Vasilije Zivkovic
srpski pesnik, sveštenik, i nacionalni radnik.
Napisao narodnu popevku "Rado ide Srbin u vojnike" i "Orao klikće sa visine".
Zivotopis
Njegovo kršteno ime bilo je Vasilije. Gotovo ceo svoj sedamdesetogodišnji život proveo je u graničarskoj varoši Pančevu. Tu se rodio, tu učio osnovnu školu, tu je provodio svoje raspuste karlovačkog i segedinskog gimnazijalca, peštanskog i požunskog pravnika i vršačkog bogoslova, tu se oženio, postao sveštenik, izrodio decu i ostao udovac, tu uzaludno voleo i tugovao za nedostižnom Lenkom, tu bio sekretar Odbora u Buni, tu postao prota, odatle odlazio na Narodno-crkvene sabore, tu slavio staračke jubileje, tu umro i tu sahranjen. Njegov život bio je unapred određen, teško da bi se mogla prevariti suđaja kraj njegove kolevke. Otac mu je bio pančevački sveštenik i sin je imao da nasledi očevu kuću, očevo zanimanje i očevu parohiju. I nekoliko mladićskih pokušaja i zaokreta ipak nisu pomogli, on ja postao ono što je morao da postane. Otac mu je bio "ljubitelj knjige", njegovo se ime spominjalo po časopisima, ako ne kao pisca, a ono kao ime čoveka koji kupuje i širi knjigu, pomaže i voli književnost. Šta je bilo prirodnije nego da sin učini jedan korak dalje. Zadržaće do kraja života očeve osobine poštovanja i ljubavi za knjigu, ali će, već i sam pisati, pečatati i obeležiti se kao pesnik u možda najraspevanijem vremenu srpske literature, u četrdesetim godinama XIX veka.
Školovao se u Pančevu, Sremskim Karlovcima, Segedinu, Pešti, Požunu i Vršcu. Završio je prava i bogosloviju. Posle očeve smrti 1845. vratio se u Pančevo i počeo da radi kao paroh Uspenskog hrama.
Knjizevni rad
Počeo je kao gimnazijalac. Od tog prvog njegovog pevanja nije ostao ni trag. Vasa Živković je baš završavao šesti razred karlovačke gimnazije u ono vreme, kad je Branko Radičević učio prvi. Živković je bio "na filozofiji" u Segedinu, gradu u kome bi "godišnje bivalo i do 200 srpskih đaka", gde je profesor bio Pavle Stamatović i gde je radilo "Društvo učeći se Srbalja" ili "Mladež srpska koja se u Segedinu uči". Tu je, u devetnaestoj godini napisao prvu pesmu i poslao je da se štampa, da bi sledećih godina u Pešti i Požunu, u Vršcu i Pančevu nastavio sa svojom mladalačkom lirikom.
Vasa Živković je počeo najpre po modi: bili su to teški, tromi epigrami, ode, nešto malo manje "toržestvene" no dotadanje, ali ipak nespretne i retorske, odzivi na smrti drugova i premeštaje profesora sa preuveličanim značajem i konvencionalnom patetikom. Vasa Živković je učio gimnaziju u Karlovcima i tamo naučio dva jezika: svoj materši srpski i onaj drugi jezik, tadašnji jezik škole i literature — nemački. Drugi će mu pomoći da bolje izrazi prvi. Čitao je Getea i Šilera. Prevodiće ih docnije sa mnogo smisla i sa nešto manje duha. Pokazaće mu ti pesnici šta je to prava, jednostavna, čista lirika i pomoći i njemu da potraži nove puteve za svoju pesmu i svoj stih i da tako bude i među prvima koji će pokušati da modernizuju i oslobode srpsku poeziju. Tako će, kad se prvi put zaljubi 1839. godine, sedam godina pre izlaska Brankovih pesama napisati, čuvene stihove:
Ti plaviš zoro zlatna,
tvoj sjajni blista zrak.
Napisaće Vasa Živković nekoliko pesama koje će ga, svojim narodnim srpskim jezikom, svojom naivnom i srdačnom jednostavnošću, postaviti u red najznačajnijih Brankovih prethodnika.
Ukraj puta zelenoga
belio se visok dvor.
Tud studena voda tekla
i tanani niko bor.
Uranila devojčica
da zalijje vitki sad,
nju polazi izdaleka
na vrančiću momak mlad.
Voleo je narodni jezik i znao dobro govor svoga kraja. Baš zato što mu poezija nije bila ni životni poziv ni neotklonjivo moranje, on je pevušio spontano, on je, — kako je sam docnije rekao, "u mladosti svojoj kao diletant — stihotvorac katkad pevuckao, kad mu je srce u prijatnim trenucima ili u crnim neprilikama samo od sebe pevalo." Doneo je zato u onom prelaznom, mutnom, neraščišćenom vremenu nekoliko malih, iskrenih i toplih tonova i čist jezik još nedovoljno smeo da burno poteče. Zato će on biti i ostati Brankov prethodnik, ne barabareći se sa njim i u periodu od 1838. do 1847. napisaće pesme koje neće biti dovoljne da ga načine značajnim pesnikom, ali će mu obezbediti u istoriji srpske poezije ime čoveka koji je bio među prvima od onih koji su pripremali pojavu Branka Radičevića i rascvat srpske lirike.
Bookmarks