Zdravo Gost, ako čitate ovo, to znači da niste registrovani. Kliknite ovde da se registrujete u nekoliko jednostavnih koraka, uživaćete u svim odlikama našeg Foruma. Imajte na umu da su zabranjeni nepristojni ili besmisleni nikovi (bez brojeva ili slova nasumice).
Godisnji Kalendar Radova U Pcelinjaku
Povecaj Tekst Smanji Tekst

  1. Dobro Došli na Radio Šumadinac forum.

    Trenutno pregledate forum naše zajednice kao gost, što vam daje ograničen pristup većini diskusija. Registacijom koja je besplatna dobijate mogućnost da postavljate teme, privatno komunicirate sa drugim članovima (PP), odgovarate na ankete, uploadujete, i pristup mnogim drugim posebnim delovima. Registracija je brza, jednostavna i apsolutno besplatna i zato Vas molimo, pridružite našoj zajednici danas!!

    Ukoliko imate bilo kakvih problema sa procesom registracije ili vašim nalogom za prijavljivanje, kontaktirajte nas.
Prikaz rezultata 1 do 4 od 4

Threaded View

Darko Kloka Godisnji Kalendar Radova U... 28.07.2012, 14:41
Darko Kloka Odg: Godisnji Kalendar Radova... 28.07.2012, 14:48
Darko Kloka Odg: Godisnji Kalendar Radova... 28.07.2012, 14:52
Darko Kloka Odg: Godisnji Kalendar Radova... 28.07.2012, 14:54
  1. #1
     OFF 
    Stariji Član
    Poeni: 9.186, Nivo: 1
    Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 42,0%
    Dostignuća:
    Tagger First Class5000 Experience PointsVeteran
    Darko Kloka has a spectacular aura about Darko Kloka has a spectacular aura about Darko Kloka's Avatar
    Država
    Serbia
    Registrovan
    31.12.2011
    Zadnji Put Online : 27.11.2016 @ 20:54
    Postovi
    1.139

    Uobičajeno Godisnji Kalendar Radova U Pcelinjaku

    Tekst iz 1953

    Ј А Н У А Р


    [Samo registrovani clanovi mogu videti ovaj sadrzaj. ]

    У јануару је пчелињак обично у снегу, док мраз понекад спусти живу у термометру далеко испод нуле. Тада се, кад се ухо прислони на зид кошнице, може чути тихо брујање пчела. То показује да пчелиње друштво води борбу са хладноћом загрева своје клупче и одржава створену топлоту. Ова појава не треба да забрињава пчелара. То је за пчеле нормалан животни рад за који су се изградиле и оспособиле у току свога развоја кроз многе хиљаде година у шупљинама стена и шумског дрвећа. Оно о чему он треба да брине. то је да пчелама обезбеди услове које су имале у шуми заветрину и мир. Другим речима да пчелињак заштити од ветра и постара се да око кошница не ходају људи, деца и домаће животиње.
    У шумама су зими страдавала а и сада тамо страдају пчелиња друштва која у току претходне сезоне нису успела довољно да ојачају или да припреме потребну зимницу. То се исто дешава и у кошницама на пчелињацима, само с том разликом што се то овде може избећи. Пчелар је у могућности да прати живот пчелињих друштава и да отклања недостатке. Конкретно он слаба и недовољно припремљена друштва може да заштити од хладноће појачаним утопљаваљем гнезда. па чак и уношењем у неку мирну одају са температуром од 4 до 6 степени кад се најави долазак јаког таласа хладноће. Он исто тако може да допуни недовољну зимницу повременим додавањем за ту сврху нарочито спремљеним шећерним колачима или густим шећерним сирупом.
    Кад је потребно шећерни колач се ставља преко сатоноше изнад пчелињег клупчета и покрије платном¸ новинама и другим утопљавајућим материјалом. /јастучићима испуњеним плевом, сувим лишћем или сувом маховином./
    Шећерни сируп сипа се док је још млак у празне сатове, који се затим додају кошници с обе стране пчелињег клубета, пошто се кошница претходно унесе у неку просторију која се после тога загреје .
    Снег не шкоди кошницама и пчелама док је год сув, па чак и кад их затрпа. Али кад ојужи и почне се топити мора се одгрнути од кошница ¸ јер ће их иначе овлажити.
    Лето на кошницама треба држати отворено и слободно да се кроз њега може вршити измена и пречишћавање ваздуха. Ради тога је добро с времена на време на свим кошницама прегледати и очисти лета од мртвих пчела и залеђеног снега.


    Ф Е Б Р У А Р


    [Samo registrovani clanovi mogu videti ovaj sadrzaj. ]

    Снег и хладноћа могу да потрају и у фебруару. Али по правилу¸ у овом месецу буде увек по који леп дан који пчеле искористе и ослободе се нагомиланог измета. Први излет после дужег мировања у кошници за њих је велико олакшање. Због тога оне не чекају сасвим леп дан¸ већ излећу и на температури на којој обично не би излетале. При томе се често дешава¸ да се многе и не врате у кошницу. Охладе се укоче и угину. Да се ово страдање пчела онемогући или бар сведе на најмању меру¸ треба пред сваку кошницу поставити даску¸ која ће везивати земљу са полетаљком¸ а испред кошнице разастрти новине или суву сламу¸ да пчеле које падну пред кошницу не би захладњеле¸ укочиле се и угинуле¸ већ се лакше повратиле у кошницу.
    Чим испразне задње црево¸ пчеле почињу да чисте кошницу износећи лешеве својих угинулих другарица. То је за њих тежак и заморан посао. Многе са товаром падну на земљу и не могући да га се ослободе¸ охладне укоче се и угину. Пчелар са мало труда може да отклони то страдавање вредних и још способних пчела. Код кошница са покретном подњачом треба пажљиво да подигне кошницу /плодиште/ и уз помоћ још једног друга са ослобођене подњаче четком или перушком сачисти мртве пчеле¸ труње и друге отпатке. Кошнице са закованом подњачом могу се очистити помоћу прута или нарочито направљеног стругача. Мртве пчеле и труње сачистити у кофу или неки други суд¸ па доцније пчеле одвојити и спалити а труње истопити¸ јер оно претставља драгоцену сировину за восак — воштане поклопце са меда.
    Приликом сачишћења пчела¸ ове пажљиво прегледати и видети да ли међу њима није случајно и матица¸ или да нису изгрицкане¸ што је обично случај ка се у кошници налазе мишеви. И у једном и у другом случају предузети мере да се друштво доведе у исправно стање.
    На лепом сунчаном дану са кошница поскидати кровове¸ да би се извесно време утопљавајући материјал проветрио и изложио сунцу. Ако се покаже да је влажан¸ заменити га сувим или извадити га и осушити а затим поново поставити.
    У свим кошницама у месецу фебруару има легла. Рад у кошници је знатно већи и сложенији. У клупчету се стално одржава висока температура¸ храни се и негује легло. За справљање хране све више треба меда и цветног прашка¸ а и воде. Како ове последње нема у кошници¸ пчеле радилице су приморане да излазе из кошнице и по лошем времену¸ да је пронађу и донесу¸ и тако обезбеде нормалан рад у друштву. На том послу многа пчела изгуби живот. Да би им се олакшало проналажење и доношење воде потрбно је да се одмах ¸ чим почну да опште са околином ¸ постави заједничко појило. Вреднији пчелари могу да поставе и појединачна појила у кошницама.


    М А Р Т


    У овом месецу број ћелија у саћу са леглом се знатно повећава. Пчеле радилице заједно са матицом чине крајње напоре да изврше обнову друштва¸ тј. да овогодишњим пчелама што пре замене прошлогодишње што је уосталом од велике важности и за пчелара¸ пошто од почетка марта до цветања багрема има свега шездесет дана¸таман толико колико је најмање потребно за пуно развиће једног доброг друштва.
    Да се са успехом и брзо обнови једно пчелиње друштво¸ треба да има:

    * доста пчела радилица способних да негују легло¸ за овај су посао способне оне које су добро зимовале¸
    * матицу способну да залеже оплођеним јајима све ћелије које радилице припреме за легло¸
    * обилну количину хране¸ мед и цветни прашак¸
    * исправно гнездо¸ сатове са радиличким ћелијама¸
    * довољно пчела радилица за доношење свежег нектара¸ цветног прашка и воде¸ друштво које поседа преко 5 улица гнезда.

    Пчелиње друштво лишено једног или више напред побројаних услова¸ или ће заостати у развоју или ће пропасти. Стога је врло важно да пчелар искористи први топао дан да прегледа кошнице и том приликом утврди стање у коме се налазе и на основу нађеног стања предузме мере да се свако друштво оспособи за нормалан развој.
    За исправљање недостатака у обзир долазе следеће радње:

    1. Сужавање гнезда на онолико оквира¸ колико пчеле стварно поседају¸ при чему треба одстранити оквире са неисправним саћем¸ са трутовским ћелијама¸ без радиличког легла¸ сувишне оквире са медом ставити иза преградних дасака¸ а цело гнездо утоплити.
    2. Смењивање неисправне матице која има шарено радилично легло или доста трутовњака¸ односно ћелија са трутовским леглом¸ резервном матицом из нуклеуса или припојити друштво са лошом матицом неком нормалном друштву.
    3. Допуна резервне хране ако у суженом гнезду и у сатовима ван преградне даске нема 4—5кг меда.
    4. Сужавање лета за време додавања хране или недостатка добре паше у циљу спречавања грабежи.


    КАРТОН ЕВИДЕНЦИЈЕ ПЧЕЛИЊЕГ ДРУШТВА

    Познавање стања у пчелињаку је веома важно за успешну производњу. Први пролећни преглед треба извршити што раније и евидентирати затечено стање. У циљу стварања боље прегледности Свеску евиденције стања у пчелињаку¸ предлажемо да уредите на следећи начин. За свако пчелиње друштво треба одредити једну страницу и на врху написати број друштва на основу ког се врши његова идентификација. У колони јачина друштва треба уписати колико друштво запоседа улица¸ на први поглед кад пчелар подигне поклопну даску.
    Last edited by Darko Kloka; 28.07.2012 at 15:02.
    Odgovor Sa Citatom Odgovor Sa Citatom

  2.    Linkovi Sponzora

    SRB HOST

Informacija Teme

Users Browsing this Thread

Trenutno 1 korisnika pregleda ovu temu. (0 članova i 1 gosta)

     

Slične Teme

  1. Kalendar Radova U Pcelinjacima
    Od Darko Kloka u forumu Pcelarstvo
    Odgovori: 154
    Zadnji Post: 19.03.2014, 18:33
  2. Julijanski Kalendar
    Od Vesna u forumu Religija
    Odgovori: 0
    Zadnji Post: 13.02.2013, 08:44
  3. Kalendar radova u vinogradu (april-jun)
    Od Vesna u forumu Vinogradarstvo
    Odgovori: 0
    Zadnji Post: 21.05.2012, 18:47
  4. Kalendar radova u vinogradu februar-april
    Od Vesna u forumu Vinogradarstvo
    Odgovori: 0
    Zadnji Post: 21.05.2012, 18:45
  5. Kalendar radova u vinogradu (novembar-januar)
    Od Vesna u forumu Vinogradarstvo
    Odgovori: 0
    Zadnji Post: 21.05.2012, 18:41

Članovi koji su pročitali ovu temu : 0

Nemate dozvolu da vidite spisak imena.

Tagovi za ovu Temu

Pravila Postanja

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts


O Nama

    Narodni radio, melem za uši ko ne sluša može da ga nađe na www.radiosumadinac.org

Preporučeni Linkovi

Pratite nas na

Twitter Facebook youtube Flickr DavianArt Dribbble RSS Feed



RSS RSS 2.0 XML MAP HTML
4-27-2025 [Nedelja] [08:28:33] am
Svaki korisnik ovog sajta odgovoran je za sadržaj poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za njihov sadržaj. Postavljanjem vaše poruke ili vašeg autorskog dela saglasni ste da ovaj sajt postaje distributer vašeg dela i odričete se mogućnosti njegovog povlačenja ili brisanja bez saglasnosti uprave sajta. Distribucija sadržaja sa ovog sajta je dozvoljena samo u nekomercijalne svrhe, uz obaveznu napomenu da je sadržaj preuzet sa ovog sajta i uz obavezno navođenje adrese RadioSumadinac.org. Kako je sajt ovih dimenzija nemoguće u potpunosti kontrolisati, ukoliko primetite materijal nad kojim Vi ili neko drugi već ima autorska prava, odmah nam se obratite i materijal će biti uklonjen. Za sve ostale vidove distribucije obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od vlasnika Sajta


Optimizovano za rezoluciju: 1920x1080