Knjige
LJUBAVI ANDRIJE KURANDIĆA [Godina izdanja: 1972]
"Ovim delom, Savić je ispisao nisku epizoda koje se pamte, satkanih iz delića istinski doživljenih, a objedinjenih zanimljivom fabulom, zrelim romansijerskim metodom, i povrh svega humorom koji je sav od krotkosti, gorčine, naivnosti i pronicanja."
ĆUP KOMITSKOG VOJVODE
"Vilinska fantazija o tajni ćupa legendarnog vođe Topličkog ustanka 1917."
OŽILJCI TIŠINE
"Ovo je jedan od najuspelijih domaćih romana u godini za nama, dobitnik prestižne nagrade 'Miroslavljevo jevanđelje'. Roman počinje sa događajima iz 1995. godine gde na našim prostorima besni rat ali nosi u sebi elemente erotske proze i trilera na jednoj strani i intimne scene i olovni teret prolaznosti na drugoj strani. Prepoznatljivi kreativni rukopis Milisava Savića i u ovoj knjizi čini pečat koji garantuje lepotu čitanja i umetničkog proživljavanja naše životne stvarnosti."
PRINC I SERBSKI SPISATELJ
"...Roman Milisava Savića, jednog od najaktivnijih i poetički najotvorenijih predstavnika srednje generacije savremenih srpskih proznih pisaca, sledi najbolje književne osobine njegove ranije proze, posebno njenog postupka naporednih narativnih tokova, primenjivanih u mnogim njegovim romanima, najizrazitije u Ožiljcima tišine."
ČVARČIĆ
"Knjiga je fingirana autobiografija jedne petnaestogodišnje devojčice, koja važi za malog monstruma ili vunderkinda.
Moglo bi se reći da je roman neka vrsta negativnog obrazovnog romana — junakinja sve vrednosti otkriva u javnoj kući, u društvu šljama i ološa visoke klase.
Ali knjiga je i slika jednog vremena: ima u njoj političkih ubistava, opisa protestnih šetnji i 5. oktobra 2000 godine, pa svega onog što se dešavalo posle 'demokratskih promena' — pljačka u vidu privatizacije, opšta nezaposlenost.
Čvarčić naziva sebe detetom kontejnerske (đubretarske) generacije."
FUSNOTA [Godina izdanja: 2012]
"Ispisana u slavu književnog duha, a na tragu teze da 'književnost koja ne uznemiruje, koja ne podriva sve vrednosti, koja se ne obrušava na sve tačke oslonca ovog našeg sveta, pa i sopstvenu — i nije književnost', Fusnota Milisava Savića, razotkriva jedan lični književni i poetički koordinatni sistem ovoga pisca.
U formi pripovednog i esejističkog melanža, stalnog privida autobiografske proze, o sebi i o drugima, 'između legende i blata istorijske zbilje', pred čitaocem defiluju pisci Borhes, Andrić, Crnjanski, Kiš, Pavić, Dragoslav Mihajlović, Josić Višnjić..., različiti jogiji i komesari, 'banditi' i 'profesori', traga se za antinomijama u koje su istovremeno sapeti i život i literatura, odgovara na pitanja ko jeste, a ko nije pisac, šta jeste, a šta nije literatura, kako se u biografijama i sećanjima laže, i gde se lični život sudbinski preseca sa opštom i ličnom književnom stvarnošću. Pišući o teroru političke stvarnosti i o umetničkoj, koja je nadrasta i koja joj se suštinski suprotstavlja, o stvarima koje se tiču vlastite književne radionice i poetičkog skladišta, a bez naoko vidljive fabule, Savić u ovoj svojoj Fusnoti uspeva da ostvari značajne i produbljene uvide u ono što nas se tiče, a da nas, čitaoce, uz pomoć stalnog aspekta pripovedne neizvesnosti kao svojevrsnog 'lepka', uvuče i zadrži u ovom povlašćenom prostoru književne igre."
Nenad Šaponja
LJUBAVNA PISMA I DRUGE LEKCIJE [Godina izdanja: 2012]
"Govoreći o literaturi iznutra, ali i spolja, o književnom životu i kontekstu, govoreći o vlastitim poetičkim utemeljenjima, ali i poetici niza savremenika, knjiga Ljubavna pisma i druge lekcije nastavlja književnu igru poznate Savićeve Fusnote.
Pisana u formi proznog i esejističkog melanža, u zanosu 'da su ovom svetu još potrebne priče' i potrebi pisca da se 'do kraja ogoli', skoro dve decenije nakon Fusnote, ova knjiga prati pisca, njegovu poetiku i lektiru, s podrazumevanim pogledom iskosa, iz neočekivanog.
Iza biografske proze, kombinovane sa konkretnim iskustvom čitanja savremenika (V. Stevanovića, M. J. Višnjića, D. Mihajlovića, M. Pavića, S. Selenića, A. Tišme, Lj. Simovića, V. Ognjenović, B. Jovanović, S. Basare,...), ali i često zatamnjenih mesta iz istorije srpske književnosti (poput onih koja se tiču Dositeja, Milovana Vidakovića, Grigorija Božovića, pa i Crnjanskog), otkriva se mozaik koji afirmiše jedan važan sloj vrednosti nacionalne kulture.
Ovaj poetički bedeker, precizno svedočeći o nekim činjenicama naše literarne topografije i istorije, istovremeno dubinski i jednostavno, obaveštava o stalnosti dualiteta, življenja i pisanja, u koje je sapet pisac, o problemu biografije i biografskog u pisanju, o mestu stvarnosti u kojem se rađa literatura, na koncu, o istoriji književnih postupaka kao rodnom mestu literature."
Nenad Šaponja
Bookmarks