Grupa Galija
Grupa Galija osnovana je u Nišu, 1976. godine.
Nenad Milosavljević, osnivač i lider grupe Galija, već tada poznat u Nišu kao kantautor i samostalni muzičar (vokal, akustična gitara, usna harmonika) okupio je rok grupu za učešće u pozorišnoj predstavi “Treća polovina” amaterske pozorišne družine iz Niša.
Prva proba grupe održana je 04.01.1976. godine u prostorijama Doma kulture u Nišu. Nenada Milosavljevića na probi i tokom predstave pratili su Goran Ljubisavljević – Gorča (gitara), Predrag Branković (bas), Nenad Tančić – Tanča (bubnjevi), Bratislav Stamenković – Čaki (klavijature) i Predrag Milosavljević (prateći vokal).
Dogovor o osnivanju grupe postignut je u niškoj kafani “Galija” poznatoj po tome što su se u njoj okupljali umetnici i boemi grada Niša. Posle početnih lutanja u traženju imena za grupu, naziv legendarne kafane preuzet je i usvojen kao najbolje rešenje.
1978.
Prvi značajan uspeh Galija je postigla pobedom na Zaječarskoj gitarijadi 1978. godine nastupajući u sastavu: Nenad Milosavljević (vokal, akustična gitara, usna harmonika), Goran Ljubisavljević (gitara), Predrag Branković (bas), Boban Pavlović – Čalton (bubnjevi) i Zoran Stanković (klavijature).
Nekoliko meseci posle pobede na Zaječarskoj gitarijadi Galija je nastupila (sa novim klavijaturistom Ljubodragom Vukadinovićem) na Omladinskom festivalu u Subotici, gde je proglašena za istinsko otkrovenje finala festivala “Omladina 78″.
Tokom 1978. godine Galija nastupa kao predgrupa na turneji grupe Smak.
Koncert Galije u “Studiju M” u Novom Sadu (zajedno sa domaćom džez grupom “Meta džez sekcija”) bio je uvod u zapažen nastup na novosadskom “BOOM festivalu 78″ krajem 1978. godine. Tada grupa Galija dobija ponudu od Produkcije gramofonskih ploča Radio televizije Beograd za snimanje svog prvog albuma.
Decembra 1978. godine počinje snimanje prvog albuma. To snimanje završeno je naredne 1979. godine. Produkcija gramofonskih ploča Radio televizije Beograd objavila je prvi album grupe Galija u julu 1979. godine.
1979.
Album “Prva plovidba” snimljen je u Studiju 5 PGP RTB u Beogradu. Pesme “Gospi”, “Avanturista” i “Decimen” izdvajaju se kao prvi i do danas zapamćeni hitovi grupe Galija. Braća Predrag Milosavljević (tekstovi) i Nenad Milosavljević (muzika) uspostavljaju, već na prvom albumu, saradnju koja će godinama biti noseća kreativna autorska snaga grupe Galija.
Koncertna promocija prvog albuma održava se u avgustu 1979. godine na velikoj Letnjoj pozornici u Nišu. Istinsku potvrdu prihvaćenosti i popularnosti Galija dobija odmah potom na velikom rok spektaklu, koncetu grupe Bijelo dugme na stadionu JNA u Beogradu. Nastupajući zajedno sa još devetnaest grupa pred 70.000 posetilaca, Galija ostavlja izvanredan utisak. To je ujedno i poslednji koncert prve postave grupe Galija, koju napuštaju Goran Ljubisavljević (gitara), Predrag Branković (bas) i Ljubodrag Vukadinović (klavijature). Novi članovi Galije postaju Bratislav Stamenković (gitara), Zoran Radosavljević (bas) i Nebojša Marković (klavijature).
1980.
Ovako obnovljena postava Galije završava snimanje drugog albuma u Studiju 5 PGP RTB početkom 1980. godine. Objavljen u maju, album “Druga plovidba” promovisan je već u junu koncertima u Beogradu (Dom omladine) i u Nišu (Hala Čair).
Tokom leta 1980. Galija nastupa u Splitu i Makarskoj. Na festivalu “Split 80″ organizovano je spektakularno netakmičarsko rok veče na fudbalskom stadionu Poljud gde Galija svira zajedno sa još trinaest grupa. Iste godine, započinju Galijini letnji nastupi u Makarskoj, gradu na Jadranu. Ti nastupi ponavljaće se svakog leta tokom narednih 9 godina.
Izuzetan uspeh Galijinih koncerata 1980. godine u Zenici (sala koja regularno prima 2.000 ljudi za koncert Galije bila je ispunjena sa 3.000 posetilaca) i u Sarajevu (Dom mladih “Skenderija” u kome se, umesto običnog nastupa, dogodio pravi spektakl) početak je izvanredne prihvaćenosti grupe Galija u čitavoj Bosni i Hercegovini.
Grupu 1980. godine privremeno (zbog služenja vojnog roka) napušta bubnjar Boban Pavlović (uz braću Nenada i Predraga Milosavljevića, praktično jedini stalni član grupe tokom čitavog njenog postojanja). Njega privremeno zamenjuje Zoran Stamenković.
Ovaj period rada grupe Galija karakteriše česta promena sastava grupe. Galiju napušta klavijaturista Nebojša Marković koga, kratkotrajno, zamenjuju prvo Jovan Mitić a zatim Bane Božinović, da bi se na tom mestu kao klavijaturista Galije ustalio Dragan Miloradović. Umesto bubnjara Zorana Stamenkovića u grupu dolazi Ljubomir Mišić koji tu ostaje do 1982. godine kada se Boban Pavlović vraća u grupu. Gitaristu Bratislava Stamenkovića prvo zamenjuje Dušan Radivojević, a potom Bane Radulović.
1982.
Treći album grupe Galija “Ipak verujem u sebe” snimljen je u Beogradu, u studiju “Plava šupa” i u Studiju 5 PGP RTB. Objavljen 1982. godine, album donosi hitove “Još uvek sanjam” , “Burna pijana noć” i “Put”.
1982. godine Galija nastupa kao predgrupa na koncertu Džo Kokera (Joe Cocker) u hali Pionir u Beogradu.
1983.
U junu 1983. godine Galija održava veliki koncert u Beogradu na Tašmajdanu, sa beogradskom grupom Potop i niškom grupom Kerber kao gostima koji otvaraju koncert. Lider grupe Potop, klavijaturista Aleksandar Lokner, uskoro postaje član Galije.
Sa novim klavijaturistom Galija u oktobru 1983. godine snima četvrti album “Bez naglih skokova” u studiju “Strawberry” u Mančesteru (Velika Britanija). Producent albuma je Gordon Rouli (Gordon Rowley), basista grupe Nightwing.
Prvobitno ponuđen Jugotonu iz Zagreba, album je ipak objavljen u izdanju PGP RTB, 1984. godine.
Krajem 1983. godine grupa Galija je, zbog svojih nastupa na jadranskoj obali i posebno zbog letnjih koncerata u Makarskoj, u anketi za istraživanja omladinskog turizma proglašena za najbolji događaj uživo na obali. Koncerti u Bosni i Hrecegovini, Vojvodini i Makedoniji tokom 1983. godine bili su za Galiju takođe veoma uspešni. U niškom “Muzičkom klubu 81″ Galija priređuje izvanredno posećene koncerte svake nedelje nepunih godinu dana.
Klavijaturista Aleksandar Lokner napušta Galiju 1983. godine i njega, ne zadugo, zamenjuje Aleksandar Ralev. Grupi se, iste godine, kao drugi gitarista pridružuje Žan Žak Roskam (Jean Jacques Roscam).
Bookmarks