Antarktik


Antarktik (grč. ανταρκτικός, suprotno od Arktik) je kontinent na kojem se nalazi Zemljin Južni pol. To je najhladnije mesto na Zemlji i gotovo uvek je prekriveno ledom. Sa 14,4 miliona km² to je peti najveći kontinent, nakon Azije, Afrike, Severne i Južne Amerike, a samo su Evropa i Australija manji. Oko 98% površine Antarktika je prekriveno ledom, čija je prosečna debljina oko 1,6 km.

Antarktik je najhladniji, najsuvlji i najvetrovitiji kontinent na svetu, a takođe je kontinent sa najvećom prosečnom nadmorskom visinom. Zbog malih padavina ceo kontinent je, tehnički gledano, najveća pustinja na svetu. Na njemu ne postoje stalne ljudske naseobine, a nastanjuju ga samo biljke i životinje koje su prilagođene velikoj hladnoći: pingvini, morski medvedi, mahovina, lišajevi i veliki broj vrsta algi.

Iako mitovi i nagađanja o Teri Australis („Južnoj Zemlji“) sežu u stara vremena, šire je prihvaćeno da su ga Evropljani prvi put videli 1820. godine, kada je do njega stigla ruska ekspedicija Mihaila Lazareva i Fabijana Gotliba fon Belingshauzena. Međutim, kontinent je ostao zanemaren u drugom delu 19. veka zbog negostoljubive sredine, nedostatka sirovina i izolovanog položaja.

Godine 1959. dvanaest država su potpisale Antarktičku povelju, a do danas ju je potpisalo 45 država. Sporazumom se zabranjuju vojne aktivnosti i iskopavanje ruda, podržavaju naučna istraživanja i štiti ekozona kontinenta. Eksperimente vrši više od četiri hiljade naučnika raznih nacionalnosti i naučnih interesa. Internet domen za Antarktik je .aq.