Srbija kroz istoriju
Srednjovekovna Srbija VI-XIV vek
Stvaranje Srbije VI-XIV vek. Svi srpski srednjovekovni manastiri, freske, arhitektura , Krmčija Svetog Save i Dušanov zakonik, večni su svedoci civilizacije srpskog naroda, i velika vrednost Evropske i svetske kulturne baštine.
Srbi pripadaju Južno Slovenskoj grupi Indo-Evropskih naroda. Kao što pokazuje tradicija, kultura, jezik, verovanja i običaji etnogeneza Srba ide daleko u prošlost. Srpski preci, Protoslavs i stari Srbi, opisani su u 5. veku pre nove ere od strane Herodota, žive severno od Dunava u regionu između Dnjepra i severno-istočnih Karpata.
Prvi pomen imena "Srba" se pojavio u 1. veku pre nove ere (69 - 75), u Historia Naturalis od Plinius Caecilius Secundus, koji kaže da Srbi (Serbi) žive na obali Crnog mora. U 2. veku, Klaudije Ptolomaius piše u svom Geographica da su Srbi (Serboi, Sirboi - Serboi, Sirboi) žive iza Kavkaza, blizu zaleđu Crnog mora.Prvi pomen srpskog imena na njihovom sadašnjem etničkom lokaciji se pojavljuje u 822, u radu Frenk hroničara Einhardt (Annales Regni Francorum). On potvrđuje da su Srbi veoma brojni u Dalmaciji.
Tokom velikih migracija u Evropi (5. i 6. vek), srpski preci dolaze do Balkanskog poluostrva iz više pravaca i nastanjuju se na širokom prostoru između četiri mora (Crno, Jadransko, Egejsko, Jonsko i). Najraniji podaci o Srbima na Balkanu se nalaze u spisima vizantijskog cara Konstantina VII Porfirogenita (913-959, u Spisu o narodima. Srbi su došli na Balkan za vreme velike seobe naroda tokom 6. i 7. veka naše ere. Tada su Srbi naseljavali teritoriju sadašnje zapadne Srbije, istočne i centralne Bosne, Hercegovinu sa jadranskom obalom između reke Cetine i Skadarskog jezera, a na jugu prostor do reke Lima i planinskog lanca Prokletije.
Prva srpska država je bila formirana pod dinastijom Višeslavića u okolnostima stalne ugroženosti od strane Bugara i Vizantije. Pod uticajem Vizantije dogodila se važna promena u srpskom narodu. Krajem IX veka Car Vizantije Vasilije I završava proces pokrštavanja, uvodi u bogosluženje slovenski jezik, a solunska braća Ćirilo i Metodije imaju misiju opismenjavanja, čime otpočinje slovenska hrišćanska kultura medju Srbima.
Otac Srbije-Stefan Nemanja-Sveti Simeon Mirotočivi
Stefan Nemanja vladar - župan Raške od 1149. god a veliki župan Srbije od 1165. god. Stefan Nemanja, otac Srbije i ujedinitelj svih srpskih zemalja, veliki državnik i utvrditelj Pravoslavlja. Stefan Nemanja je osnivač dinastije Nemanjića, od koje potiču koreni srpske državnosti, srpske pravoslavne crkve i srpske kulture uopšte. Stefan Nemanja je otpočeo obnovu srpske države i proširio teritoriju svoje države na istok i jug, i pripojio joj ponovo Zetu i primorje. Prestonica Srbije politička i kulturna je bio Ras (današnja Raška oblast, mesto Stari Ras u blizni manastira Sopoćani i 11km od Novog Pazara). Među njegove zadužbine u Raškoj oblasti spadaju Đurđevi Stupovi i Studenica, koja se naziva majkom svih manastira. Takodje je osnivač i zadužbinar Hilandara srpskog manastira na Svetoj Gori. Stefana Nemanju je nasledio srednji sin Stefan 1196. godine, a najstariji sin Vukan je kao princ dobio na upravu primorsku provinciju Dalmaciju danas deo Hrvatske. Stefan Nemanja na poziv svoga sina Save (Rastko Nemanjić) otišao je na Svetu Goru, zamonašio se i dobio ime Simeon gde su 1199. god. zajedno podigli srpski manastir Hilandar. Stefan Nemanja se upokojio u Hilandaru i sahranjen je u Hilandarskoj crkvi, a danas se njegove mošti nalaze u manastiru Studenica. Kao zaslužnog branitelja i utvrditelja pravoslavlja, Srpska Pravoslavna Crkva ga je proglasila za svetitelja. Čuven je i kao Sveti Simeon Mirotočivi jer je iz njegovih moštiju teklo sveto “miro”.
Bookmarks