Brisel je glavni i najveći grad Belgije i nezvanični glavni grad Evropske unije. Gradska opština Brisel, koja danas obuhvata samo gradsko središte, ima 144.784 stanovnika i površinu od 32,61 km˛, dok šire područje Regije glavnog grada ima oko milion stanovnika. Regija je službeno dvojezično područje a prema nekim podacima među stanovništvom prevladavaju govornici francuskog jezika. Brisel je sedište dve od tri središnje institucije Evropske unije: Evropske komisije i Saveta Evropske unije. Ovde se nalazi i političko sedište NATO i Zapadnoevropske unije. Prvo naselje, koje će kasnije postati Brisel, osnovano je kada je sv. Gaugerije izgradio kapelicu na adi u reci Zene oko 580. godine.
Zvanično se datum osnivanja grada smešta oko 979. godine, kada je vojvoda Karlo Lotargijski premestio relikvije sv. Gudule iz Morsela u kapelicu sv. Gaugerija koja se nalazila na adi koja će se kasnije zvati ostrvo sv. Gaugerija. Car Oton II je dao Karlu, koji je bio sin francuskog kralja Luja IV, vojvodstvo Donje Lotargije a on je na tom ostrvu izgradio prva stalna utvrđenja.
Oko 1000. godine Briselska grofovija je data levenskom grofu Lambertu I a 1047. godine, u povelji Lamberta II, se prvi put spominje ime grada. Kao glavni grad nove države, Brisel je privukao veliki broj stanovnika budući da je bio upravno i industrijsko središte zemlje. Tada je u grad pristigao veliki broj francuskih izbeglica i frankofonog stanovništva sa juga zemlje. S obzirom da je francuski tada bio jezik dvora i poslovni jezik, grad je polako postao većinski frankofon. Slobodni belgijski univerzitet je osnovan 1834, a kasnije je preimenovan u Slobodni fakultet u Briselu.
U novoj državi grad je dobio na međunarodnoj važnosti, tako da je 1927. ugostio Solvejsku konferenciju i Svetske izložbe 1935. i 1958. godine. U Drugom svetskom ratu grad je oštećen u nemačkom bombardovanju. Grad je nakon rata ponovo doživeo procvat, pogotovo 1960-ih godina. U ovo vreme je još više porasla međunarodna važnost grada, i on je praktično postao glavni grad Evrope. Postao je sedište Evropske ekonomske zajednice 1958, a 1967. NATO pakta. Danas je grad sedište više od hiljadu međunarodnih organizacija i u njemu živi najveći broj diplomata nakon Njujorka. Dana 29. maja 1985. dogodila se Hejselska tragedija. Nakon ustavne reforme 1970, osnovana je Briselska regija koja stupa na snagu 1989. i koja gradskom području osigurava veliki nivo samostalnosti.
Sam Brisel poseduje mnoge znamenitosti. U centru grada nalazi se veliki trg Grand Place, odnosno Grote Markt kako ga Flamanci zovu. Očuvane stare barokne zgrade, kojima dominira zgrada gradske skupstine, Kuća labudova (Zwanenhuis) u kojoj je jedno vreme ziveo i Viktor Igo, kao i mnogobrojne autentične kafane; čine ovaj trg jednim od najlepših u Evropi. Od tog trga širi se mreža pešačkih uličica koje povezuju sve značajne znamenitosti ovog grada. Poznati bronzani dečak Manneken Pis nedavno je dobio i drugaricu Janneke Pis, postavljenu par ulica dalje, kako bi se zadovoljili mnogobrojni vapaji feministkinja za ravnporavnošću polova. A tu su i katedrala Svetog Mihaila (Sint Michielskerk), kao i trgovi Mali i Veliki Šablon. Nadomak Velikog Šablona pruža se impozantna zgrada Palate pravde.
Od Palate pravde, ulicom Rue de Regence stiže se do Kraljevske palate i Muzeja lepih umetnosti. Odatle, ulicom Balliard, stiže se u Evropski kvart - centar EU, gde se nalaze impozantne moderne zgrade u stilu beton – čelik – staklo. One se pruzaju na sve strane a svakako vredne pažnje su zgrada Evropskog parlamenta, kao i četvorokrilna Barlaymont palata - zgrada Evropske komisije.
Brisel ima odličan javni prevoz, grad povezuju tri metro linije, kao i brojni tramvaji i autobusi. Metroom iz centra grada može se stići do najneobičnije gradjevine u ovom delu Evrope - Atomiuma, koju s pravom nazivaju briselskom Ajfelovom kulom. Zgrada u obliku atoma je zaista vredna posete a skoro da nema posetioca koji se nije zapitao kako je njena statika uopste stabilna.