Kristijansand Norveska


Kristijansand (nor. Kristiansand) je značajan grad u Norveškoj. Grad je najveći grad pokrajine Južne Norveške i sedište okruga Zapadni Agder.

Prema podacima o broju stanovnika iz 2009. godine u gradu živi 66.532 stanovnika, dok u opštini živi 78.919 stanovnika.


Grad Kristijansand se nalazi u južnom delu Norveške i najjužniji je veći grad u državi. Od glavnog grada Osla grad je udaljen 320 kilometara jugozapadno od grada.

Reljef: Kristijansand se nalazi na jugozapadnoj obali Skandinavskog poluostrva. Grad se razvio na dnu Kongsgardbukt fjorda, u nevelikoj ravnici uz more. Shodno tome, nadmorska visina grada ide od 0 do 90 m nadmorske visine.

Klima: Klima u Kristijansandu je umereno kontinentalna sa uticajem Atlantika i Golfske struje. Nju odlikuju blage zime i hladnija leta.

Vode: Kristijansand se razvio kao morska luka na u dnu omanjeg Kongsgardbukt fjorda, zaliva Skageraka, koji je, opet, deo Severnog mora. Zaliv nije otvoren ka moru, već se tu nalazi više malih ostrva. Jezgro grada se obrazovalo na ušćima rečica Otre i Tovdalselve.


Prvi tragovi naseljavanja na mestu današnjeg Kristijansanda javljaju se u doba praistorije. Današnje naselje osnovano je u srednjem veku, kada je tu podignuta crkva i veleposed, ali nije imalo veći značaj tokom sledećih vekova.

Gradsko naselje na datom mestu osnovano je 1641. godine ukazom kralja Kristijana IV Danskog, po koje je grad i nazvan. Kako je grad planski nastao, gradsko tkivo je planski uređeno u vidu ortogonalne mreže.

Tokom petogodišnje okupacije Norveške (1940-45.) od strane Trećeg rajha Kristijansand i njegovo stanovništvo nisu značajnije stradali.


Danas Kristijansand sa predgrađima ima oko 80 hiljada u gradskim granicama, što je 3 puta više nego pre pola veka. Poslednjih godina broj stanovnika u gradu se povećava po godišnjoj stopi od 1%.


Gradska privreda se tradicionalno zasniva na moru - pomorstvo, ribolov i brodogradnja. Poslednjih godina značaj trgovine, poslovanja i usluga je sve veći.