Zdravo Gost, ako čitate ovo, to znači da niste registrovani. Kliknite ovde da se registrujete u nekoliko jednostavnih koraka, uživaćete u svim odlikama našeg Foruma. Imajte na umu da su zabranjeni nepristojni ili besmisleni nikovi (bez brojeva ili slova nasumice).
Filip Visnjic - Strana 2
Povecaj Tekst Smanji Tekst

  1. Dobro Došli na Radio Šumadinac forum.

    Trenutno pregledate forum naše zajednice kao gost, što vam daje ograničen pristup većini diskusija. Registacijom koja je besplatna dobijate mogućnost da postavljate teme, privatno komunicirate sa drugim članovima (PP), odgovarate na ankete, uploadujete, i pristup mnogim drugim posebnim delovima. Registracija je brza, jednostavna i apsolutno besplatna i zato Vas molimo, pridružite našoj zajednici danas!!

    Ukoliko imate bilo kakvih problema sa procesom registracije ili vašim nalogom za prijavljivanje, kontaktirajte nas.
+ Odgovor Na Temu + Kreiraj Novu Temu
Strana 2 od 2 PrvaPrva 1 2
Prikaz rezultata 11 do 15 od 15
  1. #11
     OFF 
    VIP
    Poeni: 406.386, Nivo: 1
    Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 99,9%
    Dostignuća:
    OverdriveTagger First Class50000 Experience PointsSocialVeteran
    Nagrade:
    Posting Award
    Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna's Avatar
    Država
    Norway
    Registrovan
    07.12.2011
    Pol
    Zensko
    Zadnji Put Online : @
    Lokacija
    negde iznad zvezda
    Postovi
    59.575

    Uobičajeno Odg: Filip Visnjic

    POETSKA I ISTORISKA ISTINA


    Ni o jednom događaju naše prošlosti hronologija nije tako pomućena i ispreturana kao o Prvom ustanku, a posebno o 1804 godini. Sve je tu poznato u g l a v n o m, a malo šta u p o j e d i n o s t i m a. Kada je počela seča i koliko je dugo trajala, kojim je redom tekla, kada je dat prvi organizovani otpor, koji je han prvi zapaljen, kada je tačno izabran vođ Ustanka, kog je dana došlo do sukoba s Aganlijom — sve su to pitanja koja nije moglo raščistiti ni vreme od sto pedeset godina. U časovima zbivanja događaja učesnici su se malo služili perom, što bi nam bilo danas najpouzdaniji izvor; u godinama pak sećanja svaki se memoarista i kazivač opredeljivao prema svojim najjačim utiscima i ličnim trenucima. Nisu retki primeri da dvojica učesnika u istom događaju daju docnije dve potpuno različite predstave, kao što je slučaj sa sukobom u Drlupu. Janićije Đurić i Petar Jokić, jedan Karađorđev sekretar drugi komandir Voždove svite, sasvim suprotne podatke ostaviće potomcima o zbitiju za koje je stari bukovički prota Atanasije verovao da je sudbonosno. A sva trojica su pripadala najužem krugu ustaničkom, njegovom prvom glavnom štabu, u kome su se, bar tih dana, sve odluke donosile kolektivno.26 Nisu ovde po sredi odvojena shvatanja i ocene. Jedan drugi činilac je tu dejstvovao — vreme, koje se raznoliko odslikavalo i zadržalo u otupljenom pamćenju oronulih vukova. Njega bismo zaista, kada bi to bilo mogućno, za mnogo štošta imali da okrivimo.

    Zbog toga su, od prvih pokušaja, naši naučni istoričari Ustanka nailazili na nepremostive teškoće i nerazrešive zagonetke. U nastojanjima da ih savladaju valjalo im se spuštati do dna izvorskih žica, do onog primarnog strujanja koje zna decenijama da se očuva u pesmi i anegdoti kao petrificirana ljuska orlujskog jajeta čijeg je ptića odavno nestalo s prohujalim burama. A na dnu svih takvih traženja nalazila se Višnjićeva guslarska pesma. "Izgleda, da se narodni pesnik u ovome momentu uzdiže do narodnog letopisca!" uzvikuje povodom stogodišnjice Ustanka učeni Stojan Novaković kad je kod Višnjića naišao na zrno za kojim je zalud tragao kroz sva pisana dokumenta. Razume se, jednom naučniku letopisac je neuporedivo vredniji od pesnika, pa ga zato ovom pohvalom i odlikuje. Višnjićevu pesmu o buni protiv dahija, nastavlja Novaković, "valja uzeti kao prvoklasan izvor ove vrste"; i dalje: "Ima događaja kojima se spomen sačuvao samo ovakvom narodnom pesmom". Slično se prema Višnjiću bio opredelio i V. Karadžić, pisac Prve i Druge godine srpskog vojevanja na daije, a za njim M. B. Milićević, sastavljač prve nacionalne enciklopedije K n e ž e v i n e S r b i j e. Takav odnos će prema ovoj materiji negovati i ostali srpski istoričari, do najmlađih, kadgod ih potreba nanese na uskovitlane dane Osamsto Četvrte.

    Jedan se, međutim, nesporazum između istoričara i pesnika, pored sveg slaganja i dopunjavanja, ipak nije dao izbeći. I zbog njega istorija nijednom nije bila do kraja zadovoljena, a poezija sasvim shvaćena.

    Nekoliko je bitnih i konkretnih pitanja Ustanka prilikom kojih se traži Višnjićeva pomoć. Na prvom mestu tu je ono o pokretačima i nosiocima borbe. Višnjić ga je jasno istakao na samom početku svoga dela i na njega bez rezerve odgovorio; šta više, on ga je i obrazložio:

    Kad se ćaše po zemlji Srbiji,
    Po Srbiji zemlji da prevrne
    I da druga postane sudija,
    T u k n e z o v i n i s u r a d i k a v z i,
    N i t s u r a d i T u r c i i z j e l i c e,
    A l j e r a d a s i r o t i nj a r a j a
    K o j a g l o b a d a v a t i n e m o ž e
    N i t r p i t i t u r s k o g a z u l u m a.

    Po Višnjiću je to tako, određeno i bez pogovora. Ustanak je delo masa! Problem je pak iskrsao kada su se naučnici zapitali: Zar Ustanak nije bio pripremljen? Ako jest, zar to nisu učinili knezovi? Na koga se prvo i sručila turska odmazda ako ne na njih? Pa, zar onda oni nisu ti koji su i poveli mase u boj? — Zaista, sve su to veoma sugestivna i puna zamki pitanja. Odgovor bi na njih bio jedinstven i porazan po pesnikova viđenja kada bismo im prišli tako kako su postavljena, izolovano. I kad ne bismo imali stalno na umu da su ona već jednom, pre nas i naše naučnosti, bila ocenjena, i to u korist pesnikovih zaključaka.

    Začaranost na ovom mestu je u tome što Višnjić nije dao sam početak bune, i samo početak. Trenutku Ustanka on je prišao poizdalje; on je opevao jedno duže vremensko stanje koje mu je prethodilo. Naime, raja je bila sečena i uništavana već decenijama; godinama se ona kolebala između smrti i pobune, i iz sebe stalno izlučivala odmetnike i osvetnike, čitave čete hajduka koje je često podjednako oštro, i zajednički, progonila i kneževska i turska vlast. Prota Matija nam priča kako su Nenadovići pre Ustanka gonili iz Valjevske nahije Karađorđa, pa ga čak i osakatili; a pored njega i družine Petra Mutnjanina i Jovice Vrbice.27 Za sve to pak vreme kneževske su kuće bile pošteđivane. U izuzetno buntovnim danima, kao što su oni posle Mustaf-pašine pogibije, knezovi se nisu dali navesti na oružanu pobunu. Predomišljali su se, dogovarali, odlagali, iščekivali pogodnije vreme. I Osamsto Druge, i Treće. Kada se Osamsto Četvrte i nad njihove kuće nadneo mač, vazda Dotad krvav nad rajetinskim, kada su se i jedni i drugi našli podjednako ugroženi, uslovi za bunu bili su kompletirani.28 — U tom smislu valja razumeti Višnjićevu ocenu kneževskog neraspoloženja za kavgu.

    I još u jednom.

    U Ustanku 1804 uzeli su učešća, od prvih dana, samo neki knezovi; oni najborbeniji i najjače ugroženi. Ne mali broj je bio tipa Maksima Guberevčanina, turskog doušnika i pomagača, ili knez-Peje zairlije i strašljivca (rođaka Nenadovića), ili knez-Teodosija iz Orašca koji u momentu izbora vođa borbe misli na čas poraza i predaje. Preko ove činjenice najčešće se u istoriskim analizama prelazi ćutke, i s pravom, jer ona zaista nije bila niodkakvog osobitog značaja za dizanje Ustanka, ali je od nemalog za pitanje koje ovde raspravljamo. Ako je Prvi ustanak i krenuo od seče knezova (i ne samo njih), rukovođenje borbom se od prvog dana nalazilo izvan kneževskog kruga. Jer njemu nisu pripadali ni Karađorđe, ni Stanoje Glavaš, ni prota bukovički Atanasije, ni Janićije Đurić, ni Petar Jokić, ni Tanasko Rajić, pa ne sasvim ni Janko Katić koji je jedno vreme takođe hajdukovao (s Karađorđem); a već prvi sukobi su istakli u prednje redove Stojana Čupića, Petra Dobrnjca, Milenka Stojkovića, Luku Lazarevića, Miloša Pocerca, Antu Bogićevića, Hajduk-Veljka — predstavnike običnih, slobodnih, revolucionarnim željama zadojenih ljudi. Na kletveničkom zboru u Orašcu, od kojega je i krenula organizovana borba, u masi od preko trista zatočnika Ustanka jedva ćemo naći koje kneževsko ime (knez Mata iz Topole i, možda, Čarapići); tu je sve sam hajduk Milovan iz Plane, Vule Kolarac, Kara-Stevan od Požarevca, Milosav Lipovac, Mileta iz Glibovca, Dimitrije iz Vrbice, Jovan iz Bukovika, braća Garašani — sve onaj koji "globa davati ne može ni trpiti turskoga zuluma", najčešće ljudi bez prezimena, s nadimcima, bez starih bratstava iza sebe, ali poznati u masama svojom borbenošću i delima. Daleko smo od svake pomisli da umanjimo značaj kneževske kuće Nenadovića ili Sime Markovića, ali smo odlučno protivu njihova izjednačenja sa staležom, odnosno protezanja njihove lične vrednosti na krug o kome se pesnik tako jasno i odsečno izrazio. Uostalom, tu razliku je i Višnjić učinio. Osuđujući generalno tursku kneževsku ustanovu, on iz njena aparata, u početku Bune, izvlači sve one koji su se svojim radom za stvar narodnog oslobođenja bili već sami izdvojili. Prof. Norović je u oceni kneževskog otpora kavzi i isticanju pojedinih knezova kao buntovnika nastajao da vidi pesnikovu protivurečnost. Mi pak u tome nalazimo Višnjićevu zrelost u sagledavanju društvenog kretanja.

    U raspravama o seči knezova Višnjićeva pomoć naročito je mnogo korišćena. Pišući o njoj 1828 godine, najraniji istoričar Prvog ustanka Vuk Karadžić uglavnom se, u broju i redosledu, drži Višnjićeve pesme (s neznatne dve-tri izmene, što je moglo doći i slučajno). Od 95 pogubljenih Višnjić nabraja prvih 11, a Karadžić tome broju dodaje samo još jednog (Rajicu iz Zabrđa). Šta više, suprotno drugima Vuk usvaja i Filipovo objašnjenje kako je Grbović izbegao pogibiji ("Grbović se bješe osjetio Pa Grbović na stranu pobježe" — "a Grbović nekako dočuje, pa uteče nekud i sakrije se"). Vuk će inače više puta istaći koliko ceni verodostojnost Višnjićevu, pozivajući se na njegove stihove kao na izvor. On je te pesme imao pri sebi još od 1815 godine.

    Naš pesnik će znatno pomoći i Stojanu Novakoviću u njegovim hronološkim studijama o prvoj godini vojevanja. Ovaj lucidni analitičar izvanredno je senzibilno osetio istorisku jezgru Višnjićevih pesama, i zahvaljujući tome mogao je tačno odrediti dan napada na Karađorđa — 31 januar 1804. Kao što je poznato, ni taj važan momenat nije bio pouzdano zabeležen kod naših memoarista i kazivača, niti se on nalazio tačno označen u ustaničkim pismima. Mogućno vreme napada protezalo se na desetinu dana. Višnjić je na svoj način bio najodređeniji. On peva da su Turci pošli na Topolu "u subotu uoči neđelje, Na osvitak neđelji dođoše I Đorđine opkoliše dvore". Suprostavljajući sve podatke i otklanjajući datume kada napad nije mogao biti izvršen, Novaković je utvrdio da se događaj mogao desiti jedino poslednja dva dana januara. A poslednja subota u januaru padala je te godine 30-og, nedelja 31-og, baš kao što je pesnik rekao.

    Oko redosleda seče i načina njenog pojedinačnog izvođenja bilo je dosta reči kod naših ranijih istoričara. Čija je glava prva pala i kako je baš, do pojedinosti, vršen napad na Karađorđevu kuću, ili šta je koji od pogubljenih rekao (Aleksa — Birčanin) smatralo se doskora veoma važnim; generacije se na tome vaspitavale. U pometnji protivurečnosti, nedoslednosti i pristrasnosti, nauka se stalno vraćala na Višnjićevu pesmu kao oslonac; i ona je za najbitnije ostajala uvek najpouzdanija. Za prvu odsečenu glavu sve što se moglo utvrditi to je, da je kneza Palalije bila prva ili među prve dve (Višnjić ga navodi kao prvu žrtvu); a za tok napada na Karađorđa Milenko Vukićević, koji se time posebno bavio, zaključuje da Višnjićev opis "nije daleko od istine", dok Ćorović misli da je sasvim "blizu istine". Sav kuriozitet je pak ovde u tome što profesori nisu mogli nauditi pesniku, koji je najmanje imao namere da zadovoljava takve želje. Jer, pred Višnjićem je lebdeo drugi cilj.

    Dahiski plan istrebljenja svega muškog u Srbiji, to sjajno poetsko mesto Bune, najmanje je epska hiperbola u smislu književne konstrukcije. Bila je to surova realnost, o kojoj danas znamo i iz drugih izvora ali joj žeravicu možemo osetiti jedino u Višnjićevim stihovima. Austriska obaveštajna služba bila je saznala za turske namere i o njima pismeno obaveštavala bečki dvor. Zarobljeni Turčin, Kučuk-Alijin pašenog, po cenu oproštenog mu života otkrio je srpskim vođama do u detalje dahiski plan uništenja: Pošto poseku "sve važnije ljude ... tada da postave nove kmetove i starešine, ove zatim da namame u tvrđavu i da ih kao taoce toliko zadrže dok od raje ne bude sve oružje pokupljeno i poslato; tada bi ubili svako ono lice koje je u poslednjem ratu imalo 10 godina i najzad bi ostatak mačem prisilili na primanje muslimanstva".29 Na osnovu ovoga priznanja, i verovatno još nekih saznanja, Karađorđe i starešine mogli su 3 maja 1804 obavestiti Carigrad, preko ruskog poslanika, zašto su se digli na oružje. Dahije su se, navodi se u tome pismu, bile dogovorile da "sve knezove i kmetove i druge starešine u celoj Srbiji mačem poubijaju, a potom sav muški pol stariji od 15 godina takođe oštrici mača da predadu" kako im se ne bi imao ko više protiviti.30 Višnjić, razume se, nije mogao znati ni za austriske službene akte (na nemačkom) ni za pismo srpskih starešina (na ruskom), pa ipak njegov obaveštavalac nije bio manje podroban i pouzdan:

    Nas četiri velike dahije
    Poći ćemo iz našega grada
    Kroz našijeh sedamn'est nahija:
    Isjeć' ćemo sve srpske knezove,
    Sve knezove srpske poglavice,
    I kmetove što su za potrebe,
    I popove srpske učitelje,
    Samo ludu đecu ostaviti,
    Ludu đecu od sedam godina,
    Pak će ono prava biti raja,
    I dobro će Turke poslužiti.

    Ovakvo književno uobličavanje jedne vojno-zavereničke i političke činjenice, i kada dolazi od najobdarenijih jedva da se može očekivati u podužem vremenskom odstojanju od događaja — kad se stalože vrenja i provere uverenja. U toku samog zbivanja ono je, po iskustvu, skoro isključeno. Višnjić je izuzetak; i ne samo u ovome slučaju.

    One četiri famozne p r i l i k e s početka Bune svojim karakterom i prirodom odvajaju se od svake druge materijalne podloge koju je Višnjić koristio u svom delu. Ne predstavljaju one ni uopšteno društveno mišljenje, niti su prosti znak golog sujeverja pesnikovog, niti određeno lokalizuju obrađeni događaj. U Višnjićevoj pesmi one su prvenstveno književni rekvizit nenadmašan po svojoj slikovitosti, zatim argumenat za jednu dublju, neprolazniju pravičnost i, najzad, prethodno svedočanstvo za uspeh nameravanog poduhvata. Upotrebljene su kao preludij u oratorijum grandioznog zamaha. Ti razlozi bi opravdali ove nebeske prilike kao književno sredstvo u svakom delu toga vremena i približnog sadržaja. Višnjić ih je nesumnjivo u tom smislu i koristio, i to samo ovde, na početku svog epa. Ničega sličnog nećemo naći u sledećim Višnjićevim pesmama, poglavljima celine. Razlog više da se na Višnjićeve pesme mora gledati kao na jedinstvenu povezanu tvorevinu!

    Međutim, zainteresovanost za verodostojnost Višnjićevih saopštenja odvela je naše ljude i dotle da proveravaju i ovakve fantastične, čisto poetske elemente. I, iznenađenje još jednom nije izostalo. Pesnik se čak ni u ovom slučaju nije bio odvojio od čvrstog tla iskustva. Sve te prilike, pre nego što su se slile u deseterce, u izvesnom obliku preletele su nebom Srbije. Po Višnjiću one su se ovako pojavljivale:

    1) Od Tripuna do Svetoga Đurđa
    Svaku noćcu mjesec se hvataše,
    Da se Srblji na oružje dižu ...

    2) Od Đurđeva do Dmitrova dana
    Sve barjaci krvavi idoše
    Viš Srbije po nebu vedrome ...

    3) Grom zagrmi na Svetoga Savu,
    Usred zime kad mu vreme nije,
    Sinu munja na Časne verige,
    Potrese se zemlja od istoka...

    4) A četvrtu vrgoše priliku
    Viš Srbije na nebu vedrome:
    Uhvati se sunce u proljeće,
    U proljeće na Svetog Tripuna;
    Jedan danak tri puta se hvata,
    A tri puta igra na istoku...

    Punu godinu, od Trifunova do Trifunova dne, sveci su više Srbije nebom vojevali i pozivali narod na ustanak. Bukvalno uzevši, tim nebeskim ratovanjem bila bi ispunjena cela 1803, do 1 februara 1804. A posle toga, nekoliko dana trebalo je dahijama za vračanje i većanje, kupljenje vojske i polazak u seču, što bi vremenski skoro odgovaralo početku Ustanka. Međutim, pesnička i letopisačka istina ne mora se podudarati, kao što to ne čine ni isti hemiski elementi u različitim agregatnim stanjima. Pa opet, svaka je podjednako verodostojna i u svojoj oblasti jedino mogućna istina; ona će biti i sušta, ako joj priđemo vremenski i sa stanovišta njenog zastupnika.

    Sa više strana, u zemlji i van naših granica letopisački zapisi i astronomski dnevnici zabeležili su niz nebeskih pojava od 1800 do 1805 godine, koje bi svojim izgledom odgovarale Višnjićevim "prilikama", pogotovu u očima i mašti obična čoveka. Pomračenja mesečeva, vidljiva iz Srbije, bila su 22 marta 1800, 18 marta 1801, 14 januara 1804; a sunčeva 30 januara 1804 i 25 decembra 1805. "Znati se kada solnce zacrni se ... I mesec bio tako i za njime strašna zvezda i bila je mnogim za udivlenije ... Taki izvesno budi kogda porobiše se Drobnaci i obesi njih Suleiman paša Skopljak ... čislom 18" — beležio je tad dijak neki ili mnih Trojice Pljevaljske. A na drugom kraju, drugi inok ostavio je spomena o jednoj retkoj i neobičnoj zimskoj nepogodi: "1801 januara 14 u oči Svetoga Save srbskago bi tutanj mnogi i grmnjava, i zemlja se trese, i pukoše tri groma, jedan udari na Babića breg u kuću, a drugi u džamiju Zaimovu, a treći ne znam đe".31 Izuzetne astronomske pojave i danas se, u veku egzaktnih nauka, nelagodno primaju i dugo pamte, a kakav su tek utisak činile u smutnim vremenima ratova i pobuna! U bogatoj slepčevoj uobrazilji, u koju su dospele putem uzbudljive i preplašene tuđe reči, u uobrazilji svikloj da od zvuka i sna stvara plastične oblike mesečevo i sunčevo pomračenje, svetlosna prelamanja, komete (strašna zvezda) i zimska grmljavina formirali su se lako u džinovsku pozornicu dramatična zbivanja. Svesni književni postupak došao je zatim da sve to zbije i poveže sa krvlju što je zemljom tekla; pogotovu kad se o tome peva nekoliko godina kasnije.

    Iz stranica koje su ovom poglavlju prethodile moglo se videti da su i sve ostale Višnjićeve pesme čvrsto zasnovane na stvarnim događajima. Nema u njima nijednog izmišljenog boja (sem, možda, Mutapovog s Arapinom), nijedne neistoriske ličnosti, niti ma jednog proizvoljnog geografskog mesta. Šta više, ni situacije koja se ne bi mogla održati pred ozbiljnom analizom. Uđemo li čak i u epizode, kao što je pogibija Hadži-Moste i Ostroč kapetana u Bosutu u Sremu, za mnogu od njih naći ćemo podataka i na drugoj strani da se zbila onako kako je opevana.32

    Ono što se Višnjiću najčešće otpisivalo na pesničku maštu i epsku hiperbolu jest odnos srpskih i turskih snaga. Mišljenju naviklom da se formira na arhivskom podatku i jednom banalno očiglednom odmeravanju mogućnosti, takva Višnjićeva mesta zaista su često izazivala blagonakloni znalački smešak. Tako: kad se na Čokešini (1804 g.) sukobi trista Srba sa sedam hiljada Turaka; ili, dvesta Srba opet sa sedam hiljada na PoLju Salaškom (1806 g.); ili, Srba sto pešaka i četrdeset konjanika sa tri hiljade Turaka kod Novog Sela na Drini (1811 g.). Međutim, čini mi se da nema potrebe braniti pesnika od statističke logike, niti literaturu od arhivistike. To su dva govora bez zajedničkog dvojezičkog rečnika. Trista Srba na Čokešini ne pobeđuju svojom borbom, već svojim žrtvovanjem; na Salašu i Novom Selu to će postići prvenstveno ratnim lukavstvom. A to je ono što je Višnjić tim pesmama želeo da kaže. Broj je ovde zato da istakne valjanost sredstva, a ne snage. U drugim situacijama pesnik tako neće činiti, jer će i nameru drugu imati. Na Loznici će se dobri junaci biti dugo i krvavo, i uplašiće se, i pomoć tražiti, i ona će im doći od mnogih komandanata; na Mišaru će se takođe kršiti i lomiti pameću, junaštvom i oružjem najodabranije snage i s jedne i s druge strane. Tu operisanja nesrazmernim ciframa nema. Poetska misao je ovde išla za obradom pravičnosti cilja.

    Pa u čemu je nesporazum između istoričara i pesnika, u čemu razlika između poetske i istoriske istine? Nauka je tražila od Višnjića tačan broj i datum, golu činjenicu, a pesnik je davao sintezu i uopštenu istinu.

    Daleko je bila od Višnjića misao da potomstvu ostavi letopis svoga vremena. Potomstvo je za njega stajalo tek u drugom planu. Da je hteo sočinjavati letopis, po sposobnosti za odabiranje i ocenu događaja on bi taj posao mogao obaviti, i to solidno (ako pretpostavimo mogućnost postojanja usmene hronike). Ali tad ne bismo imali pesnika. I to pesnika agitatora. A Višnjić je baš to. Za njega je sav životni smisao ležao u borbi za stvar svoje generacije. Da nadahne, oduševi, ukaže na neprijatelja, da proslavi i male i velike zatočnike slobode — to je bio njegov poziv.

    Ostvarenju svog cilja Višnjić je prišao planski, svesno, ili po jednom izvanrednom osećanju mere. Iz silno bogate pređe izvlačio je samo one niti koje su mu bile potrebe. Najčešće crne i crvene. Ako je za opšte kneževsko raspoloženje bio dovoljan jedan stih, sa toliko ga je i ocrtao (Zaista, samo jedan jedini stih — "Tu knezovi nisu radi kavzi" — a kako je postao čuven i koliko je kopalja polomio!); iz duge liste nosilaca ideje bune uzima dvadeset i dva najodabranija; od devedeset i pet posečenih, prvih jedanaest. Toliko, koliko da uvede u srž zbivanja, da potpali oganj i razvije radnju, a onda njoj, radnji, glavnom povodu pesme, da sav svoj razmah. Sličan postupak, posle Bune, sa više ili manje uspeha primenjivaće i u svim ostalim pesmama. Dakle, ne iscrpan redosled i kalendarski odnos među pojavama, nego raspoloženje, akciju i posledicu — suštinu zbitija. Istinu dublju od faktografije; onu koja nosi sve ostalo.

    Imao je Višnjić jednog važnog i veoma pozvanog ocenjivača svog dela, koji se danas obično predaje zaboravu a čiji je udeo u pesmi prosto neodvojiv od tvoračke misli. Tome kritičaru problemi oko kojih se mi lomimo nisu predstavljali nikakvu teškoću, jer ih je gledao u rađanju i izrastanju, pa je pravičnije mogao da oceni i njihovu pesničku interpretaciju. Zato bi mu se valjalo češće obraćati za pomoć i savet, kadgod smo u nedoumici ili kadgod izostanu drugi pouzdani podaci. Ime je njegovo — savremeni slušalac.

    Sve što je slepi pesnik sačinio na temu Ustanka, odmah je iznosio pred slušaoce i žive učesnike u događajima. A savremenik je oduvek bio osetljiv do sitnica. On ne trpi da se drukčije prikaže, niti njegovom poznaniku da se da što ne zaslužuje. On inače ume i žestoko da zameri i neprijatno da reagira kada mu se osećanja povrede. Pesnik je to morao imati u vidu i dobro se pripremiti, ili mu se valjalo ispravljati. A Višnjić je pevao i vojvodama i običnim borcima, knezovima i kmetovima, majkama i udovicama. Pesma se mogla ponoviti i očuvati jedino u slučaju ako je izdržala sud svoga doba. Zato je narodni pesnik uopšte, a Višnjić posebno, istovremeno i izraz kolektivnog mišljenja.

    Samo ogromnom podrškom javnosti daju se objasniti izvesna mesta Višnjićevih tekstova. Jedno od njih, naročito, govori o slobodi duha običnih ustanika i njihovom odnosu prema svojim vođama. To je slika onih psiholoških stanja i životnog stila jednog vremena o kojoj ćemo jedva kad moći nešto saznati iz dokumenata, a uvek ćemo je snažno doživeti u dobroj umetnosti. Svestan potrebe vođstva i jedinstvene komande, odan starešinama kada vrše svoje dužnosti, običan borac se ne ustručava da ih otvoreno prekori kada se zaborave. Stražarče sa Drine (Višnjić kaže baš s t r a ž a r č e, momče, kurir), umesto pozdrava i izveštaja baca u lice trojici čuvenih komandanata, zatekavši ih pri piću, oštru kritiku:

    Žlje ga sjeli, tri srpske vojvode,
    Žlje ga sjeli i vino popili!...
    Tko je vama konje nabavio?
    Tko je vama čohu porezao?
    Tko li vam je pokovo oružje
    Razma jadna sirotinja raja?!
    Šta činite da vas bog ubije!

    Jest da ovako odlučna, muška reč prvenstveno govori o svesti i hrabrosti pesnikovoj (što se ne može naći kod udvorica), ali ona u isto vreme naglašava i atmosferu u kojoj ju je mogućno izgovoriti. Ovaj ton i oštrina upućuju na onu početnu čednost velikih revolucionarnih pokreta dok im hijerarhija i lične pozicije još nisu uspele da razbiju porodičnu prisnost. Pokušajmo da zamislimo Čupića kome su gornji stihovi pevani, i na koga se izričito i odnose, kako ih sluša okružen ustanicima. Vidimo li njegovo pokajničko sleganje ramenima u početku i ponosno pršenje na kraju pesme, osetimo li šeretski osmeh i žagor odobravanja prisutnih, doživećemo jedan kratak ali vredan dodir s onim dalekim čudnim ljudima koje nazivamo svojim precima. Tu se tad još moglo reći pevaču "E, svaka ti je na mestu!" Ali, samo još tada, kada pevač nije mogao mistificirati i kada se vojvodi nije vredelo braniti. Ima perioda kad čitave sredine ujednačeno sude i postupaju, kao jedna jedinka, i kad su pred opštim zadacima kao jato u letu. Prvi ustanak je u mnogim momentima takav. Već desetak godina kasnije, šaka pobede pobrkaće peskoviti crtež istine. Tako se o Milošu Obrenoviću ne bi moglo pevati. Jedan slikar, Anastas Jovanović, čije skice i danas možemo razgledati u muzeju, davaće nam uporno Njegovu Svetlost kako razmahuje sabljom sa besna hata, iako se ona ne da tako zamisliti, a siroti Vuk moraće preći u Zemun da bi otud, iz tuđe zemlje, uputio knezu mišljenje o Amidžama i Ćelešima. Višnjić je svega toga bio pošteđen. Za njegova vremena govorilo se u brk, s tribine koju je revolucija izdizala za svoje potrebe.

    Priđemo li sa toga stanovišta proveravanju Višnjićevih sudova, slika i ocena, iza njih ćemo naći branu koja se neće dati potcenjivati. Čitavo jedno vreme stojaće uza svog pesnika. A za čitav niz pitanja, reč takvog svedoka je presudna. Ratne zasluge Pop-Lukine ili Čupićeve, kneževsko neraspoloženje za kavgu, ili Birčaninov portret, dobijaju autentičnu potvrdu. Nama ostaje da je shvatimo, oslobađajući svoje mišljenje jakog sloja kasnije patine.

    Izvor;riznicasrpska
    Kad zaćutim, okrenem se i odem, to ne znači da si ti pobedio, to znači da više nisi vredan mog vremena.

    [Samo registrovani clanovi mogu videti ovaj sadrzaj. ] DJ. Vesna®
    Odgovor Sa Citatom Odgovor Sa Citatom

  2.    Linkovi Sponzora

    SRB HOST

  3. #12
     OFF 
    VIP
    Poeni: 406.386, Nivo: 1
    Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 99,9%
    Dostignuća:
    OverdriveTagger First Class50000 Experience PointsSocialVeteran
    Nagrade:
    Posting Award
    Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna's Avatar
    Država
    Norway
    Registrovan
    07.12.2011
    Pol
    Zensko
    Zadnji Put Online : @
    Lokacija
    negde iznad zvezda
    Postovi
    59.575

    Uobičajeno Odg: Filip Visnjic

    FILIP VIŠNJIĆ — ŽIVOT I DELO


    PRESAHLO VRELO

    U poslednjim danima srpske tragedije 1813 Filip Višnjić se zatekao na Ravnju, poslednjem uporištu Bune. Zatekao se međ svojima. Goli sinovi, lavi odabrani i Zmaj od Noćaja davali su svoj poslednji boj. Sudbina je zar htela da ih njihov pesnik, koji ih je pratio iz okršaja u okršaj, isprati i u večnost. Na Ravnje je svakako došao s Čupićem, od njegove kuće i svoje porodice. Filipu to nije bio prvi šaranpov, ni prva opsada. Od prelaska u Srbiju 1809 i boja na Loznici 1810 slepi guslar mnogo je puta kupio oko sebe vrela puščana zrna i slušao tursko alahanje na palisadama opkopa. Ali se samrtni koštac nikada ranije nije ovako završavao. Petnaestog dana neprekidnih sudara turski talas preplavio je srpski šanac. Pod plavinom su do jednog ostali golaći sa svojim buljukbašom, a sam Čupić "s nekoliko druga ... bez oružja, i go, bez košulje" bacivši se u reku iza sebe prepliva Zasavicu.34

    U tim trenucima, možda sa onih nekoliko druga, iz šanca se izvukao i Filip. Potom se s bežanijom, koja je navalila preko Save, i on našao u Sremu. ZasTao je prvo u selu Martincima, a zatim, pošto je nekako preveo iz Mačve ženu i dvoje dece, nastani se u Grku, u dvorištu Gaje Noćajca. "I tu je sebi kolebu sagradio, klupice nabavio, slušaoce primao i pevao im".35

    Tako je zla kob još jednom nad Filipovom glavom štap prelomila. Pesniku bojeva i drugu junaka valjalo je, s uramljenom dozvolom austrijskih vlasti na grudima, poći po mirnim selima sremskim. S tog krstarenja i Vuk Karadžić ga je "dobavio" u Šišatovac 1815 godine. "Ja sam ga onda nagovarao — beleži Vuk — da ide opet u Srbiju, želeći da bi onamo još koju pesmu spevao; no nikako ga na to nisam mogao nagovoriti"... On više nijednom na zemljište svoje pesme kročio nije, ni tad ni docnije, iako je živeo još dvadeset godina. A Srbija se za to vreme oslobodila, rane vidala i stala podizati. Bez Filipa. Da li samo zato što mu je u Sremu dobro bilo, što je "imao svoga konja i taljige, i čisto se bio pogospodio"?36

    U Srem su 1813 bili prebegli i Stojan Čupić, i knez Ivo Knežević (koji je takođe imao jedno kljuse i taljige, i s njima svoj hleb zasluživao), i Pop-Luka Lazarević, i Bakal Milosav, i Srdan Ilija, i Sima Katić-Prekodrinac i Stanko Jurišić iz Crne Bare — da pomenemo samo najbliže Višnjićeve prijatelje mimo ostalih, često znatnijih ustanika — i kod svih se njih u izbeglištvu kršilo i cepalo u duši, kao za noćnih nepogoda na bespuću.37 Ta borba je naročito žestoka morala biti u duši pesnikovoj, koja je znala i stenama pocerskim život da udahne, u srcu što se kliktajem sa sokolima nadmetalo.

    Mi smo videli Višnjićevu etiku i smisao njegova života. Šta se od toga moglo naći u Srbiji posle 1815? S Turcima se razgovaralo i šurovalo, paša je sedeo u Beogradu, a srpski knez zvao se begom koji odlazi Stambolu u posetu. Oni, u kojima je gledao oličenje svog sna — Karađorđe i Čupić — pali su žrtvom od bratoubilačke ruke; Pop-Luka je čamio sve do 1832 u Štajerskoj i Rusiji. Ne, pesnik bune i hvalospevac junaka više nije imao šta da traži u Srbiji.

    Tragičan procep u njemu pucao je i dublje. Kako, o čemu da sačini još koju pesmu, i za koga? On nije bio zanatlija profesionalac kome je svrha lična tvorevina. Propevao je u sudaru, kao što kremen udaren ognilom daje vatru; a pevao je umesto da juriša (što srećom nije mogao činiti). Pevao je izazvan i do usijanja zagrejan zbivanjem oko sebe, i za život oko sebe. Ničega od toga sada nije bilo. Njegovo vrelo progutala je peščana jama. Upravo, sav Višnjić je mlaz jedne ponornice koja je bila izronila iz mraka podzemlja, zablistala pod suncem i ponovo se sručila u vrtaču.

    Pevaču koji se otad dugo sretao po sremskim selima i manastirima bio je ostao samo uzdah i odjek starih dana. "Po završetku pesme bi iz dna duše uzdahnuo: Hej Miloše, hej Đorđe, hej Stojane, braćo moja mila sokolovi srpski!" — seća ga se jedan slušalac.38
    Kad zaćutim, okrenem se i odem, to ne znači da si ti pobedio, to znači da više nisi vredan mog vremena.

    [Samo registrovani clanovi mogu videti ovaj sadrzaj. ] DJ. Vesna®
    Odgovor Sa Citatom Odgovor Sa Citatom

  4. #13
     OFF 
    VIP
    Poeni: 406.386, Nivo: 1
    Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 99,9%
    Dostignuća:
    OverdriveTagger First Class50000 Experience PointsSocialVeteran
    Nagrade:
    Posting Award
    Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna's Avatar
    Država
    Norway
    Registrovan
    07.12.2011
    Pol
    Zensko
    Zadnji Put Online : @
    Lokacija
    negde iznad zvezda
    Postovi
    59.575

    srce Odg: Filip Visnjic

    MESTO FILIPA VIŠNJIĆA U NAŠOJ KNJIŽEVNOSTI


    Uticaj Višnjićeve reči u našem duhovnom životu osetan je od same pesnikove pojave. Videli smo već s kakvom ga je radošću dočekao Vuk, s kakvom pažnjom primio Mušicki. Objavljene njegove pesme naišle su na najširi odjek. Na njih se neposredno naslanja i jedan genije u rađanju — Njegoš, zanesen podvizima njihovih junaka i zaokupljen mislima o ponovnom pokretanju oslobodidačke borbe. U periodu pokušaja da sve nacionalne snage Crne Gore, Srbije, Bosne, Hercegovine, Hrvatske i Albanije poveže u savez protivu Turaka, pustinjak cetinski po ugledu na narodnu piše niz junačkih pesama koje bi toj borbi trebalo da posluže45. Godine 1845 on izdaje O g l e d a l o s r b s k o, zbirku narodnih pesama o crnogorsko-turskim bojevima XVIII i početkom XIX veka. U toj knjizi je devet pesama "o besmrtnim podvizima knjaza i izbavitelja Srbije Karađorđa i njegovih hrabrih vojvoda". I svih devet su Višnjićeve. I ne slučajno. Pesnik već štampane L u č e m i k r o k o z m a (1845) i G o r s k o g v i j e n c a u pripremi (objavljen 1847) odavno je bio uočio u narodnoj poeziji individualnost genija. "Imadem i Homera na ruskom jeziku Gnedićem prevedena. Srbski je Homer u narodnoj poeziji, koju hoće razumjeti i kome je srbskost mila"48 pisao je on Vuku 1833. Kada je trebalo čuti šta taj Homer kaže o Prvom ustanku, Njegoš je išao Višnjiću. I saslušao ga skoro u celini. A slušao ga je ne samo zbog Prvog ustanka; G o r s k i v i j e n a c će nam posvedočiti koliko se Njegoš kod Višnjića i poučio.

    Preko Vukovih pesmarica i Njegoševog O g l e d a l a Višnjić je rano postao popularan na celom srpskom jezičkom području. A tamo gde je narodno stvaralaštvo bilo još živo, ili gde je plamsalo poslednjim odsjajem, kao u Hercegovini i Crnoj Gori, Višnjićeve pesme izazvale su niz podražavalaca. Skoro u celom XIX veku ne bi se mogao naći nijedan bolji pevač i guslar koji ne bi ponešto Višnjiću dugovao: poetski motiv, okvir pesme, pozajmljenu poentu, a naročito sklonost ka topografskoj vernosti i detaljnijem opisu ličnosti. Ali faktura stiha i dinamika razmaha ostaće redovno izvan njihovih mogućnosti. Da bi se ti Všnjićevi kvaliteti dostigli, potrebno je bilo imati u sebi isto toliki grumen genijalnosti. U takvom pak slučaju, podražavanja više nema; od te granice počinje druga državina. Nju je u oblasti klasičnog deseterca mogao zasnovati još jedino P. P. Njegoš.

    Međutim, ovo "književno" zračenje Višnjićeva dela nije i ono najbitnije koje je naš pesnik vršio. Dalji život njegove pesme razvijao je se u punoj saglasnosti sa prirodom svoga postanka. Nastala izvan okvira pisane književnosti, Višnjićeva pesma putovala je kroz vreme i pokolenja svojim, od početka uzetim pravcem. Ona je agitovala i vaspitavala, stvarala karaktere i ukazivala im na dužnost. Kroz nju se gledalo na neoslobođenu Bosnu, s njom išlo na Javor i Bakarno Gumno. Ne toliko s njenim stihom na usnama, koliko s njenim duhom koji se kroz uzrast nastanjivao u čoveku. Zato, kad god je reč o Višnjiću, pre svega se valja čuvati literarnih opservacija, kojima smo tako skloni kad god se postavimo pred neko književno ime. Na Višnjića i njegovo delo treba gledati kao na pojavu materijalizovanih i personificiranih osobina jednog doba i jednog pokolenja, u kojoj će svaki član nacije koja je tu pojavu izlučila vazda naći ponešto od sebe. To je ona vrednost koja čoveku svakog razdoblja daje uverenje čvrstog oslonca za: sopstveni skok unapred.

    Izneseno tvrđenje ne ide za tim da Višnjića isključi iz niza naših književnih stvaralaca. Naprotiv. Naš glavni cilj i jest taj da ukažemo na Višnjićevu ličnu vrednost i da joj nađemo mesto u istoriji naše književnosti. Na taj korak, pored ljubavi za pesnika nagoni nas i jedna neshvatljiva nemarnost naših prethodnika, nemarnost koja se može izjednačiti samo sa najtežim grehom činjenim bez predumišljaja.

    Zašto Filip Višnjić ne postoji u udžbenicima naše književnosti kao pesnik određenog lika i vrednosti?

    Njegov značaj nikada nije bio previđen ili potcenjivan. Sagledao ga je Vuk, video Mušicki, osetio Njegoš. Nezavisno od njih, Višnjića su veoma usrdno prihvatili i široko koristili svi istoričari naše novije istorije. Oglušili su se jedino književni suci i kodifikatori. Zašto? Otvoreno treba odgovoriti — zbog svoga siromaštva, zbog nesposobnosti da zapaze propušteno i navike da govore samo o rečenom.

    Vuk Karadžić nije se bavio književnom istorijom. Sav obuzet velikom idejom narodnog jezika, sve čega se doticao potčinjavao je borbi za njegovu pobedu. Toga radi, prvenstveno, on je i počeo prikupljati narodne pesme i priče, pa i pisati hroniku svoga vremena. Dragoceni S r p s k i r j e č n i k takođe je nastao iz te potrebe. Zakleti zatočnik narodnog govora, uporan i genijalan, nepoverljiv i beskompromisan na ovom planu, Vuk ni najbliže svoje saradnike kakvi su mu bili Branko i Daničić nije video izvan službe glavnom cilju. Sahranjujući ubitačnom kritikom Milovana Vidakovića i Miloša Svetića — svoje protivnike, on ništa javno ne čini da populariše i učvrsti Branka i Njegoša — svoje prijatelje. Od njega se, zbog toga, nije moglo ni očekivati da se posebno pozabavi Višnjićevom originalnošću. Ovaj pevač je za Vuka bio — glas naroda! A to je najviše što je cenio. Zato ga je i ostavio u krugu svojih ostalih guslara.

    Njegoš takođe nije bio književni istoričar. Ophrvan teškim državnim brigama i preplavljen dubinama misli o ljudskom bitisanju, vladar krša crnogorskog sagorevao je u čuvanju izviiskre slobodarske za čijeg ga žreca sudbina dovede. "Ali mi kad i kad krvava i tvrda borba dosadi, te proklinjem čas u koji je skočila ova iskra u naše gore, iz gomilah pepela veličine Dušanove, rašta i ona nije umrla đe se ognjište srbsko ugasilo — no se pripela na goru te bjeska i dovukuje na sebe gromove zlobe i zavisti, kao zlatna igla potresne strijele oblačne".. .47 Ipak, ovi trenuci očajanja nisu ga za duže umrtvljavali: zlatna je igla na zlobu i zavist svojim strelama odgovarala. Najčešće je to bio stih, oštar i neposredan, nepotpisan, vredan koliko je sam sobom težio. Književnost je za vladiku crnogorskoga ili sredstvo borbe protivu dindušmanina, ili odvod ličnoga bola da bi se u borbi izdržalo, — u oba slučaja lišena sujete spisateljske. On i najznačajnije svoje delo, G o r s k i v i j e n a c, potpisuje samo inicijalima ("sočineše P. P. N. vladike crnogoskoga"). S takvim odnosom prema ličnom stvaralaštvu, razumljivo je što i u tuđem gleda isključivo vrednost sadržine. On se divio stihovima Bune i Mišara, ali: ne i imenu njihova tvorca.

    Razlučujući, neku deceniju kasnije, vrednosti prošlosti, naši esejisti i za njima klasifikatori u širokom i dugom toku deseterca nisu primetili onu kvalitativnu promenu koja je nastala istodobno sa tolikim drugim u društvenom zbivanju početkom Devetnaestog veka. Višnjićeva pesma nije više ona Kosovskog, pa ni Uskočkog ciklusa! U njoj je sad jasna, svesno izložena društvena misao sa određenim ciljem; akcioni program umesto priželjkivanja; sasvim obrađeno i lokalizovano stanje mesto nekadašnjih opštih situacija; izvajane stvarne ličnosti mesto dalekih, svetlosno razlivenih i idealiziranih likova; život mesto sna. Iznad svega, Višnjićev stih svojom fakturom, ritmom, adekvatnošću, u suštini je takođe nov kvalitet. Deseterac je tu samo oblik koji liči, koji može biti i sasvim sličan obliku ranijeg suda, ali materijali od kojih su napravljeni potpuno su različiti — terakota i bronza, srebro i kristal! Dakako, svaki ima svoju vrednost (mi ne mislimo da ih važemo), ali su to u svakom slučaju dve vrednosti. I sasvim je jasno što je tako. Nova sadržina, za toliko koliko je nova, našla je i svoju formu. Bilo je već reči zašto naš pesnik boj na Loznici i Čupića nije mogao opevati onako kako je to činio njegov predak gudeći o Starini Novaku i Romaniji (glava: Rođenje pesnika).

    Ničeg pogrešnijeg ne bi bilo no originalnost jednog pesnika uslovljavati zahtevom da polupa stare, učiteljeve kalupe i sačini nove za svoje proizvode. Da klasični deseterac i govorni jezik zameni nekim drugim metrom i rečnikom. (Savremenik Sima Sarajlija potpuno je propao pri takvom pokušaju.) Jer, ni sredina ni pesnik za druge oblike nisu znali, niti su za promenom osećali potrebu; uz to, književno delo kao proizvod za sebe i pesniku i slušaocu bio je stran pojam, — ono je imalo samo svoju elementarnu upotrebnu vrednost. I time su obe ove strane bile zadovoljene. Sve drugo što se u takvom stanju dalo izmeniti, Višnjić je učinio. Zažario i oplemenio materijal, izazvao nov zvuk, aktuelizirao fabulu i ispričao je svojim jezikom.

    Ove okolnosti će nam ukazati i na mesto Višnjićevo u našoj kulturi i književnosti. Ono je na onoj granici od koje je toliko mnogo novosti krenulo u život našeg naroda. Ali novosti sa jakim crtama svoga očinstva. Bilo je to, prvo, novo društvo i njegova vlast sa mnogim preostalim nepravdama i svirepostima. Bila je to Dositejeva prosvetiteljska misao prilagođena narodnoj basni. Vukova nauka izlagana jezikom podrinskog čobanina. I bio je to, najzad, Filip Višnjić, pevač novih sadržaja sa starinskim instrumentom u rukama.

    Od njih je otpočelo.

    Izvor;riznicasrpska
    Kad zaćutim, okrenem se i odem, to ne znači da si ti pobedio, to znači da više nisi vredan mog vremena.

    [Samo registrovani clanovi mogu videti ovaj sadrzaj. ] DJ. Vesna®
    Odgovor Sa Citatom Odgovor Sa Citatom

  5. #14
     OFF 
    VIP
    Poeni: 406.386, Nivo: 1
    Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 99,9%
    Dostignuća:
    OverdriveTagger First Class50000 Experience PointsSocialVeteran
    Nagrade:
    Posting Award
    Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna's Avatar
    Država
    Norway
    Registrovan
    07.12.2011
    Pol
    Zensko
    Zadnji Put Online : @
    Lokacija
    negde iznad zvezda
    Postovi
    59.575

    Uobičajeno Odg: Filip Visnjic

    STARAC NA DRUMOVIMA

    Prve godine izbeglištva Višnjić je proveo s porodicom u dvorištu Gaje Noćajca. Starije dete, dečaka Ranka, dao je u službu trgovačkoj kući Trifuna Stanišića, a sasvim mala Milica-Manda, kojoj je 1817 moglo biti 3—4 godine, bila je s majkom. Kad mu je umrla mukotrpna i verna drugarica, žena Nasta-Bjela, Filip se preseli Manojlu Radišiću, ranijem prebeglici iz Bosne, pošto se u međuvremenu prepoznaše da su rođaci.

    Stari guslar u Grku je provodio samo zime, a leta na putovanjima širom Srema, Bačke, Banata i Slavonije. U kući Radišića, za vreme dugih zimskih noći, malo koje veče da ne bi pevao. Susedi, naročito stariji ljudi, okupljali su se tu kao na selo, da čuju pevača i da još jednom, ko zna po koji put, prepričaju sećanja i legende o danima servijanskog bunta. Svaki je od starijih Sremaca graničara imao u njima ili mislio da ima udela. Barut, olovo i so se tuda krijumčarila u Srbiju, poruke prenosile, dobrovoljci i avanturisti prebacivali; a iz Srbije opet, kad su poverljivi stražari bili na kordunskoj pošti, doturale se strašne i lepe vesti o bojevima, svinje i turski dukati; austriske su vlasti tih godina, kad blaže kad predanije, lovile ustaničke saradnike, ispitivale, batinale i proterivale dublje u unutrašnjost. Ova granica, prosečena kroz jedno telo, nikada nije mirovala. Koliko je porodica njom bilo prepolovljeno. Otac za Kočine krajine prebegao u Srem, a stric zaostao na drugoj obali, u Mačvi ili Posavini. Pa, obratno: neko od najbližih bežeći od austriske kazne preplivao Savu, a deca mu ostala siročad. Za sve te priče i sećanja guslar Filip je davao kvasca. I zato se sedelo dugo, dugo u noć.

    A preko dana, dok su stariji na radu, oko slepa guslara jatila se deca. Ona iskreno žale što se nisu ranije rodila, što im ocevi i stričevi pobraše sve podvige i ništa za njih ne ostaviše, pa zato strasno mole guslara da im priča o Turcima, hajducima, ustanicima, o sebi. Toj molbi se nije moglo odupreti; i deda Filip im je pričao, uvek i naširoko. A "gusle je imao velike iskićene srmom, tako i gudalo".39 Nas sad zanima ko li mu je napravio i darivao taj blagosloveni instrument, kolevku suza i gromova. Tako iskićene teško da je u Bosni smeo i mogao imati. Ove gusle bile su ostale iza njega, dugo ležale zadevene za rog potkrovlja stare kuće Radišića i tu istrulele. Gudalo je prodao Stevan Radišić "pripoznatom slepcu Nedeljku", te se tako i ono izgubilo. Iza Filipa je bio ostao i jedan jatagan "iskićen srmom i kamenjem", koga je opet prodao Čeda Radišić za tri forinte Simi Stanišiću.40

    Po svim prečanskim mestima Višnjić je bio lepo priman. Mora da je u svakom imao po kojeg bližeg poštovaoca. Kada je za njega čuo mitropolit Stratimirović, i taj autokrat u rizi zaželeo je da ga vidi; posle razgovora, jeseni 1816, mitropolit je dao guslaru "mali podarok" — kako beleži bezazleno ili pakosno arhimandrit Mušicki. Kukojevački spahija Mihail Janković takođe je rado slušao, častio i darivao našeg pevača. A učitelj u Paragama jednom je zapitao jednog guslara da li poznaje Filipa Slepca; kada je guslar potvrdio, uča je stao da hvali Filipa kako je "ono mudra glava" i sl. Taj guslar prolaznik bio je sam Filip. Glas o njemu i u prečanskim krajevima išao je daleko ispred njega.

    Ali najsrdačnije prijateljstvo s Višnjićem u ovom periodu razvili su najzaslužniji ljudi za srpsku kulturu prve polovine Devetnaestog veka — Vuk Karadžić, Lukijan Mušicki, Jernej Kopitar. Sva trojica su u Filipu osetila pesnika retke vrednosti. Posle svog prvog susreta s Višnjićem 1815, Vuk stalno piše Mušickom u Šišatovac o Slepcu Filipu — pita ga da li je još koji put dolazio, moli arhimandrita da ga dozove i da prepiše od njega još neku pesmu, predlaže da ga "izmoluje", a naročito traži biografske podatke ("kad se oženio, dokle je putovao i šta mu se znamenito događalo itd."41) U ovolikom Vukovom interesovanju udela ima i Kopitar. Kada mu je Vuk pokazao pesme o Prvom ustanku, umni Slovenac je zapazio njihovu originalnost, koliko se one odvajaju od starih junačkih i tematikom i stvaralačkim kvalitetima. 'I zainteresovao se za čoveka. Tražeći biografske podatke, Vuk naglašava: "to osobito želi G-d Kopitar".42

    Vuk i Kopitar žive daleko od Srema; Mušicki je pak blizu sela Grka, u gorovitoj Fruškoj. Krstareći Sremom, Šišatovac je Višnjiću često usput. Guslar i arhimandrit, obojica pesnici, postali su prijatelji. Mušicki zove Višnjića čiča-Filipom. Oni pričaju o Vuku, o njegovim književnim poslovima i domaćim prilikama, o namerama i željama. Slepac, koji čestito nije znao ni šta je to knjiga (jer ju je mogao samo opipati, a dok je imao oči nije imao prilike ni da je vidi), upoznat je o pripremama za S r p s k i r j e č n i k, P i s m e n i c u i P e s n a r i c u, te osnove srpske književnosti na pomolu.

    Čudnog li, neobičnog trojstva u još neobičnijim prilikama. Vuk je u društvu najmlađi; 1818 njemu je tek trideseta godina. Mlad, bujan, s velikim idejama i još silnijom snagom da svoje zamisli i ostvari i sve oko sebe ispretura. Mušickom je tad četrdeseta. On je već slavan pesnik istančana ukusa i zavidne klasične učenosti, znalac nekoliko jezika; uz to arhimandrit, član najvišeg društvenog reda srpskog, određen da čuva tradicije i utvrđen red stvari. Treći, Višnjić, prosjak i potukač od nemila do nedraga, slepac u poodmaklim godinama (preko pedesete). Prvi je otpočinjao da teče, drugi negovao stečeno, treći se sit života spuštao ka svojim zarancima. Ovu trojicu ljudi sve je razdvajalo, a samo ih jedna nit spajala. Pesma. I to srpska narodna pesma, guslarska. I tom jedinom niti oni su se prisno povezali, a sve ostalo oturili od svoje zajednice.

    Pa ipak se nisu dokraja razumeli. Vuk piše Mušickom 1815 (dakle, kad mu je bilo 28 godina); "Napišite jedno pismo i u Grk onom popu, neka nam još štogod novo prepiše od Filipa Slepca, a o s o b i t o a k o b u d e š t o s p e v a o o d V e lj k a i l i o d R a v nj a."43 On oseća šta njemu — skupljaču i šta guslaru — pesniku nedostaje. Pokušava da to popuni. Svoju će želju za novim pesmama više puta ponoviti. Shvata da Filip treba da ode u Srbiju kako bi ispevao još koju, oplođen dodirom sa istoriskim mestima i živim učesnicima, kao što i on, Vuk, odlazi u zavičaj kad god mu je potreban nov materijal i novo nadahnuće. Ali je jedna pomisao daleko od mladoga Vuka — da bard i aed Bune ne može, da nema rašta ići u Srbiju! I zbog tog neshvatanja godinama će, sve do Višnjićeve smrti, zalud tražiti i očekivati nove pesme o Karađorđijevom vremenu.

    Poslednju fazu Filipovog guslarenja čak ne bismo ni mogli nazvati putovanjem. On se sad nije ukanjivao, kao ranije, jednim određenim pravcem i utvrđenim kiridžiskim putevima. Ovih dvadesetak godina (od 1813 do 1834) naš guslar provodi menjajući boravišta i poznanike. Zabeleženo je da je u Šišatovcu bio nekoliko puta. Ali u Fruškoj Gori i pod njom mnogo je još manastira: Krušedol, Grgeteg, Velika Remeta, dva Hopova, Rekovac, Beočin, Vrdnik, Jazak, Mala Remeta, Bešenovo, Petkovica, Kuveždin, Divša, Pribina Glava, Fenek, Kupinovo. Ako ne u svaki, u većinu od njih Višnjić je morao zalaziti jer se svi nalaze na pravcima mesta za koja pouzdano znamo da ih je posetio; i u više navrata. A u svakom od ovih manastira goreo je žižak nacionalne misli. Kaluđersko bratstvo mnogih bilo je sasvim svežeg srbijanskog porekla. Od dana Velike seobe 1690, Kočine Krajine 1788 pa do propasti Prvog ustanka 1813 u njih su čas kao tiha čas kao plaha reka neprekidno pristizale izbeglice, mošti kraljeva i svetaca, ratni barjaci, rukopisne knjige. Karađorđe, Prota Matija i studenički kaluđeri sa kovčegom Stevana Prvovenčanog prvo su se bili okupili u Feneku. Knez Lazar je ležao u Vrdniku, car Uroš u Jasku, despot Stevan Branković u crkvi sv. Luke kraj Kupinika. U pomen-danima i o praznicima tamo se išlo u masama; a celu okolinu su prekrivala naselja svežih srbijanskih doseljenika, ili nešto starijih, ili Srba starosedelaca, uvek antimađarona, antišvabova, antirimokatolika. Išlo se na ta zborna mesta da se prosanja jedna izgubljena nada i raspali jedna ugrožena vera. I šta bi bilo prirodnije no da se tu tada nađe i guslar, pogotovu pesnik borbe i oslobodilačke misli. Žaliti je što nam se hronike ovih manastira nisu sačuvale, i što nije bilo više Mušickih.

    Varoši i gradovi koje je Višnjić izrikom naveo da ih je obišao do 1817 godine jesu: u Sremu — Sremska Mitrovica, Ruma, Zemun, Kukujevac, Šid, Ilok; u Bačkoj — Palanka, Parage, Kulpin; u Slavoniji — Vinkovci, Brod, Gradiška, Osijek, Bakovo. To su podaci samo za prve četiri godine Višnjićeva života u Austriji. Kasnijih šesnaest su nam nepoznate. Iz njih se sačuvao jedan jedini podatak. Filipov rođak Čeda Radišić pričao je: "Jednog leta prešao je bio i Dunavo, te putujući od mesta do mesta došao čak do Temišvara grada".44 A koliko je sela i varošica na toj strani, onih "mesta" u kojima se, idući od jednog do drugog, guslar zadržavao?

    Ukleti, lutalački život Filipa Višnjića smirila je tek smrt. Umro je u selu Grku 1834, u šezdeset sedmoj godini starosti, i tiho ožaljen od meštana sahranjen u porodičnom groblju Radišića. Uskoro posle njega pomrla su mu i deca, kći Manda i sin Ranko; sahranjena su pored oca, po guslarevom zaveštanju: "Neka je kost do kosti, Deco!"

    Jedno omirsko grlo prestalo je da peva; ali njegov glas, kao jeka otrgnuta od zvona, nastavio je da odzvanja zemljom opevanom.

    Izvor;riznicasrpska
    Kad zaćutim, okrenem se i odem, to ne znači da si ti pobedio, to znači da više nisi vredan mog vremena.

    [Samo registrovani clanovi mogu videti ovaj sadrzaj. ] DJ. Vesna®
    Odgovor Sa Citatom Odgovor Sa Citatom

  6. #15
     OFF 
    VIP
    Poeni: 406.386, Nivo: 1
    Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 99,9%
    Dostignuća:
    OverdriveTagger First Class50000 Experience PointsSocialVeteran
    Nagrade:
    Posting Award
    Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna has a reputation beyond repute Vesna's Avatar
    Država
    Norway
    Registrovan
    07.12.2011
    Pol
    Zensko
    Zadnji Put Online : @
    Lokacija
    negde iznad zvezda
    Postovi
    59.575

    Uobičajeno Odg: Filip Visnjic

    FILIP VIŠNJIĆ


    POČETAK BUNE PROTIV DAHIJA


    Bože mili! Čuda velikoga!
    Kad se ćaše po zemlji Srbiji,
    Po Srbiji zemlji da prevrne
    I da druga postane sudija,
    Tu knezovi nisu radi kavzi,;
    Nit' su radi Turci izjelice,
    Al' je rada sirotinja raja,
    Koja globa davati ne može,
    Ni trpiti Turskoga zuluma;
    I radi su Božij ugodnici,;
    Jer je krvca iz zemlje provrela,
    Zeman doš'o valja vojevati,
    Za krst časni krvcu proljevati,
    Svaki svoje da pokaje stare.
    Nebom sveci staše vojevati;
    I prilike različne metati
    Viš' Srbije po nebu vedrome;
    'Vaku prvu priliku vrgoše:
    Od Tripuna do svetoga Đurđa
    Svaku noćcu mesec se vataše,;
    Da se Srblji na oružje dižu,
    Al' se Srblji dignut' ne smjedoše.
    Drugu sveci vrgoše priliku:
    Od Đurđeva do Dmitrova dana
    Sve barjaci krvavi idoše;
    Viš' Srbije na nebu vedrome,
    Da se Srblji na oružje dižu,
    Al' se Srblji dignut' ne smjedoše.
    Treću sveci vrgoše priliku:
    Grom zagrmi na svetoga Savu;
    Usred zime, kad mu vreme nije,
    Sinu munja na časne verige,
    Potrese se zemlja od istoka,
    Da se Srblji na oružje dižu,
    Al' se Srblji dignut' ne smjedoše.;
    A četvrtu vrgoše priliku:
    Viš' Srbije na nebu vedrome
    Uvati se sunce u proljeće,
    U proljeće na svetog Tripuna,
    Jedan danak tri puta se vata,;
    A tri puta igra na istoku.
    To gledaju Turci Bijograci,
    I na grada svi sedam dahija:
    Aganlija i Kučuk-Alija,
    I dva brata, dva Fočića mlada,;
    Mehmed-aga i šnjime Mus-aga,
    Mula Jusuf veliki dahija,
    Derviš-aga gracki taindžija,
    Starac Fočo od stotine ljeta,
    Sve sedam se sastalo dahija;
    Bijogradu na Stambol-kapiji,
    Ogrnuli skerletne binjiše,
    Suze rone, a prilike glede:
    "Ala kardaš! Čudnijeh prilika"
    "Ono, joldaš, po nas dobro nije.";
    Pa od jada svi sedam dahija
    Načiniše od stakla tepsiju,
    Zagrabiše vode iz Dunava,
    Na Nebojšu kulu iznesoše,
    Navrh kule vrgoše tepsiju,;
    U tepsiju zv'jezde povataše,
    Da gledaju nebeske prilike,
    Što će njima biti do pošljetka,
    Oko nje se sastaše dahije,
    Nad tepsijom lice ogledaše;;
    Kad dahije lice ogledaše,
    Sve dahije očima viđeše,
    Ni na jednom glave ne bijaše.
    Kad to viđe sve sedam dahija,
    Potegoše nadžak od čelika,;
    Te razbiše od stakla tepsiju,
    Baciše je niz bijelu kulu,
    Niz bijelu kulu u Dunavo,
    Od tepsije nek potroška nema,
    Pa od jada svi sedam dahija;
    Pošetaše brižni neveseli
    Niz Nebojšu kulu Jakšićevu,
    Odšetaše u kavu veliku,
    Pak sjedoše po kavi velikoj,
    Sve sjedoše po kavi velikoj,
    Sve sjedoše jedan do drugoga,;
    Starca Foču vrgli u začelje,
    Bijela mu brada do pojasa,
    Pak povika sve sedam dahija:
    "K nama brže, hodže i 'vaizi!
    "Ponesite knjige indžijele,
    "Te gledajte, što vam knjige kažu,
    "Što će nama biti do pošljetka."
    Potekoše hodže i 'vaizi,
    Donesoše knjige indžijele;
    Knjige glede, grozne suze rone,;
    Dahijama ovako govore:
    "Turci, braćo, sve sedam dahija"
    'Vako nama indžijeli kažu:
    "Kad su 'nake bivale prilike
    "Viš' Srbije po nebu vedrome,;
    "Ev' od onda pet stotin' godina,
    "Tad je Srpsko poginulo carstvo,
    "Mi smo onda carstvo zadobili,
    "I dva vlaška cara pogubili:
    "Konstantina nasred Carigrada;
    "Ukraj Šarca, ukraj vode ladne,
    "I Lazara na polju Kosovu;
    "Miloš ubi za Lazu Murata,
    "Al' ga dobro Miloš ne potuče,
    "Već sve Murat u životu bješe,;
    "Dok mi Srpsko carstvo osvojismo,
    "Onda sebi vezire doziva:
    "Turci braćo, lale i veziri!
    "Ja umrijeh, vama dobih carstvo,
    "Nego ovo mene poslušajte,;
    "Da vam carstvo dugovječno bude:
    "Vi nemojte raji gorki biti,
    "Veće raji vrlo dobri bud'te;
    "Nek je harač petnaest dinari,
    "Nek je harač i trideset dinari;;
    "Ne iznos'te globa ni poreza,
    "Ne iznos'te na raju bijeda;
    "Ne dirajte u njihove crkve,
    "Ni u zakon, niti u poštenje;
    "Ne ćerajte osvete na raji,;
    "Što je mene Miloš rasporio,
    "To je sreća vojnička don'jela:
    "Ne može se carstvo zadobiti,
    "Na dušeku sve duvan pušeći;
    "Vi nemojte raju razgoniti;
    "Po šumama, da od vas zazire,
    "Nego paz'te raju k'o sinove,
    "Tako će vam dugo biti carstvo;
    "Ako l' mene to ne poslušate,
    "Već počnete zulum činit' raji,;
    "Vi ćet' onda izgubiti carstvo. -
    "Car umrije, a mi ostadosmo,
    "I mi našeg cara ne slušasmo,
    "Već veliki zulum podigosmo:
    "Pogazismo njihovo poštenje,;
    "Svakojake b'jede iznosismo,
    "I grijotu Bogu učinismo,
    "Sad su 'nake postale prilike,
    "Sad će netko izgubiti carstvo;;
    "Ne bojte se kralja ni jednoga,
    "Kralj, na cara udariti ne će,
    "Niti može kraljevstvo na carstvo,
    "Jer je tako od Boga postalo;
    "Čuvajte se raje sirotinje;;
    "Kad ustane kuka i motika,
    "Biće Turkom po Mediji muka,
    "U Šamu će kade proplakati,
    "Jera će ih raja ucv'jeliti.
    "Turci braćo sve sedam dahija!;
    "Tako naši indžijeli kažu,
    "Da će vaše kuće pogoreti,
    "Vi dahije glave pogubiti;
    "Iz ognjišta pronić' će vam trava,
    "A munare popast' paučina,;
    "Ne će imat' ko jezan učiti;
    "Kud su naši drumi i kaldrme,
    "I kuda su Turci prolazili
    "I s konjskijem pločam' zadirali,
    "Iz klina će proniknuti trava,;
    "Drumovi će poželjet' Turaka,
    "A Turaka nigde biti ne će,
    "Tako knjige indžijeli kažu."
    Kad to čuše svi sedam dahija,
    Sve dahije nikom ponikoše,;
    I preda se u zemlju poglaše,
    S knjigom ne zna niko besjediti,
    Ni kako će knjizi odkazati.
    Starac Fočo podavio bradu,
    Pa je b'jelu sa zubima grize,;
    Ni on ne zna s knjigom besjediti,
    Već se i on tome poslu čudi;
    Ne poniče Fočić Mehmed-aga,
    Ne poniče, već junak pokliče:
    "Dišer more, hodže i vaizi!;
    "Molt'te Boga i jezan učite
    "Svaki danak a sve po pet puta,
    "Ne brin'te se nama dahijama:
    "Dok je nama zdravlja i pameti,
    "I dok nam je biogradskog grada,;
    "Mi smo kadri upraviti gradom,
    "Oko grada sirotinjom rajom.
    "Kad kraljevi na nas vojštit' ne će,
    "Kako će nam raja dosaditi,
    "Kad nas ima u sedam dahija,;
    "U svakoga po magaza blaga?
    "Kakva blaga? Sve meka dukata,
    "A sve pusta blaga ležećega;
    "U nas, braćo, četiri dahije,
    "Aganlije i Kučuk-Alije,;
    "I u mene i Mula-Jusufa,
    "U svakoga ima pusta blaga
    "Nebrojena po dvije magaze;
    "Nas četiri kada ustanemo,
    "Ustanemo na noge lagane,;
    "A magaze s blagom otvorimo,
    "Prosućemo rušpe po kaldrmi,
    "Na dukate pokupiti vojsku;
    "Nas četiri velike dahije
    "Na četvero razd'jeliti vojsku,;
    "Na četvero k'o četiri brata,
    "Poći ćemo iz našega grda
    "Kroz našije sedamn'est nahija,
    "Isjeć' ćemo sve Srpske knezove,
    "Sve knezove, Srpske poglavice,;
    "I kmetove, što su za potrebe,
    "I popove Srpske učitelje,
    "Samo ludu đecu ostaviti,
    "Ludu đecu od sedam godina,
    "Pak će ona prava biti raja,;
    "I dobro će Turke poslužiti.
    "Dok pogubim kneza Palaliju
    "Iz lijepa sela Begaljice,
    "On je paša, a ja sam subaša.
    "Dok pogubim i Jovana kneza;
    "Iz Landova sela malenoga,
    "On je paša, a ja sam subaša;
    "I Stanoja kneza iz Zeoka,
    "On je paša, a ja sam subaša.
    "Dok pogubim Stevu Jakovljeva;
    "Iz Lijevča gn'jezda hajdučkoga,
    "On je paša, a ja sam subaša;
    "I Jovana kneza iz Krsnice.
    "Dok pogubim do dva Čarapića
    "Iz potoka B'jelog od Avale,;
    "Koj' su kadri na Vračar izići,
    "U Biograd Turke zatvoriti,
    "On je' paša, a ja sam subaša.
    "Dok pogubim Crnoga Đorđija
    "Iz Topole sela ponosita,;
    "Koji s Bečkim trguje ćesarom,
    "On je kadar svu džebanu kupit'
    "Od bijela grada Varadina,
    "I oružje, što je za potrebe,
    "On je kadar na nas zavojštiti,;
    "On caruje, a ja subašujem.
    "Dok pogubim protopop' Nikolu
    "Iz lijepa sela Ritopeka,
    On pašuje, a ja subašujem.
    "Dok pogubim Đorđija Guzonju;
    "I njegova brata Arsenija
    "Iz lijepa sela Željeznika,
    "Koj' je kadar Topčider zatvorit':
    "Dok pogubim protopopa Marka
    "Iz lijepa sela Ostružnice,;
    "On je paša, a ja sam subaša.
    "Dok pogubim do dva igumana,
    "Adži-Đeru i Adži-Ruvima,
    "Koji znadu zlato rastapati
    "I sa njime sitne knjige pisat',;
    "Nas dahije caru opadati,
    "Oko sebe raju sjetovati,
    "Oni paše, a mi smo subaše.
    "Dok pogubim Birčanin-Iliju,
    "Obor-kneza ispod Međednika,;
    "Evo ima tri godine dana,
    "Od kako se vrlo posilio:
    "Kudgođ ide, sve kr'ata jaše,
    "A drugoga u povodu vodi;
    "On buzdovan o unkašu nosi,;
    "A brkove pod kalpakom drži,
    "On Turčinu ne da u knežinu,
    "Kad Turčina u knežini nađe,
    "Topuzom mu rebra isprebija,
    "A kad Turčin stane umirati,;
    "A on viče na svoje hajduke:
    ""More, sluge! tamo pašče bac'te,
    ""Đe mu gavran kosti naći ne će.""
    "A kad nama porezu donese,
    "Pod oružjem na divan iziđe,;
    "Desnu ruku na jatagan metne,
    "A lijevom porezu dodaje:
    ""Mehmed-aga, eto ti poreze,
    ""Sirotinja te je pozdravila,
    ""Više tebi davati ne može."";
    "Ja porezu započnem brojiti,
    "A on na me očima strijelja:
    ""Mehmed-aga! zar ćeš je brojiti?
    ""Ta ja sam je jednom izbrojio.""
    "A ja više brojiti ne smijem,;
    "Već porezu ukraj sebe bacim,
    "Jedva čekam, da se skine b'jeda,
    "Jer ne mogu da gledam u njega;
    "On je paša, a ja sam subaša.
    "Dok pogubim kneza Grbovića;
    "Iz lijepa sela Mratišića,
    "On je paša, a ja sam subaša.
    "Dok pogubim i Aleksu kneza
    "Iz lijepa sela Brankovine,
    "I Jakova brata Aleksina:;
    "Car i ćesar kad se zavadiše,
    "Kod ćesara obršteri biše,
    "I nosiše od zlata kaškete,
    "Popl 'jeniše sve Turske palanke,
    "Porobiše, vatrom popališe,;
    "Car i ćesar kad mir učiniše,
    "A oni se caru predadoše.
    "I kod cara knezovi postaše,
    "Mloge Turke caru opadaše,
    "Sedam paša, što su opadnuli,;
    "Opadnuli, pa ih pomorili;
    "Oni paše, a mi smo subaše.
    "Dok pogubim kneza Tavnavskoga,
    "Iz Ljutica Stanka obor-kneza;
    "Dok pogubim kneza Mačvanskoga,;
    "S Bogatića Martinović-Lazu,
    "On je paša, a ja sam subaša.
    "Dok pogubim kneza Pocerskoga,
    "S Metkovića Ružičić-Mijajla,
    "On je paša, a ja sam subaša.;
    "Dok zapalim Raču ukraj Drine,
    "I pogubim Adži-Melentija,
    "Koj' je iš'o preko mora sinjeg,
    "Te je vlašku ćabu polazio,
    "Pak se uzgred u Stambol svratio,;
    "I od cara ferman izlagao
    "Za stotinu žutijeh dukata,
    "Da vlasima bogomolju gradi,
    "Da je gradi za sedam godina,
    "Načini je za godinu dana,;
    "Evo ima šest godina dana
    "Kako zida pokraj ckrve kule,
    "A u kule nabavlja džebanu
    "I po mraku topove privlači;
    "Vidiš, joldaš, da se nečem' nada!;
    "Pak ćem' onda zaći kroz nahije,
    "Te isjeći sve Srpske kmetove,
    "Kako bi nam raja dodijala?"
    Sve dahije na noge skočiše,
    Memed-agi svi se pokloniše:;
    "Fala joldaš, Fočić Memed-aga!
    "Tvoja pamet pašovati može,
    "Mi ćemo te pašom učiniti,
    "Tebe ćemo svagđe poslušati."
    Starac Foča poče govoriti:;
    "Nuto momka! i nuto pameti!
    "S kojom riječi na pašaluk sjede!
    "Uzmi sinko, Fočić Mehmed-aga,
    "Uzmi slame u bijelu ruku,
    "Mani slamom preko vatre žive:;
    "Il' ćeš vatru sa tim ugasiti,
    "Ili ćeš je većma raspaliti?
    "Vi možete, i Bog vam je dao,
    "Tako silnu pokupiti vojsku,
    "I poć'ćete, sinko, kroz nahije;;
    "Jednog kneza prevarit' možete
    "I na vjeru njega domamiti;
    "Svoju ćete vjeru izgubiti,
    "Jednog posjeć', a dva će uteći,
    "Dva pos'jeci, četiri odoše,;
    "Oni će vam kuće popaliti,
    "Vi dahije od njih izginuti.
    "Al' vi tako nemojte raditi,
    "Nego mene starca poslušajte:
    "Ja sam gled'o u našem indžilu,;
    "Ovo, piše, dugo biti ne će,
    "Nego će se prom'jeniti carstvo,
    "Već se, sinko, podobrite raji:
    "Od harača raji otpustite,
    "Nek je harač, k'o što Murat reče:;
    "Prođite se globa i poreza;
    "S knezovima vi se pobratite,
    "Knezovima ate poklanjajte,
    "Kmetovima osrednje paripe,
    "S popovima u dosluku bud'te,;
    "Ne bi l' i mi uz njih preživljeli,
    "Jera naše dugo biti ne će.
    "A šo će nam više pusto blago?
    "Da meljete, izjest' ne možete."
    Al' govori Fočić Memed-aga:;
    "Moj babajko, ne slušam te stari."
    To izreče, a na noge skoči,
    I za njime ostale dahije,
    Pak na gradu baciše topove,
    Na dukate pokupiše vojsku,;
    Nji četiri velike dahije:
    Aganlija i Kučuk-Alija,
    Mula-Jusuf, Fočić Memed-aga,
    Na četvoro razd'jeliše vojsku,
    Nji četiri, k'o četiri brata,;
    pak na gradu otvoriše vrata,
    I odoše s vojskom po teftišu
    Kroz njihovih sedamn'est nahija.
    Prvog Srpskog kneza prevariše:
    Domamiše kneza Palaliju;
    I u Grockoj njega pogubiše;
    I Stanoja kneza iz Zeoka
    Prevariše, pa ga pogubiše
    U njegovu dvoru bijelome.
    Prevariše Marka Čarapića,;
    Prevariše, te ga pogubiše;
    I Gagića Janka buljubašu
    Iz Boleča sela malenoga;
    Pogubiše kneza Teofana
    Iz Orašja Smederevske na'je;;
    Ta i kneza Petra iz Resave,
    Prevariše Mata buljubašu
    Iz Lipovca blizu Kragujevca,
    Te i njega mlada pogubiše,
    Moravcima crkvi dopadoše,;
    I tu Adži-Đera pogubiše,
    A Ruvima u grad opremiše,
    I u gradu njega pogubiše.
    Mehmed-aga u Valjevo dođe:
    Grbović se bješe osjetio,;
    Pa Grbović na strani pobježe,
    I dođe mu obor-knez Aleksa,
    I dođe mu Birčanin Ilija,
    Obojicu vata Memed-aga,
    Bijele im savezao ruke,;
    Pa ih vodi na most Kolubari;
    A kad viđe obor-knez Aleksa,
    Da će Turci oba pogubiti,
    Tad on reče Fočić Memed-agi:
    "Gospodaru Fočić Mehmed-aga!;
    "Pokloni mi život na mejdanu,
    "Evo tebi šest kesa blaga."
    Memed-aga govori Aleksi:
    "Ne mogu te, Aleksa, pustiti,
    "Da mi dadeš i sto kesa blaga.";
    Al' besjedi Birčanin Ilija:
    "Gospodaru, Fočić Mehmed-aga!
    "Evo tebi i sto kesa blaga,
    "Pokloni mi život na mejdanu."
    Veli njemu Fočić Mehmed-aga:;
    "Ne budali, Birčanin Ilija!
    "Tko bi gorskog upustio vuka?"
    Mehmed-aga viknu na dželata
    Dželat trže sablju ispod skuta,
    Te Iliji odsiječe glavu;;
    A Aleksa sjede na ćupriju,
    Pa ovako poče govoriti
    "Bog ubio svakog rišćanina,
    "Koji drži vjeru u Turčinu!
    "Ah Jakove, moj rođeni brate!;
    "Ti ne drži vjere u Turcima,
    "Đe s' udesiš, udri se s Turcima."
    Još Aleksa govoriti šćaše,
    Ali dželat govorit' ne dade,
    Trže sablju, ods'ječe mu glavu.;
    Kada do dva kneza pogiboše
    Na ćupriji nasred Kolubare:
    Knez Aleksa, Birčanin Ilija;
    Adži-Ruvim nasred Beograda,
    Jednog dana, a jednoga časa:;
    Viš' njih jarko pomrčalo sunce.
    Mehmed-aga konaku pohiti,
    Ne bi l' još kog Srba zastanuo,
    Da još bira đekog da pos'ječe.
    Al' kad Srbi žalost opaziše,;
    Iz čaršije na mah pobjegoše,
    Memed-agi nijedan ne dođe.
    Kad to viđe Fočić Memed-aga,
    Odmah pozna, do gore uradi,
    I odmah se bješe pokajao,;
    Al' se veće dockan pokajati,
    Već povika dvanaest delija,
    I Uzuna svoga kavedžiju:
    "Čujete li, moji sokolovi!
    "Brzo dobre konje posjednite,;
    "Pak trčite u selo Topolu,
    "Ne bi l' Crnog pogubili Đorđa:
    "Ako li nam sad uteče Đorđe,
    "Neka znate, dobra biti ne će."
    Kad to čuše dvanaest delija,;
    Odmah dobre konje posjedoše,
    I pred njima Uzun kavedžija,
    Otidoše u selo Topolu
    U subotu uoči neđelje;
    Na osvitak neđelji dođoše;
    Prije zore i bijela dana,
    I Đorđijne opkoliše dvore,
    Udariše s obadvije strane,
    A sa dvije strane povikaše:
    "Iziđ' amo, Petroviću Đorđe!";
    Tko će ljuta zmaja prevariti?
    Tko li njega spavaćiva naći?
    Đorđe se je junak naučio
    Prije zore svagda uraniti,
    Umiti se i Bogu moliti,;
    I popiti počašu rakije:
    Bješe Đorđe prije uranio
    I otiš'o u donje podrume.
    Kada viđe oko kuće Turke,
    On se njima javiti ne ćede.;
    Javi im se mlada Đorđijnica:
    "Da Bog s vama, Turci, noćas bio!
    "Što tražite ovđe u to doba?
    "Đorđe sada pred kućom bijaše,
    "Tu sad bješe, pak nekud otide,;
    "A ja ne znam, kud je otišao."
    A to Đorđe i gleda i sluša.
    Kad je Đorđe izbrojio Turke,
    Čašu popi, a pušku potpraši,
    Uze dosta praha i olova,;
    Pa iziđe svojemu oboru
    Među svoji dvanaest čobana;
    A kad dođe, čobane izbudi,
    I ovako čobanima reče:
    "Braćo moja, dvanaest čobana!;
    "Ustanite, obor otvorite,
    "Iz obora išćerajte svinje,
    "Neka idu, kuda kome drago;
    "A vi braćo, mene poslušajte,
    "I šarene puške potprašite;;
    "Ako Bog da, te se ono steče,
    "Što sam danas radit' naumio,
    "Čestite ću vas sve učiniti,
    "Okovati u srebro i zlato,
    "A u svilu obuć' i kadivu.";
    Svi čobani jedva dočekaše,
    Išćeraše svinje iz obora,
    Pak šarene puške potprašiše
    Na mah oni za Đorđem pođoše.
    Ode Đorđe pravo svome dvoru,;
    A kad Turke s čobanima viđe,
    Onda Đorđe ovako govori:
    "Čujete li, dvanaest čobana!
    "Svaki jako glajte po Turčina,
    "Al' nemojte pušaka metati,;
    "Dokle moja najprije ne pukne,
    "Ja ću gledat' Uzuna Memeda,
    "Viđećete, što ć' od njega biti."
    To izreče Petroviću Đorđe,
    Zemlji pade, pušci oganj dade,;
    Puče puška, ostat' pusta ne će;
    Đe je gled'o, Đorđe pogodio,
    Mrtav pade Uzun sa kulaša.
    Kad to viđe dvanaest čobana,
    Na mah puče dvanaest pušaka,;
    Mrtvi pade onđe šest Turaka,
    Šestorica na konjma pobježe.
    Na mah Đorđe viknu po Topoli,
    Te sakupi jošte više društva,
    Sve po tragu Turke poćeraše,;
    Do Sibnice sela doćeraše,
    I tu Turci u han pobjegoše,
    Kami majci da ostati mogu!
    Tu ih Đorđe opkoli sa društvom,
    Pa on viknu u selo Sibnicu,;
    Sibničani svi mu dolećeše;
    tu se sasta stotina junaka,
    Na mah Srblji hana zapališe,
    I trojica Turak' izgorješe,
    A trojica pred njih istrčaše,;
    I Srbini sva tri pogubiše.
    Na sve strane Đorđe knjige posla
    U svih gradskih sedamn'est nahija
    Na kmetove selske poglavare:
    "Svaki svoga ubijte subašu;;
    "Žene, đecu u zbjegove krijte."
    Kad to čule Srpske poglavice,
    Na mah oni poslušaše Đorđa:
    Svi skočiše na noge lagane,
    Pripasaše svijetlo oružje,;
    Svaki svoga ubiše subašu,
    Žene, đecu u zbjeg odvedoše,
    Kad je Đorđe Srblje uzbunio
    I s Turcima veće zavadio,
    Onda Đorđe prođe kroz nahije,;
    Pa popali Turske karaule,
    I obori turske teferiče,
    i udari na Turske palanke,
    Sve palanke on Turske popali,
    Žensko, muško, sve pod mač udari,;
    Teško Srblje s Turcima zavadi.
    Turci misle, da je raja šala,
    Al' je raja gradovima glava;
    Usta raja k'o iz zemlje trava.
    U gradove saćeraše Turke;;
    Trči Đorđe od grada do grda,
    I građane svagđe dovikuje:
    "Čujete li, vi Turci građani!
    "Na gradov'ma otvarajte vrata,
    "Izmeđ' sebe dajte zulumćare,;
    "Ak' hoćete mirni da budete,
    "Da gradova caru ne kvarimo:
    "Jer ako ih vi dati ne ćete,
    "Izmeđ' sebe Turke zulumćare,
    "Te gradove raja načinila,;
    "Gradila ih po devet godina,
    "Kadra ih je za dan oboriti
    "I sa carem kavgu zametnuti;
    "A kada se s carem zavadimo,
    "Da ustane svi sedam kraljeva,;
    "Da nas mire, pomirit' nas ne će;
    "Bićemo e, more, do jednoga."
    Tad građani suze proljevahu,
    I Đorđiji 'vako govorahu:
    "Beg Đorđije, od Srbije glavo!;
    "Davaćemo štogod raja ište,
    "Ne kvarite carevih gradova,
    "Ni sa carem zamećite kavge,
    "Mi ćemo Turke zulumćare."
    Pa građani ustadoše Turci,;
    Na gradov'ma otvoriše vrata
    Izmeđ' sebe daju zulumćare,
    Zulumćare izjelice Turke,
    Predaju ih u Srbinjske ruke.
    Bože mili i Bogorodice!;
    Kada Srblji dokopaše Turke
    Zulumćare u bijele ruke,
    Pa ih staše Srblji razvoditi
    Preko polja bez svijeh haljina,
    Bez ćuraka i bez anterija,;
    Bez saruka, u malim kapama,
    Bez čizama i bez jemenija,
    Gole, bose topuzima tuku:
    "More, baša! kam' poreza naša'"
    U po polja Đorđe sablju vadi,;
    Zulumćarske odsijeca glave.
    A kad Đorđe isiječe Turke,
    Isiječe Turke zulumćare,
    Onda Đorđe u gradove uđe;
    Što bi Turak' po gradov'ma b'jelim,;
    Što bi Turak za sječe, is'ječe;
    Za predaje što bi, to predade;
    Za krštenja što bi, to iskrsti.
    Kad je Đorđe Srbijom zavlad'o,
    I Srbiju krstom prekrstio,;
    I svojijem krilom zakrilio
    Od Vidina pak do vode Drine,
    Od Kosova te do Biograda,
    'Vako Đorđe Drini govorio:
    "Drina vodo! plemenita međo;
    "Izmeđ' Bosne i izmeđ' Srbije!
    "Naskoro će i to vreme doći,
    "Kada ću ja i tebeka preći
    "I čestitu Bosnu polaziti."
    Kad zaćutim, okrenem se i odem, to ne znači da si ti pobedio, to znači da više nisi vredan mog vremena.

    [Samo registrovani clanovi mogu videti ovaj sadrzaj. ] DJ. Vesna®
    Odgovor Sa Citatom Odgovor Sa Citatom

Informacija Teme

Users Browsing this Thread

Trenutno 1 korisnika pregleda ovu temu. (0 članova i 1 gosta)

     

Slične Teme

  1. Filip Zmaher 1998
    Od aramisBL u forumu Muzika u 320kbps-Wav-Flac
    Odgovori: 0
    Zadnji Post: 02.10.2012, 17:55
  2. Filip Pejovic - Tekstovi Pesama
    Od Vesna u forumu Tekstovi Pesama Zabavne Muzike
    Odgovori: 0
    Zadnji Post: 30.06.2012, 22:45
  3. Nenad Filipovic Filip
    Od goxykv u forumu Narodna Muzika
    Odgovori: 0
    Zadnji Post: 05.02.2012, 11:57

Članovi koji su pročitali ovu temu : 0

Nemate dozvolu da vidite spisak imena.

Tagovi za ovu Temu

Pravila Postanja

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts


O Nama

    Narodni radio, melem za uši ko ne sluša može da ga nađe na www.radiosumadinac.org

Preporučeni Linkovi

Pratite nas na

Twitter Facebook youtube Flickr DavianArt Dribbble RSS Feed



RSS RSS 2.0 XML MAP HTML
Loading...
Svaki korisnik ovog sajta odgovoran je za sadržaj poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za njihov sadržaj. Postavljanjem vaše poruke ili vašeg autorskog dela saglasni ste da ovaj sajt postaje distributer vašeg dela i odričete se mogućnosti njegovog povlačenja ili brisanja bez saglasnosti uprave sajta. Distribucija sadržaja sa ovog sajta je dozvoljena samo u nekomercijalne svrhe, uz obaveznu napomenu da je sadržaj preuzet sa ovog sajta i uz obavezno navođenje adrese RadioSumadinac.org. Kako je sajt ovih dimenzija nemoguće u potpunosti kontrolisati, ukoliko primetite materijal nad kojim Vi ili neko drugi već ima autorska prava, odmah nam se obratite i materijal će biti uklonjen. Za sve ostale vidove distribucije obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od vlasnika Sajta


Optimizovano za rezoluciju: 1920x1080