Zdravo Gost, ako čitate ovo, to znači da niste registrovani. Kliknite ovde da se registrujete u nekoliko jednostavnih koraka, uživaćete u svim odlikama našeg Foruma. Imajte na umu da su zabranjeni nepristojni ili besmisleni nikovi (bez brojeva ili slova nasumice).
Kragujevac
Povecaj Tekst Smanji Tekst

  1. Dobro Došli na Radio Šumadinac forum.

    Trenutno pregledate forum naše zajednice kao gost, što vam daje ograničen pristup većini diskusija. Registacijom koja je besplatna dobijate mogućnost da postavljate teme, privatno komunicirate sa drugim članovima (PP), odgovarate na ankete, uploadujete, i pristup mnogim drugim posebnim delovima. Registracija je brza, jednostavna i apsolutno besplatna i zato Vas molimo, pridružite našoj zajednici danas!!

    Ukoliko imate bilo kakvih problema sa procesom registracije ili vašim nalogom za prijavljivanje, kontaktirajte nas.
+ Odgovor Na Temu + Kreiraj Novu Temu
Prikaz rezultata 1 do 10 od 10

Tema: Kragujevac

  1. #1
     OFF 
    Počasni Član
    Poeni: 1.749, Nivo: 1
    Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 0%
    Dostignuća:
    Your first GroupTagger Second ClassCreated Album pictures1000 Experience Points1 year registered
    malena.034 is a jewel in the rough malena.034 is a jewel in the rough malena.034 is a jewel in the rough malena.034's Avatar
    Država
    Serbia
    Registrovan
    13.05.2013
    Pol
    Zensko
    Zadnji Put Online : 28.01.2015 @ 21:44
    Lokacija
    Kragujevac
    Postovi
    198

    srce Kragujevac



    Статистички подаци

    Kragujevac_avio_snimak Град Крагујевац је привредни, културно-просветни, здравствени и политички центар Шумадије и Поморавља и суседних региона. Налази се у срцу Шумадије и Србије, јужно од главног града Србије, Београда удаљен је 140 км аутопутем Е10. Простире се на површини од 835 квадратних километара, са 57 насељених места и 78 месних заједница. Подигнут је на обалама Лепенице у Крагујевачкој котлини, где се дотичу крајњи огранци шумадијских планина: Рудника, Црног Врха и Гледићких планина. За избор места при оснивању насеља били су од утицаја и бројни водотоци. Наиме, кроз уже градско подручје тече река Лепеница и налазе се ушћа њених притока. Долинама поменутих водотокова и благим развођима између њих, Крагујевац је у прошлости повезивао Гружу, Лепеницу и Рудник са Поморављем, куда пролазе саобраћајнице међународног значаја.

    Координате града Крагујевца:

    северна географска ширина 44° 22'
    источна географска дужина 20° 56'
    надморска висина 180м.

    Поред разгранате мреже путева који Крагујевац повезују са великим бројем градова и насеља, железничким пругама могућ је саобраћај у 4 главна правца:

    Крагујевац - Београд - Суботица - Будимпешта
    Крагујевац - Подгорица - Бар (морска лука)
    Крагујевац - Скопље - Солун (морска лука).

    На подручју Града влада умерено-континентална клима.

    Надморска висина 185 - 220м
    Најхладнији месец - јануар +0.5° C
    Најтоплији месец - јул +27° C
    Просечна годишња температура +11.5° C
    Највлажнији месец - децембар - влажност 79%
    Најсувљи месец - септембар - влажност 39%
    Просечне годишње падавине 550 l/m2
    Дани преко 25° C - 92
    Дани јако ниске температуре (испод нуле) - 96
    Број дана под снегом - 34 (највише јануар)
    Највише падавина - јун просек 83 l/m2
    Најмање падавина - фебруар - просек 32 l/m2
    Просечан број сунчаних сати - 5.5 h /дан
    Најмањи број сунчаних сати - децембар 2.1 h /дан
    Највећи број сунчаних сати - јун 8.8 h /дан

    Шумадију карактерише брежуљкасто - брдовито земљиште, благо заталасано и питомо. Рудник је највећа планина у Шумадији са највишим врхом 1123м. Ово подручје је добило име јер је некада било преогато шумама, које данас заузимају 1/4 укупне површине.

    Са 180 252 становника (по попису из 2002) Град је по величини први у Шумадији, а четврти у Републици Србији. Територију Града чине 57 насељених места са 78 месних заједница. На градском подручју живи 147.473 становника, а на сеоском 32.779.

    У структури становника женско становништво чини 51%, а мушко 49%, док радно способно становништво у укупном становништву учествује са 65.2% што је повољније од учешћа радно способног становништва у укупном у Републици Србији (60.6%).

    Старосна структура становништва је повољнија од исте структуре на нивоу Републике Србије.

    У образовној структури становништва највеће учешће има становништво са завршеном средњом стручном спремом (47.7%) и становништво које има завршено основно образовање (22.0%), док становништво са завршеним вишим образовањем учествује са 5.0%, а са високим образовањем 7.0%. У укупном броју становника неписмено становништво (3.360) учествује са 2.3%.

    ШУМАДИЈА И ШУМАДИЈСКЕ ПЕСМЕ

    Баци дрогу, навуци се на музику

    Odgovor Sa Citatom Odgovor Sa Citatom

  2.    Linkovi Sponzora

    SRB HOST

  3. #2
     OFF 
    Počasni Član
    Poeni: 1.749, Nivo: 1
    Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 0%
    Dostignuća:
    Your first GroupTagger Second ClassCreated Album pictures1000 Experience Points1 year registered
    malena.034 is a jewel in the rough malena.034 is a jewel in the rough malena.034 is a jewel in the rough malena.034's Avatar
    Država
    Serbia
    Registrovan
    13.05.2013
    Pol
    Zensko
    Zadnji Put Online : 28.01.2015 @ 21:44
    Lokacija
    Kragujevac
    Postovi
    198

    Uobičajeno Odg: Kragujevac

    Прва престоница модерне Србије
    Крагујевац - Прва престоница модерне Србије

    Бројни археолошки налази са подручја Крагујевца и шире околине доказују да се на овом простору још у праисторији одвијао друштвени живот. Мада нема поузданих података, данашње насеље ипак има много краћи век. Први писани запис о насељу начинили су Турци 1476-77.године, пошто се дотадашње хришћанско становништво повукло из њега, након турског преузимања. Историјске претпоставке говоре да је у том тренутку насеље могло постојати барем пола века. Од тада готово пуст, као и цела Шумадија, Крагујевац оживљава у другој половини XV века када у њему Турци подижу ново насеље. Све до доба ослободилачких народних устанака у XIX веку, већину становника чине Турци, изузев за време две аустријске управе: прве 1689-90.године, а друге 1719-1738.године. У том периоду забележено је знатно досељавање хришћанског становништва.

    Stari konak Прави процват Крагујевац доживљава од 1818.год. када је проглашен престоницом обновљене Србије. Наиме, повољан средишњи географски положај, национално хомогено становништво за разлику од Београда у коме је била турска управа, навели су кнеза Милоша да се определи за Крагујевац, који постаје државни центар. Настаје нова варош као супротност наслеђеној турској паланци.

    Читав низ институција први пут у историји српске државе се оснива баш у Крагујевцу у наредном периоду: прве новине - "Новине србске" под уредништвом Димитрија Давидовића, музичка формација "Књажевско - српска банда“ коју оснива Јозеф Шлезингер, први театар “Књажевско - српски театар“ под управом Јоакима Вујића, такође и прва гимназија 1833.године, Лицеј - виша школа 1838.године, прва галерија слика, први суд "Суд крагујевачки" 1820.год. и прва апотека 1822.године, као и музеј и библиотека. Пресељењем престонице у Београд, 1841.године почиње период стагнације Крагујевца. И поред тога, град је остао центар политичког живота, тако да су у њему наставиле да се одржавају све важније скупштине у Србији, као и у време кнеза Милоша, све до 1878.године.

    Вероватно је догађај из 1851.год. најпресудније утицао на новију историју Крагујевца. Те године је из Београда пресељена Тополивница. Тако су се стекли услови да Крагујевац добије суштинске одлике које и данас носи, индустријског центра у коме се одвија жива политичка активност и у коме су, често много пре других крајева Србије, напредна стремљења налазила плодно тло.

    Крајем XIX почетком XX века град добија још једно лице, постаје јак трговачки центар, често у неким гранама трговине испред и Београда. За прилике сељачке Србије јак индустријски и трговачки центар, град привлачи бројне досељенике, па је Први светски рат дочекао као трећи град по величини у Србији.

    Важан стратешки центар, Крагујевац доживљава честа разарања како у овом тако и у Другом светском рату који ће град посебно памтити по великој трагедији масовног стрељања његових становника 1941.године. У време између два рата, Крагујевац бележи уравнотежен, али не и превише снажан развој. Примећују се ипак позитивне тенденције дугорочног планирања града које су прекинуте доласком нове комунистичке власти 1945.године.

    У последњем пероду град је изложен често контрадикторним факторима утицаја на његов развој. Индустријски развој, нагло повећање броја становника добрим делом захваљујући и досељавању, отварање Универзитета у граду, али и бројне погубне одлуке изазване планским централистичким социјалистичким концепцијама, довеле су до тога да је на почетку новог века град у тешком положају доспео на прекретницу. Треба истаћи да историју градова незаобилазно чине људи. Крагујевац је подарио велики број знаменитих личности па се неминовно намеће обавеза да се о њима проговори на посебан начин, издавањем историјске студије о знаменитим Крагујевчанима, људима који су у њему рођени или стварали. Ова обавеза је пред нама.

    Крагујевац је, вероватно, настао као урбани центар у време српске средњевековне државе. У првом попису после пада под Турке помиње се 1476.године као "Трг". То је било неутврђено, непољопривредно насеље у српској држави које није достигло ранг правог града, али је био центар одређене територије са административним и економским функцијама. Подаци о просторној организованости Крагујевца из тог периода не постоје. За време вишевековне османлијске владавине, од средине XIV до почетка XIX века, Крагујевац је изграђиван и уређиван за потребе турског становништва. Био је у рангу касабе и развијао се на левој обали Лепенице. Типична урбана структура те врсте насеља састојала се из центра или чаршије и стамбених насеља или махале. Крајем XVII века је, вероватно, изграђена камена џамија и Муселимов конак, уз мост на Лепеници. Забележено је и постојање два караван-сараја на простору код данашње Поште и хотела "Дубровник".

    Почетком XVIII века наступа период дисконтинуитета у оријенталном развоју Крагујевца. У време друге аустријске окупације северне Србије 1718-1739.године изграђено је крагујевачко утврђење као центар дистрикта крагујевачког, али и као командантура српске милиције за цео јужни фронт. Из тог периода потиче и први план Крагујевца. То је познати цртеж утврђења направљен са тачношћу ондашњих војно-инжињеријских метода. План сведочи да је у том периоду Крагујевац изграђиван у духу западноевропских утврђења које је суштински унапредио француски маршал Вобан. У њега су биле укључене грађевине претходног периода:

    Ђамија-као православна црква
    Муселимов конак - као зграда команде
    Камени мост на Лепеници

    После Другог српског устанка Крагујевац у времену од 1818. до 1841.године постаје престоница ослобођене Србије. Од тада се у континуитету уређује за потребе српског становништва.

    Milošev konak Заснивајући нову државу, кнез Милош Обреновић је основао и нови центар Крагујевца. На простору око данашњег Малог парка (800 метара узводно од старог центра око џамије) Књаз је изградио нови градски центар који је садржавао најважније објекте младе државе: дворски комплекс, Скупштину, цркву, митрополију, арсенал, театар, школу, касарне, апотеку, болницу и др. Око тог језгра развијао се нови Крагујевац, који је растао по броју становника, али и по територији постепено асимилујући наслеђену оријенталну структуру.

    Од средине XIX века, просторни развој града усмеравају школовани стручњаци који теже да Крагујевац добије изглед европског града. Тај процес кулминира у осамдесетим и деведесетим годинама, када се припрема и доноси “Регулациони план вароши Крагујевац“ (1891.године, међу првима у Србији) и гради низ значајних објеката: железница, путна мрежа, нова зграда Гимназије, Нова црква, Тополивница, железничка станица и др.

    Почетак XX века обележен је доношењем врло амбициозног програма "За унапређење Крагујевца" 1910.године. Програм је предвиђао низ интервенција у просторном развоју: изградњу инфраструктурних мрежа (улица, водовода, расвете, канализације, трамвајске пруге), зграду Општине, низ општинских локала, дом милосрђа... Балкански ратови, а затим и Први светски рат омели су реализацију овог програма. Из прве деценије XX века остао је Трмбаски водовод, зграда Суда и више квалитетних објеката у центру Крагујевца. Период између два светска рата карактеристичан је по обнови и развоју Војно техничког завода, почетком двадесетих година. Пред Други светски рат, Завод је спадао у највећа предузећа у нашој земљи и запошљавао око 12.000 радника. Развој тако моћне индустрије одразио се и на просторни развој Крагујевца. Изграђена су нова насеља за популацију од око 30.000 становника. Посебно су интересантна плански уређена насеља Стара и Нова радничка колонија. Војно технички завод је знатно проширен (до реке Ждраљице) и изграђени су нови производни, управни и школски објекти у кругу фабрике. У граду је изграђен низ значајних објеката у центру, затим нова окружна болница, зграда учитељске школе, стадион и хиподром... Регулисано је корито Лепенице и изграђени нови мостови. Железница је настављена од Крагујевца према Краљеву. Изграђен је модеран водоводни систем са водојажом у Грошници. Град је укључен у електросистем Србије. Просторни развој Крагујевца у то време усмераван је кроз Генерални план (чију је скицу 1931.године припремио арх.Михаило Радовановић из Београда, а сам план 1936.године арх.Раде Милосављевић, из Грађевинског одељења Крагујевачке општине). Територија ГП-а износила је 690 ha , што представља знатно увећање у односу на површину у границама Генералног регулационог плана из 1891.године (270 ha ).

    Прве две деценије иза Другог светског рата карактерише у почетку период обнове, а од 1953.године развој нове аутомобилске индустрије. Територија подруштвљеног градског земљишта нараста на 1.960 ха. Почиње развој првих приградских насеља (Станово, Белошевац, Бресница). Напушта се традиционални градски центар и заснивају планови за нови -“Продор". Оснивају се објекти високог школства (Машински и Економски факултет), здравства, физичке културе (стадион, стрелиште), администрације (зграда НО Општине) и др. Почиње планирање и реализација значајних зона становања у друштвеном власништву (Насеља Лепеница I , II , ЈНА, Ердоглија, Е-20 и др.), али и широких зона индивидуалног становања у којима је врло значајно учешће зона бесправне градње. Поред изградње радне зоне Завода “Црвена застава", формирају се и други индустријски комплекси ("Филип Кљајић", "21 Октобар", "Пролетер", "Партизан"). Оснива се Спомен парк "Крагујевачки октобар" - меморијални комплекс врло значајних димензија. Надграђује се водојажа у Грошници и проширује водоводна мрежа. Прави се мрежа канализације и почиње топлификација најужег градског централног подручја .

    Међутим, у регионалном просторном смислу, Крагујевац доживљава негативне тенденције. После завршетка рата, Крагујевац је био центар Области (која је обухватала знатан део Србије), затим Среза (12 општина), да би 1965.године постао само средиште Крагујевачке општине.

    У последња два века Крагујевац је имао крупну улогу у процесу урбанизације Србије. Две доминантне функције су му биле:

    Престоница Кнежевине Србије у првој половини XIX века. У то време се заснивала држава, почело формирање мреже српских градова, а нација се од Оријента окреће ка Европи. Индустријски центар током друге половине деветнаестог и целог двадесетог века. То је време дезаграризације и нарочито у другој половини двадесетог столећа, све убрзанија урбанизација наше земље.

    Најновија економска криза, са распадом државе СФРЈ и међународним санкцијама је у најоштријој форми истакла питања опстанка и даљег развоја Крагујевца. Производња аутомобила је са преко 200.000 јединица годишње спала на неколико хиљада возила, средином последње деценије, плате су међу најнижима у земљи. Национални доходак је 1989.године био 3.360 $ per capita , да би у време кризе пао на неколико стотина долара по становнику. Привремено или трајно је незапослен већи део радног контигента становништва.

    Крагујевац је у новијој историји имао периоде великих криза. Од 1941 до 1944.године велика ратна криза са масовним стрељањем становништва и рушењем индустрије. Резолуција ИБ-а 1948.године донела је економску блокаду, расељавање крагујевачке војне индустрије и пад броја запослених у граду на око 4.000. После тих кризних времена планирани су правци развоја града. Прво је носилац била војна, а потом ауто индустрија. Излазак из актуелне кризе почиње са укидањем међународних санкција. Концепт одрживог развоја Крагујевца неодвојив је од даљег развоја урбанизације.

    Сасвим поједностављено речено, достигнути ниво урбаног развоја Крагујевца, почетком 1999.године, може се скицирати кроз неколико показатеља три основна тока урбанизације. Становање представља највећи контигент супраструктуре града. У тој области Крагујевац има завидне резултате. Током периода 1961-1981.године, стамбени фонд није могао да прати раст популације. Међутим, током периода 1991-1999.године стање се битно променило тако да већ 1991.године постоји један стан на три становника града. Карактеристична за Крагујевац је предоминација породичних кућа над становима у вишеетажним објектима.

    Производне зоне Крагујевца концентрисане су у долини Лепенице. Узводно од центра града пружа се преко два километра дуг комплекс матичне локације индустрије "Застава". Низводно од центра су зоне пратеће индустрије и складишта. У последњој деценији XX века, дошло је до развоја малих и средњих предузећа инкорпорираних у ткиво града.

    Odgovor Sa Citatom Odgovor Sa Citatom

  4. #3
     OFF 
    Počasni Član
    Poeni: 1.749, Nivo: 1
    Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 0%
    Dostignuća:
    Your first GroupTagger Second ClassCreated Album pictures1000 Experience Points1 year registered
    malena.034 is a jewel in the rough malena.034 is a jewel in the rough malena.034 is a jewel in the rough malena.034's Avatar
    Država
    Serbia
    Registrovan
    13.05.2013
    Pol
    Zensko
    Zadnji Put Online : 28.01.2015 @ 21:44
    Lokacija
    Kragujevac
    Postovi
    198

    Uobičajeno Odg: Kragujevac

    О грбу града Крагујевца

    Почетком деведесетих година XX века, промена опште политичке климе у Србији довела је до захтева за повратком традицији у свим областима друштва. У новонасталој ситуацији, а примарно подстакнута неопходношћу повратка традиционалних државних симбола и националне симболографије уопште, група наших еминентних стручњака, почетком 1991.године основала је Српско хералдичко друштво "Бели Орао" (у даљем тексту: СХД).

    У првој деценији постојања СХД је урадило велики број пројеката из свих области свога рада, а у области територијалне локалне хералдике успело је да успостави у међународним оквирима признат стандард тзв. српске градске хералдике. У том корпусу градске хералдике, кога чини више десетина грбова градова, општина и насеља Србије, Црне Горе и Републике Српске, значајно место припада и грбу града Крагујевца. Пут до његовог усвајања није био ни брз ни лак с обзиром на време и околности у којима је настао.

    На седници од 17.априла 1996.године, Скупштина града Крагујевца усвојила је Одлуку о грбу и стегу града Крагујевца и Одлуку о употреби грба и стега града Крагујевца (оба - Сл. лист града Крагујевца, бр. 4/96). Крагујевац је први пут у својој историји добио права хералдицка знамења, достојног репрезента свог значаја. Хералдичким средствима испуњени су сви захтеви Титулара. Као трансвременски и надидеолошки усвојени грб хералдички говори о Крагујевцу као најзначајнијем центру Шумадије, некадашњој престоници Србије, зачетнику модерне индустрије, баштинику српске историје и традиције, просветно-културном и универзитетском центру Србије, као и о једној од највећих трагедија модерног доба. Грб града Крагујевца, као и сви градски грбови по стандарду српске градске хералдике, има три нивоа: мали, средњи и велики.

    Mali grb На нивоу основног - Малог грба - грба опште примене, који се као такав користи у свим приликама, хералдичким средствима су представљене основне историјско-географске референце града. То је штит са грбовном сликом чији блазон (хералдичка дефиниција грба) гласи: "На сребрном пољу црна отргнута глава вепра, златно оружана, црвеног језика, рањена у цело по косини црвеном стрелом; глава штита расцепљена, десно на црвеном сребрни крст измеду четири иста таква оцила бридовима окренутих ка стаблу крста, а лево на црвеном две унакрст постављене сребрне топовске цеви устима навише".

    Централно место заузима мотив црне вепрове главе рањене стрелом, један од најстаријих грбова приписаних Србији, који се још у Зборнику "Сабор у Констанци" 1415.год. јавља као грб Српског царства и мотив на једном грбу деспота Стефана Лазаревица. Њиме Европа означава територију Србије, све до 1804.год. када постаје популаран међу устаницима (на Карађорђевом и печату Правитељствујушцег совјета и војводским заставама), али од тада као симбол не целе већ првенствено централне Србије - Шумадије. Као такав он је традиционално и морално власништво града Крагујевца и свих грађана који у њему живе, а они су његов прави наследник и Титулар.

    У глави (горњем делу) штита, у хералдички десном (за посматрача левом) пољу налази се сребрни крст између четири сребрна оцила на црвеном пољу - седам векова стар симбол Србије и српскога народа, а у овом случају директна алузија на Крагујевац као престоницу Кнежевине у првој половини XIX века. У хералдички левом (за посматрача десном) пољу на црвеном су две унакрст постављене сребрне топовске цеви као симбол крагујевачке тополивнице - зачетка српске модерне индустрије.

    Srednji grb На нивоу службеног - Средњег грба - грба администрације тј. градских органа управе, поред штита са грбовном сликом јављају се и хералдичке параферналије (додаци, хералдички украси) који причу Основног грба допуњују додатним елементима. Златна бедемска круна са четири видљива мерлона (зуба) је територијална ознака која хералдички говори да се ради о граду са више од 100.000 становника, док златна драгуљима украшена дијадема хералдички означава да се ради о престоном или пак граду који је то некада био.

    Коначно, на нивоу церемонијалног - Великог грба - грба највишег ранга, који репрезентује град у посебним и строго утврђеним случајевима и на за то одређеним местима, додатним хералдичким параферналијама заокружује се хералдичка прича о једном граду.

    Као држачи штита појављују се са обе стране по један на узлет спреман хералдички крагуј (у хералдици - једноглави орао природне боје) као директна асоцијација на могући топоним града. Око врата на плавој траци обома им виси штит и то плав са отвореном сребрном књигом златног повеза - код хералдички десног, односно црн са три златна стуба и преко тога обрнути сребрни шеврон - код хералдички левог држаца. Симболика књиге је више него очигледна и говори о знању, култури и образовању и Крагујевцу као универзитетском центру Србије, док је у другом случају комбинацијом боја и хералдичких фигура представљена велика трагедија (црна боја) у којој је страдала и младост овог града (златна и сребрна боја - симбол чистоте и невиности), као и директна алузија обрнутог шеврона ( V ) и три хералдичке греде ( III ) као ознака мученичког V-3 разреда Гимназије.

    Veliki grb grada Kragujevca Ту су и стегови - хералдичке заставе, и то стег Републике Србије као надређене територијалне инстанце - хералдички десно, и стег Града Крагујевца - хералдички лево. Стег Града Крагујевца је квадратан, беле боје, са представом хералдичког крагуја спремног на узлет који стоји на одсеченој плодној грани храста - култног дрвета Словена, а посебно Срба, мотиву посебно дубоке духовне симболике. У горњем хералдички десном кантону је поновљен мотив сребрног крста са четири сребрна оцила са подсећањем на значај Крагујевца као центра Србије и некадашње српске престонице.

    Свети ахијерејски синод Српске православне цркве доделио је граду Крагујевцу Орден Светог Саве првог степена, који се налази у доњем делу грба. Овај орден је додељен у знак признања за све што је град учинио на отварању Богословије Светог Јована Златоустог у Крагујевцу. Травом обрасли брежуљкасти постамент и трака са именом града нису обавезни елементи грба, али лепо заокружују његову визуелну форму и завршавају ову хералдичку причу о грбу града Крагујевца.

    ШУМАДИЈА И ШУМАДИЈСКЕ ПЕСМЕ

    Баци дрогу, навуци се на музику

    Odgovor Sa Citatom Odgovor Sa Citatom

  5. #4
     OFF 
    Počasni Član
    Poeni: 1.749, Nivo: 1
    Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 0%
    Dostignuća:
    Your first GroupTagger Second ClassCreated Album pictures1000 Experience Points1 year registered
    malena.034 is a jewel in the rough malena.034 is a jewel in the rough malena.034 is a jewel in the rough malena.034's Avatar
    Država
    Serbia
    Registrovan
    13.05.2013
    Pol
    Zensko
    Zadnji Put Online : 28.01.2015 @ 21:44
    Lokacija
    Kragujevac
    Postovi
    198

    Uobičajeno Odg: Kragujevac

    Градови пријатељи

    Након демократских промена у Србији, Крагујевац је улагао велике напоре да успостави покидане везе са градовима побратимима и партнерима из иностранства. Неки од контаката су успостављени пре неколико деценија, али су услед изолације земље у међувремену били прекинути, док су неке везе, након успостављања нове власти, успостављене као потпуно нове. Крагујевац се, тако, данас може похвалити пријатељским односима са великим бројем градова у иностранству од којих су неки формализовани потписивањем одговарајућих докумената, док са другим бројем градова одржава садржајне контакте, али без потписаних докумената о братимљењу.

    1. Прву ПОВЕЉУ о побратимству Крагујевац је потписао 1967.године са француским градом SURESNES и на тај начин се прикључио Светској федерацији градова близанаца под покровитељством Уједињених нација.

    Сарадња са Сиреном била је прекинута у периоду од 1992-1997.године због одлуке овог француског града да, у периоду санкција према Србији, суспендије Повељу. Контакти и сарадња су настављени након промене власти у Србији.

    2. Веома интензивну сарадњу Крагујевац остварује са румунским градом PITESTI, са којим је 1971.године закључио Протокол о сарадњи и који је, након три деценије веома успешне сарадње, прерастао у ПОВЕЉУ о братимљењу.

    3. Исте године, 1971, закључена је и ПОВЕЉА о братимљењу са пољским градом BIDGOSCEM.

    4. Од 1975.године на снази је и ПОВЕЉА о пријатељству и сарадњи са италијанским градом CARARA, исте године 20. октобра потписана је и Повеља о братимљењу са градом ФОЧА из Републике Српске.

    5. Након Протокола о сарадњи (из 1977.), 18. маја 2002.године потписана је ПОВЕЉА о братимљењу са пољским градом BIELSKO BIALA.

    6. На иницијативу америчког града SPRINGFIELD у Крагујевцу је 16. јула 2002.године потписана ПОВЕЉА о братимљењу.

    7. Трогодишња успешна сарадња и пријатељство са градом Reggio Emilia потврђени су Повељом о братимљењу 27.01.2004.године.

    Поред ових, Крагујевац сарађује са још неким градовима у иностранству, на различите начине. Нарочито је изражена сарадња са немачким градом Инголстатом и Хановером, преко којих је немачка влада пружала помоћ Крагујевцу .

    Од фебруара 1982.године, град Крагујевац је члан Светске уније градова страдалника, градова мира. Од 1991.године је члан Међународног удружења градова добитника " Весника мира " што је значајно признање које је град Крагујевац добио од стране Уједињених Нација.

    13. новембра 2008.године покренут интернет сајт посвећен братимљењу градова. Израда сајта реализована је од стране Савета европских општина и региона CEMR међународне организације која окупља асоцијације локалних власти из целе Европе. Такође, истичемо да је Стална конференција градова и општина, као члан CEMR, имала значајну улогу при изради презентације и то тако што је учествовала у осмишљавању садржаја сајта, али и спровела превођење сајта на српски језик.

    Град Држава Статус
    Сирен Француска Повеља о братимљењу
    Бидгошч Пољска Повеља о братимљењу
    Питешти Румунија Повеља о братимљењу
    Тренчин Словачка Уговор о пријатељству и сарадњи
    Охрид БЈР Македонија Уговор о братимљењу
    Карара Италија Повеља о пријатељству и сарадњи
    Бијелско Бјала Пољска Повеља о братимљењу
    Ређо Емилиа Италија Повеља о братимљењу
    Suncheon Кореја Споразум о пријатељству и сарадњи
    Бат-Yам Израел Споразум о сарадњи
    Драма Грчка Протокол о сарадњи
    Спрингфилд УСА Повеља о братимљењу
    Опола Пољска Протокол о сарадњи и пријатељству
    Инголштат Немачка Протокол о сарадњи и пријатељству
    Хановер Немачка Протокол о сарадњи и пријатељству
    Мостар БИХ Протокол о сарадњи и пријатељству
    Фоча Република Српска Протокол о сарадњи и пријатељству
    Карловац Р. Хрватска Повеља о братимљењу
    Могилев Белорусија Повеља о братимљењу
    Last edited by malena.034; 10.11.2013 at 00:52.
    Odgovor Sa Citatom Odgovor Sa Citatom

  6. #5
     OFF 
    Počasni Član
    Poeni: 1.749, Nivo: 1
    Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 0%
    Dostignuća:
    Your first GroupTagger Second ClassCreated Album pictures1000 Experience Points1 year registered
    malena.034 is a jewel in the rough malena.034 is a jewel in the rough malena.034 is a jewel in the rough malena.034's Avatar
    Država
    Serbia
    Registrovan
    13.05.2013
    Pol
    Zensko
    Zadnji Put Online : 28.01.2015 @ 21:44
    Lokacija
    Kragujevac
    Postovi
    198

    Uobičajeno Odg: Kragujevac

    Култура и забава



    Град има богато културно - историјско наслеђе. У периоду од 1818. - 1841.године био је престоница кнежевине Србије и у њему су основане културно - просветне и научне институције:

    "Гимназија" - прва средња школа у Србији,
    "Књажевско српски театар" - прво позориште у Србији
    "Лицеј" - претеча Универзитета у Београду,
    "Сербска канцеларија" - прва судска институција.

    Ту су и :

    Саборна црква,
    Стара скупштина,
    Спомен парк "Крагујевачки октобар"
    као и многи споменици културе.

    У Граду постоји више значајних институција од регионалног, а неке и од националног значаја у области културе и уметничке делатности. Више њих наставља традицију првих установа своје врсте у модерној Србији, као што су Књажевско српски тетар (основан 1835.године), Народна библиотека "Вук Караџић" (1866), Центар за неговање традиционалне културе "Абрашевић" (1904), Студентски културни центар и др.

    Народни музеј има одељења за археологију, етнографију, историју Крагујевца и Шумадије и ликовне уметности. У археолошком одељењу чува се више од 10.000 инвентарисаних и преко 100.000 предмета студијског материјала. Ликовна збирка располаже са више од 1 000 уметничких дела изузетне вредности, посебно српског сликарства.

    Музеј "Застава" лоциран је у старој ливници и презентира веки по развоја индустрије у Крагујевцу и Србији.

    Историјски архив Шумадије прикупља и сређује архивску грађу са подручја седам општина Шумадије и располаже са више од 700 дужних метара архивске грађе са 780 регистратура и стотинама хиљада оригиналних историјских докумената.

    Завод заштиту споменика културе брине о очувању и заштити културних добара на ширем подручју централне Србије. О презентацији и афирмацији филмске уметности брине предузеће "Шумадија филм".

    Аматерско стваралаштво шире и негују Центар за неговање традиционалне културе "Абрашевић", Универзитетско културно - уметничко друштво "Светозар Марковић", Омладинско културно - уметничко друштво "Застава", Дом омладине, Књижевни клуб "Катарина Богдановић".

    Основни носилац издавачке делатности у Крагујевцу је предузеће "Нова Светлост", које сем издавања књига издаје и часопис за књижевност, уметност, културу и друштвена питања "Кораци" и јединствени часопис за дечје уметничко стваралаштво "Дечје искре". Издаваштвом се баве и друге установе, организације и институције у култури.

    У Крагујевцу се организује и више културних манифестација, од којих су најзначајније "ОКТОХ", Међународни салон антиратне карикатуре "Крагујевац", Међународни фестивал камерних хорова, Интернационална школа хармонике и друге.
    ШУМАДИЈА И ШУМАДИЈСКЕ ПЕСМЕ

    Баци дрогу, навуци се на музику

    Odgovor Sa Citatom Odgovor Sa Citatom

  7. #6
     OFF 
    Počasni Član
    Poeni: 1.749, Nivo: 1
    Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 0%
    Dostignuća:
    Your first GroupTagger Second ClassCreated Album pictures1000 Experience Points1 year registered
    malena.034 is a jewel in the rough malena.034 is a jewel in the rough malena.034 is a jewel in the rough malena.034's Avatar
    Država
    Serbia
    Registrovan
    13.05.2013
    Pol
    Zensko
    Zadnji Put Online : 28.01.2015 @ 21:44
    Lokacija
    Kragujevac
    Postovi
    198

    Uobičajeno Odg: Kragujevac

    Здравство у Крагујевцу

    У граду као регионалном здравственом центру постоје високо организоване здравствене установе које по свом значају представљају стуб здравствене заштите Шумадијског округа и шире.

    Носиоци здравствене заштите у граду су:

    Клинички центар,

    Дом здравља Крагујевац,

    Завод за стоматологију,

    Завод за хитну помоћ,

    Институт за јавно здравље,

    “Апотека“ Крагујевац,

    Застава - Завод за здравствену заштиту радника,

    Завод за смештај одраслих ''Мале пчелице'',

    Црвени крст Крагујевац

    Примарна здравствена заштита, која становништву Крагујевца и околине, пружа превентивну заштиту, лечење у општој пракси и прегледе жена и деце организована је кроз рад Дома здравља, који у свом саставу има развијену мрежу здравствених станица и здравствених амбуланти. Примарну здравствену заштиту становништву Крагујевца и околине пружају и Завод за стоматологију, Завод за хитну помоћ, Институт за јавно здравље, Апотека Крагујевац и Застава-Завод за здравствену заштиту радника.

    Од 01.01.2007.године оснивачка права над установама примарне здравствене заштите преузела је локална самоуправа.

    На терцијарном нивоу носилац здравствене заштите, која је организована како би појединцу и друштву у целини пружила заштиту, унапређење и очување здравља, је Клинички центар. То је једна од четири установе тог типа у Србији која пружа консултативно специјалистичке и дијагностичке процедуре, болничко лечење за пацијенте а обавља и наставно-образовну и научно истраживачку делатност. Клинички центар у Крагујевцу чини 12 клиника, 7 Центара и 24 медицинске и немедицинске службе. Ова здравствена установа има постељни фонд од 1240 кревета за хоспитализацију а истовремено пацијентима пружа преко 3 000 специјалистичких процедура.
    Odgovor Sa Citatom Odgovor Sa Citatom

  8. #7
     OFF 
    Počasni Član
    Poeni: 1.749, Nivo: 1
    Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 0%
    Dostignuća:
    Your first GroupTagger Second ClassCreated Album pictures1000 Experience Points1 year registered
    malena.034 is a jewel in the rough malena.034 is a jewel in the rough malena.034 is a jewel in the rough malena.034's Avatar
    Država
    Serbia
    Registrovan
    13.05.2013
    Pol
    Zensko
    Zadnji Put Online : 28.01.2015 @ 21:44
    Lokacija
    Kragujevac
    Postovi
    198

    Uobičajeno Odg: Kragujevac

    Спорт у Крагујевцу


    Спорт као област од посебног друштвеног интереса, у Граду се остварује у складу са Законом о спорту (Службени гласник РС 52/96,) Стратегијом развоја спорта у Републици Србији за период од 2009. до 2013.године (“Сл. гласник РС“ бр.110/2008), Одлуком Скупштине града Крагујевца о положају, наградама и накнадама врхунских спортиста и спортских стручњака града Крагујевца (“Службени лист града Крагујевца“ бр.8/05 и 30/08), другим подзаконским актима, као и кроз делимично финансирање спортиста и спортских организација из буџета Града.

    Образована је Комисија за спорт као стално радно тело Градског већа да у циљу развоја и унапређења спорта разматра и предлаже Градском већу доношење одговарајућих аката којима се утврђује распоред и коришћење средстава у области спорта, суфинансирање активности спортских организација, клубова и појединаца у области спорта, финансирање и организовање школских спортских такмичења и суфинансирање манифестација од значаја за Град.

    Градска управа за образовање, културу, информисање, спорт и омладину обавља нормативно-правне, финансијске и административне послове у области спорта и омладине и то:


    припрему програма развоја у области спорта и његово остваривање,

    изградњу, одржавање и коришћење спортских објеката,

    у оквиру оснивачких права над предузећима и организацијама у области физичке културе и спорта ( ЈП Спортски центар “Младост“ Крагујевац ) и обезбеђења њиховог функционисања,

    учешћа Града у организовању градског и међуопштинског нивоа школских спортских такмичења,

    обезбеђивање услова за повећање обухвата и квалитета рада са младим спортским талентима,

    организовање и одржавање спортских такмичења и манифестација од значаја за Град,

    доделе награда и признања у области спорта,

    обезбеђивања услова за рад спортских стручњака у спортским организацијама,

    финансирање делатности организација односно удружења у области спорта које је основао Град, као и других организација и удружења грађана у области спорта којима се доприноси задовољавању потреба грађана у области спорта на нивоу Града, као и развоју спорта на нивоу Града и друго.


    Из средстава буџета Града делимично се финансира Спортско друштво “Раднички“, Фудбалски савез града Крагујевца и поједини спортски клубови.

    Спортско друштво “Раднички“ је основано 1923.године у Крагујевцу. Обухвата 19 спортских клубова у 16 спортских дисциплина. Од 19 клубова 16 су мушки и 3 женска клуба.

    Од средстава која добија од Града Крагујевца, Фудбалски савез града Крагујевца плаћа трошкове суђења, котизације и чланарина за 54 сениорске екипе и 46 селекција млађих категорија које укупно обухватају 3500 играча, 108 судија и 89 службених лица (48 делегата и 41 инструктор).

    Град Крагујевац одобрава и једнократне помоћи спортским клубовима за успешније функционисање.

    Град Крагујевац издваја средства за финансирање спортског усавршавања 53 категорисаних спортиста и 10 спортских тренера.

    Град финансира Градски савез школских спортских друштава Крагујевац који постоји од 16.12.1997.године а правни је следбеник Општинског савеза школских друштава за физичку културу основаног 1974.године у Крагујевцу. Школска такмичења се одржавају по плану и програму Републичког савеза за школски спорт и олимпијско васпитање који обухвата учешће у 11 спортова од којих се у Крагујевцу одржавају такмичења у следећим спортовима: стони тенис, стрељаштво, одбојка, кошарка, спортска гимнастика, мали фудбал, рукомет, атлетика и крос. У њима учествују 22 основне и 9 средњих школа. Такмичења се одржавају на школском, општинском, окружном, међуокружном и републичком нивоу. Прве Олимпијске игре ученика Републике Србије одржане су у Крагујевцу 1980.године.

    Спортски објекати су изграђени у 20 школа (фискултурне сале, отворени терени) а у изградњи је и сала Друге крагујевачке гимназије. Фискултурне сале школе користе за извођење наставе и ваннаставних активности и за давање на коришћење спортским клубовима за обављање такмичарских активности.

    Изградњом градских базена 1971.године и спортске хале ''Језеро'' 1978.године основано је ЈП Спортски центар “Младост“ у циљу обезбеђивања ефикасне заштите и одржавања спортских објеката и пружања услуга у обављању спортско-такмичарских и рекреативних активности грађана и клубова. Предузеће одржава спортску халу “Језеро“, отворене базене, купалиште “Језеро“, фудбалски стадион “Чика Дача“, бокс салу и новосаграђену спортску халу у Великом парку.

    Постоје и други отворени терени у оквиру месних заједница како градских тако и сеоских који доприносе омасовљењу и популаризацији спорта и рекреације као здравих стилова живота.

    ШУМАДИЈА И ШУМАДИЈСКЕ ПЕСМЕ

    Баци дрогу, навуци се на музику

    Odgovor Sa Citatom Odgovor Sa Citatom

  9. #8
     OFF 
    Počasni Član
    Poeni: 1.749, Nivo: 1
    Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 0%
    Dostignuća:
    Your first GroupTagger Second ClassCreated Album pictures1000 Experience Points1 year registered
    malena.034 is a jewel in the rough malena.034 is a jewel in the rough malena.034 is a jewel in the rough malena.034's Avatar
    Država
    Serbia
    Registrovan
    13.05.2013
    Pol
    Zensko
    Zadnji Put Online : 28.01.2015 @ 21:44
    Lokacija
    Kragujevac
    Postovi
    198

    Uobičajeno Odg: Kragujevac

    Образовање и школство

    Динамичан привредни развој у претходном периоду условио је развој образовних институција. Основно образовање је организовано у 22 основне школе.

    Крагујевац је центар средњег образовања шумадијског округа, а настава се изводи у 8 средњих школа и то:

    Прва крагујевачка гимназија,
    Друга крагујевачка гимназија,
    Економска школа,
    Медицинска школа "Сестре Нинковић" са домом ученика,
    Прва техничка школа,
    Друга техничка школа,
    Политехничка школа,
    Трговинско - угоститељска школа “Тоза Драговић“ са домом ученика,
    Виша техничка школа,
    Дом ученика Артем.

    Развијена мрежа средњег образовања даје потребну образовну структуру за привреду, ванпривреду и за универзитетско образовање.

    У граду постоје и три специјалне школе за основно и средње образовање:

    Школа за ученике оштећеног слуха са домом ученика са 91 учеником у 12 одељења, 21 наставником и 8 васпитача.
    Музичка школа "Милоје Милојевић" са 589 ученика у 40 одељења са 91 наставником
    Специјална школа "Вукашин Марковић" са 298 ученика.




    Високо школство-Универзитет
    Образовање у Крагујевцу

    Универзитет у Крагујевцу је самостална високошколска установа, чији је оснивач Република Србија.

    Универзитет је основан 21. маја 1976. године, али су прве високошколске институције у Крагујевцу почеле са радом 1960. године, као одељења београдских факултета. Корени Универзитета у Крагујевцу и високог школства у Србији сежу до далеке 1838. године, када су у Крагујевцу, тада престоном граду обновљене Србије, никле прве просветне, културне и привредне институције и основана прва високошколска институција - Лицеј Кнежевине Србије - који је 1841. године пресељен у Београд и прерастао у Универзитет у Београду.

    При изради концепције Универзитета усвојен је модел разуђеног универзитета, који се развија на принципу децентрализације, а према потребама привреде и друштвених делатности Шумадије и Поморавља, подручја које има око 600 000 становника.

    Данас Универзитет у свом саставу има 11 факултета и два института у Крагујевцу, Чачку, Краљеву, Ужицу и Јагодини:

    Агрономски факултет у Чачку
    Економски факултет у Крагујевцу
    Филолошко-уметнички факултет у Крагујевцу
    Машински факултет у Крагујевцу
    Машинки факултет у Краљеву
    Медицински факултет у Крагујевцу
    Педагошки факултет у Јагодини
    Правни факултет у Крагујевцу
    Природно математички факултет у Крагујевцу
    Технички факултет у Чачку
    Учитељски факултет у Ужицу
    Факултет за хотелијарство и туризам, Врњачка Бања

    Поред тога, у саставу Универзитета у Крагујевцу су: Универзитетски рачунарски центар, Центар за научна истраживања САНУ и Универзитета у Крагујевцу , Центар за интердисциплинарне и мултидисциплинарне студије и истраживања, Центар за развој каријере и саветовање студената и Универзитетски Информациони Центар

    На факултетима Универзитета у Крагујевцу студира око 16 000 студената, укупно је дипломираних око 23 000, магистарску тезу одбранило је око 800, а докторску дисертацију око 420 кандидата. Универзитет у Крагујевцу доделио је и 14 почасних доктората.

    На Универзитету у Крагујевцу има укупно 1350 запослених, од тога у настави ради око 900 наставника и сарадника.
    Odgovor Sa Citatom Odgovor Sa Citatom

  10. #9
     OFF 
    Počasni Član
    Poeni: 1.749, Nivo: 1
    Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 0%
    Dostignuća:
    Your first GroupTagger Second ClassCreated Album pictures1000 Experience Points1 year registered
    malena.034 is a jewel in the rough malena.034 is a jewel in the rough malena.034 is a jewel in the rough malena.034's Avatar
    Država
    Serbia
    Registrovan
    13.05.2013
    Pol
    Zensko
    Zadnji Put Online : 28.01.2015 @ 21:44
    Lokacija
    Kragujevac
    Postovi
    198

    Uobičajeno Odg: Kragujevac

    Туризам у Крагујевцу

    Град Крагујевац се налази у централном делу Шумадије, јужно од главног града Београда од кога је удаљен 140км аутопутем Е10. Простире се на површини од 835 квадратних километата, броји 180 252 становника и по величини је први град у Шумадији, а четврти у Србији. Налази се на просечној надморској висини од 180м. Град се простире на обалама реке Лепенице, у крагујевачкој котлини, где се додирују огранци шумадијских планина: Рудник, Црни врх и Гледићке планине.

    Крагујевац са својом околином има богате природне ресурсе који пружају многобројне могућности за развој транзитног, стационарног, пословно-манифестационог, спортско-рекреативног, ловног и риболовног, здравственог и сеоског туризма.

    У Крагујевцу Вам предлажемо да посетите:

    Комплекс " Милошев венац " - унутар овог комплекса је више грађевина и институција које сведоче о богатој историји Крагујевца: Стара дворска црква са скупштинском зградом из времена Кнеза Милоша Обреновића , у чијој су порти постављени темељи српске државности - донети први српски Устави и одржавана сва скупштинска заседања, чак и после премештања престонице за Београд; Споменик палим Шумадинцима Антуна Аугустинчића из 1932.године; зграда Градске тржнице из 1929. једна од најстаријих покривених тржница у Европи; Амиџин конак - једини остатак кнежевог двора из 1818. (кућа управитеља двора Симе Милосављевића Паштрмца), Конак Кнеза Михаила из 1860.године - данас Народни музеј са музејском библиотеком и уметничком галеријом са сталним изложбама; зграда Прве крагујевачке Гимназије која је основана 1833 године са спомен - учионицом; зграда "Књажевско-српског театра", основаног 1835.године; Музеј "Стара ливница" је смештен у аутентичној згради ливнице из осамдесетих година XIX века, једном од ретких сачуваних примера индустријске архитектуре тога времена. Поставка овог музеја приказује почетке и развој индустријске производње у Србији;

    Спомен парк "21 октобар" - У спомен на жртве стрељања у Другом светском рату, читав простор Шумарица је претворен у спомен - парк у коме се налази 30 гробница од којих је десет уметнички обликовано споменицима, од којих је свакако најпознатији "Споменик стрељаним ђацима и професорима", потом, "Споменик бола и пркоса", "Споменик чистачима обуће", споменик "Сто за једног", споменик "Отпора и слободе".

    На улазу у спомен парк подигнута је импозантна зграда музеја "21 октобар" у чијој је архитектури наглашена симболика крагујевачке трагедије. Одсуство отвора (прозора) на фасадама сугерише безизлаз ненаоружаних људи испред митраљеских цеви, тридесет три кубуса - тридесет масовних гробница у Спомен - парку и три у оближњим селима, а провидне пирамиде од плексигласа на њиховим врховима представљају последњи поглед жртава уперен ка небу. У Шумарицама се налази и вештачко језеро, омиљено излетиште Крагујевчана .

    Акваријум "Крагујевац" представља први јавни акваријум у Србији. Основан је 1999.године. У његовој колекцији се налази преко 600 биљних и животињских врста из водених екосистема са свих простора Земље.

    Главни носиоци туристичке делатности у Крагујевцу је Градска туристичка организација "Крагујевац" и већи број туристичких и путничких агенција у приватном сектору. У области угоститељства и туризма последњих година приватни сектор је преузео значајну иницијативу.

    Укупне смештајне капацитете у Крагујевцу чини:

    Хотел "Крагујевац", хотел треће категорије
    Хотел "Шумарице", хотел треће категорије
    Хотел "Зеленгора", хотел треће категорије
    Хотел "Стари град", хотел четврте категорије
    Хотел "Женева", хотел четврте категорије
    Гарни хотел " President de luxe ", хотел четврте категорије
    Гарни хотел "Анђелика" треће категорије
    Гарни хотел "Радовић" четврте категорије
    Гарни хотел "Три О" четврте категорије
    преноћиште "Дедиње"
    преноћиште "Меркур"
    преноћиште "Андреја"
    преноћиште "Одмор"
    преноћиште "Галовић"
    преноћиште "Вила 118"
    преноћиште "Мир"
    преноћиште "Винд мил"
    преноћиште "Вила Лана"
    преноћиште "Ženeva Lux"
    хостел "Лазаревић"
    коначиште" Royal "

    Град је традиционално домаћин бројних културних, спортских и забавних манифестација, а у последње време постаје и значајан сајамски центар. Од културних манифестација које имају посебан значај најпознатије су: "Међународни џез фестивал", "Међународни фестивал антиратне карикатуре", "Међународни фестивал камерних хорова", "ОКТОХ" - фестивал камерне музике посвећен крагујевачком октобру, Интернационални фестивал хармонике, Фестивал професионалних позоришта "Јоакимфест" , Међународни луткарски фестивал "Златна искра". Најзначајније манифестације забавног и такмичарског карактера су: Дечији карневал, "Бајк шоу"- Сусрети моториста Србије, "Фића фест", Међународна изложба паса CACIB и многе друге.

    Корисне информације

    Градска туристичка организација "Крагујевац"
    Краља Александра I Карађорђевића 98
    381 34 334 883
    381 34 332 172

    Туристички информативни центар "Крагујевац"
    Др Зорана Ђинђића 11 (плато Робне Куће)
    381 34 335 302
    381 34 301 306

    Народни музеј
    Вука Караџића 1
    381 34 33 33 12
    381 34 33 33 02
    радно време: од 9 - 17, суботом од 9 - 14, недељом од 10-14 h

    Кућа проте Милоја Барјактаровића (Градска кућа)
    Светозара Марковића 21
    381 34 33 04 62
    Стална изложбена поставка: Градски живот у Крагујевцу у другој половини XIX века
    радно време: од уторка до петка од 10-17, суботом 10-14 h

    Музеј "Стара Ливница"
    381 34 33 77 86
    радно време: од 9 - 14 h радним данима

    Музеј 21.октобар
    Десанкин венац
    381 34 33 56 07
    381 33 20 89
    381 33 61 12
    водичка служба 335-607
    радно време: до априла од 8 - 15, од априла до септембра 8 - 18 h
    (суботом и недељом) 8 - 15 h

    Акваријум
    Природно-математички факултет Крагујевац
    ул. Радоја Домановића 12
    381 34 33 62 23
    381 34 30 02 46 локали 241 и 242
    радно време: од 10 - 18 h
    понедељком не ради (осим уз посебну најаву)

    [Samo registrovani clanovi mogu videti ovaj sadrzaj. ]
    Last edited by malena.034; 10.11.2013 at 01:08.
    ШУМАДИЈА И ШУМАДИЈСКЕ ПЕСМЕ

    Баци дрогу, навуци се на музику

    Odgovor Sa Citatom Odgovor Sa Citatom

  11. #10
     OFF 
    Počasni Član
    Poeni: 1.749, Nivo: 1
    Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 0%
    Dostignuća:
    Your first GroupTagger Second ClassCreated Album pictures1000 Experience Points1 year registered
    malena.034 is a jewel in the rough malena.034 is a jewel in the rough malena.034 is a jewel in the rough malena.034's Avatar
    Država
    Serbia
    Registrovan
    13.05.2013
    Pol
    Zensko
    Zadnji Put Online : 28.01.2015 @ 21:44
    Lokacija
    Kragujevac
    Postovi
    198

    Uobičajeno Odg: Kragujevac

    Информисање у Крагујевцу

    Прве новине у Србији , уз благослов кнеза Милоша Обреновића, угледале су "светло дана" 5.јануара 1834.године у Крагујевцу, под називом НОВИНЕ СРБСКЕ . И тако "Сербија и издавање новина у среди својој доживи, који никад досад није било...", а Крагујевац, прва престоница модерне Србије , постаде "колевка српске штампе". Иако неписмен, својом сељачком бистрином, препреденошћу и упорношћу, кнез Милош је сматрао да треба одговорити потреби да се на неки начин сазнају најновије вести из земље и иностранства на веродостојан начин. И поред тога, Милош је саветовао свог уредника да би боље било, да се у новинама пише о томе шта се дешава ван Србије, јер рекао је "Паметни новинари о својој држави мало пишу".

    Novine_srbske Прве новине уређивао је "господин секретар књажески инострани дела" Димитрије Давидовић. Лист је излазио једном недељно а издавач је била Државна штампарија, па су због тога сматране државним гласилом. Наиме, то је био политички лист који је у исто време имао и улогу службеног гласила.

    НОВИНЕ СРБСКЕ , су у Крагујевцу штампане до половине 1835. године, када се штампарија сели у Београд. Имајући у виду промене у уређивачкој концепцији, као и осцилацију читаности, прве српске новине, успеле су да се одрже на тржишту штампе све до 1919. године.

    Деведестих година XIX века у Крагујевцу ради више штампарија у којима се штампа петнаестак листова различитог садржаја, од изразито страначког до независно - информативног и културног. Неки од њих су ВЕСНИК КРАГУЈЕВАЧКЕ ОПШТИНЕ, затим, ГЛАС ШУМАДИЈЕ - лист за политику, привреду и књижевност, КРАГУЈЕВАЧКИ ГЛАСНИК, ШУМАДИСКИ ЛИСТ, ПОТПОРА означени као лист за народне интересе, ДУХОВНА ЗРНЦА И ПРОСВЕТА. Крагујевачке новине биле су претеча модерне српске штампе.

    (преузето из књиге Крагујевачка штампа XIX века - аутора Др Татјане Вулић)

    Захваљујући томе, Крагујевац је данас апсолутно медијски покривен.
    Град Крагујевац је оснивач градске телевизијско - информативне куће ( РТК ). Јавно предузеће РТК бави се радио - телевизијском делатношћу и у свом саставу има Телевизију и Радио.

    У Крагујевцу функционише велики број приватних радио и телевизијских станица, неке од њих су:

    Телевизија Канал 9
    Радио - телевизија ИН
    Радио Центар 987
    Радио Златоусти
    Радио Бис
    Радио Браво
    Радио 34
    Радио Стари Град
    Хуманитарни радио

    - Недељни информативни лист “Светлост“
    - Недељне новине Крагујевачке
    - Часопис за књижевност, уметност и културу “Кораци“

    У граду раде и бројна дописништва:

    Радио телевизије Србије (телевизија и радио)
    B 92
    Avala
    Blic
    Политика
    Danas
    Вечерње новости
    PRESS
    TANJUG
    BETA
    FONET
    BBC

    Постоји и велики број сајтова, портала и блогова који преносе вести и дешавања из Крагујевца

    Odgovor Sa Citatom Odgovor Sa Citatom

Informacija Teme

Users Browsing this Thread

Trenutno 1 korisnika pregleda ovu temu. (0 članova i 1 gosta)

     

Članovi koji su pročitali ovu temu : 0

Nemate dozvolu da vidite spisak imena.

Tagovi za ovu Temu

Pravila Postanja

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts


O Nama

    Narodni radio, melem za uši ko ne sluša može da ga nađe na www.radiosumadinac.org

Preporučeni Linkovi

Pratite nas na

Twitter Facebook youtube Flickr DavianArt Dribbble RSS Feed



RSS RSS 2.0 XML MAP HTML
Loading...
Svaki korisnik ovog sajta odgovoran je za sadržaj poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za njihov sadržaj. Postavljanjem vaše poruke ili vašeg autorskog dela saglasni ste da ovaj sajt postaje distributer vašeg dela i odričete se mogućnosti njegovog povlačenja ili brisanja bez saglasnosti uprave sajta. Distribucija sadržaja sa ovog sajta je dozvoljena samo u nekomercijalne svrhe, uz obaveznu napomenu da je sadržaj preuzet sa ovog sajta i uz obavezno navođenje adrese RadioSumadinac.org. Kako je sajt ovih dimenzija nemoguće u potpunosti kontrolisati, ukoliko primetite materijal nad kojim Vi ili neko drugi već ima autorska prava, odmah nam se obratite i materijal će biti uklonjen. Za sve ostale vidove distribucije obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od vlasnika Sajta


Optimizovano za rezoluciju: 1920x1080