi već ima autorska prava, odmah nam se obratite i materijal će biti uklonjen. Za sve ostale vidove distribucije obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od vlasnika Sajta


Optimizovano za rezoluciju: 1920x1080