Mašine za negu
Briga za zaštitu životne sredine, zaustavljanje daljeg zagađenja poljoprivrednog zemljišta i želja za proizvodnjom zdravstveno bezbedne hrane, uslovili su razvoj mašine za izvođenje mehaničke zaštite biljaka, tzv.“Biokolektor”. Princip rada mašine je zasnovan na oduvavanju krompirove zlatice i njenih larvi sa biljke i njihovo usisavanje u prihvatne posude. Prihvatne posude se prazne u veće posude i ostavljaju izvesno vreme da odlete sakupljeni korisni insekti. Radna brzina mašine iznosi do 6 km/h, pri čemu je efikasnost prikupljanja oko 95% za odrasle jedinke i 85% za larve. Za hemijsku negu povrtarskih kultura potrebno je koristiti u većoj meri hidropneumatsku prskalicu koja u odnosu na standardnu prskalicu bolje nanosi pesticide na lice i naličje lista biljaka i bolje prodire zaštitno sredstvo do donjih delova biljke.
Ubiranje povrća
Ubiranje povrtarskih kultura može da se izvodi polumehanizovano ili mehanizovano.
Mašine za polumehanizovanu berbu su u obliku platformi i mogu biti samohodne, vučene ili nošene. Koriste se za berbu plodovitog i lisnatog povrća namenjenog pre svega za korišćenje u svežem stanju (paprika, krastavac, paradajz, kupusnjače, bostan, zelena salata,...). Primenom ovih mašina obezbeđuje se očuvanje kvaliteta ubranih plodova, veći učinci i mogućnost višekratne berbe.
Pri mehanizovanom ubiranju povrtarskih kultura na manjim površinama racionalno je koristiti mašine pomoću kojih se može ubirati više kultura. Mašina koja se može adaptirati za mehanizovano ubiranje: mrkve (sa i bez lišća), mirođije, praziluka, celera, belog luka, crnog luka, spanaća, salate, kupusa, karfiola, cvekle, rotkvice, šećerne repe, Iz kabine traktora je omogućena automatska kontrola i regulacija radnih delova mašine. Hidrostatička pumpa se pogoni od PVT. Potrebna snaga motora traktora za rad sa ovim kombajnom iznosi 48 kW.
Samohodni kombajn za ubiranje jednog reda boranije sa uzdužno postavljenim beračkim rotorom se oslanja na tri točka.
Točkovi se pogone pomoću hidromotora, čime je omogućena kontinualna promena radne brzine i moguće je ostvariti maksimalne radne učinke. Pogon i izbor režima rada beračkog rotora i uredaja za čišćenje se takođe vrši hidraulički i ostvaruje se maksimalna efikasnost pri ubiranju i čišćenju. Snaga vazdušno hlađenog motora je 29 kW, a učinak preko 1 ha/dan.
Dorada povrća
Posle ručne, polumehanizovane ili mehanizovane berbe povrće treba dovesti u stanje prikladno za industrijsku preradu ili za iznošenje na tržište u svežem stanju. Vibracioni sto za čišćenje ubranih mahuna boranije odvaja zemlju, kamen, polomljene i nestandardne mahune na taj način što one propadaju izmedu dve čelične rebraste površine. Dva radnika stoje sa strane i vrše dodatno čišćenje. Za kvalitetan rad stola potrebna je ravnomerna doprema mase. Još ravnomernija raspodela se postiže pomoću četke koja ima mogućnost promene učestalosti obrtanja. Sto za sortiranje je opremljen elektromotorom snage 0,37 kW.
Zaključak
Postoji potreba za mehanizovanim izvođenjem svih operacija u proizvodnji na manjim površinama jer se na taj način omogućuje kvalitetnija, brža i ekonomičnija proizvodnja. U radu su navedene grupe mašina koje su od izuzetnog značaja za intenzivnu povrtarsku proizvodnju.
Na svetskom tržištu postoji veliki broj proizvođača koji nude veliki broj mašina za manje posede. Domaća industrija takođe bi trebalo da se više uključi u osvajanje i proizvodnju ovih mašina.
Izvor;
Revija “AGRONOMSKA SAZNANJA”
Bookmarks