Jelly Roll Morton
Čak i u svetu džeza, u kojem je ekscentričnost sasvim uobičajena stvar, a izrazita individualnost sine qua non, jedinstvena pojava i ličnost Ferdinanda »Dželi Rol« Mortona štrči poput kakvog svetionika. Muvalo, gulikoža, kockar, podvodač, upravnik noćnog kluba, preduzimljiv čovek i od onih što vole da žive na visokoj nozi, Morton bi bio za priču i da nikada nije odsvirao ni takta muzike. Bio je gord, tašt, arogantan, osetljiv, sav uzavreo, razmetljiv, sumnjičav, sujeveran, ali je, svejedno, bio »ono pravo«: istinski umetnik. Morton je tvrdio da je lično izmislio »džez i stompove«, kako je i stajalo na njegovom reklamnom posteru i bez kraja i konca je izlivao bes na imitatore i na one za koje je smatrao da mu, muzički, nisu dorasli. S druge strane, kao što su uporno tvrdili njegovi vršnjaci i kolege - puni divljenja, premda često i ljuti - Morton je »mogao da dokaže sve što ustvrdi«.
Glavno svedočanstvo o Mortonovom životu pruža Gospodin Dželi Rol (Mister Jelly Roll) Alana Lomaksa. Ova knjiga je sastavljena na osnovu niza snimaka koje je Lomaks načinio za Folklornu arhivu Kongresne biblioteke, a na kojima Morton govori o Nju Orliensu, svojem životu, džez-muzici i sve to ilustruje desetinama muzičkih primera, odsviranih na klaviru ili otpevanih čistim, dosta sladunjavim glasom. Knjiga ima nedostataka; oni potiču od Lomaksovog ograničenog razumevanja džeza (on je u prvom redu bio folklorist), njegovih doktrinarnih pogleda na međurasne odnose i uverenja da je muzika utoliko autentičnija ukoliko je boja kože muzičara tamnija. No bez obzira na to, Lomaksu dugujemo zahvalnost što je, prvo, bio dovoljno dalekovid da uopšte snima Mortona i drugo, što je tako dobijeni materijal sakupio, sve u svemu, u zadovoljavajuću celinu. Izveštaji iz prve ruke o ranim danima džeza mogu se na prste nabrojati, a ima svega dva ili tri svedočanstva iz usta neke odista krupne figure toga vremena. Gospodin Dželi Rol je jedno od njih.
Dželi Rol Morton rođen je kao Ferdinand La Ment, oko 1885. godine ili možda godinu-dve kasnije; Morton je voleo da i datum svojeg rođenja i svoje ime prilagođava prilikama. Njegov otac bio je tamnoputi Kreol po imenu F. P. La Ment; prema Mortonu, bio je »jedan od istaknutih preduzimača« na Jugu, ali sudeći po položaju kakav su Kreoli uživali u društvenoj strukturi osamdesetih godina prošlog veka, biće ipak da je bio običan tesar ili zidar. La Ment, koga se Morton seća kao tromboniste, napustio je porodicu još za Mortonova detinjstva, a njegova majka se onda udala za čoveka s prezimenom Morton, koji je bio poslužitelj u vozu, u Pulmanovim vagonima.
Očigledno je, i to gotovo do bola, da je Morton svoj život proživeo u osećanju odbačenosti, delom, može biti, stoga što ga je otac rano napustio i što je potom usledio izvestan pad na društvenoj lestvici; bez ikakve sumnje, međutim, dobar deo ovog osećanja posledica je nenormalnog položaja tamnoputih Kreola u društvenom ustrojstvu Nju Orliensa i njihovog neprestanog grčevitog nastojanja da izbegnu svrstavanje među crnce. Morton je imao kožu svetle boje i veoma često je pokušavao da prođe kao belac. Nipodaštavao je crnce, zvao ih »crnjama« i govorio da oni samo prave neprilike. Nikada nije priznao - izuzev, možda, u sitne sate kakve besane noći - da, stvarno, ne pripada belačkoj većini.
Morton je sebe smatrao belcem, ali to mišljenje niko drugi nije delio. U društvo belaca, naravno, nikada nije primljen - iako se, na jednom od svojih najranijih snimaka, javio kao pijanist belačke grupe New Orleans Rhythm Kings - a crnci s kojima je morao da radi, opet, često su se na njega ljutili upravo zato što hoće belcima da zamaže oči. Tako je Morton lebdeo ni na nebu ni na zemlji, u društvenom čardaku koji je sam za sebe sagradio; nije pripadao ni tamo ni ovamo i sva su se vrata pred njim zatvarala. Da je odrastao uz neko prihvatljivije mišljenje o sebi, mogao je naći mesto u crnačkoj kulturi posred koje je, stvarno, živeo; da je podizan u društvu u kojem se na rasne razlike drugačije gleda, mogao je da stekne društveni položaj koji bi bio u skladu s njegovom darovitošću. Ni jedno ni drugo mu nije bilo suđeno i Morton je, s vremenom, sve upadljivije ispoljavao sklonost ka megalomaniji.
Uprkos Mortonovim razmetanjima i tvrdnjama da je u ovome »naj-veći« ili da je »rodonačelnik« onoga, njegova priroda pokazivala je i drugu stranu. Iz njegove duge, krivudave priče o vlastitom životu i radu, sačuvane na snimcima Kongresne biblioteke, proviruje jedan ljubak i, u osnovi, pristojan čovek. Morton je savršeno voljan da govori o svojim glupim greškama, indiskrecijama i postupcima zbog kojih je zažalio. Celoga života slao je novac kući, sestrama, a ponekad i svake sedmice. Nedelju dana pre no što je, tako reći u siromaštvu, umro u Los Anđelesu, poslao je sestrama deset dolara. A muzičari koji su radili s njim - barem na snimanjima - nalazili su da je Morton idealan vođa, jasnih zamisli i rešen da ostvari ono što želi, ali voljan da čuje predloge i dozvoli drugima muzičku slobodu. Snimanja su uvek tekla vrlo poslovno - Morton je ozbiljno shvatao svoju umetnost - ali su, takođe, bila i zabavna.
U početku svoje karijere, a i dosta dugo potom, Morton je muziku shvatao kao uzgredno zanimanje, pored svojeg glavnog poziva - poziva njuorlienskog opasnika kockarsko-podvodačkog tipa. Ne treba ni reći da je, ipak, vrlo rano počeo da se zbilja zanima muzikom. Još gotovo kao beba počeo je da bubnja u limenke oblicama skinutim s naslona stolice; kad mu je bilo pet godina prešao je na usnu harmoniku, drombulju i, najzad, na gitaru; časove gitare uzimao je »kod jednog španskog gospodina iz susedstva«. Kada mu je bilo sedam godina smatrali su ga - prema vlastitom tvrđenju - »jednim od najboljih gitarista u okolini« i svirao je s malim sastavima žičanih instrumenata kakvi su, obično, obuhvatali još bas i mandolinu. Nastavio je da eksperimentiše s drugim instrumentima - violinom, bubnjevima i, kako izgleda, trombonom - a njegova baba, s kojom je posle majčine smrti živeo, podsticala je i ohrabrivala to zanimanje za muziku, kao što dobroj Kreolki i priliči. Tada, otprilike, Mortona počinje da očarava klavir. Isprva je izbegavao ovaj instrument »jer se klavir u našem krugu smatrao ženskim instrumentom, a ja nisam želeo da budem ženski Petko... Želeo sam da se oženim i da osnujem porodicu i da me, kad odrastem, smatraju za muškarca među muškarcima.« S vremenom je, ipak, savladao ovo predubeđenje i počeo da uči klavir, kod raznih učitelja od kojih je, kaže, najvažniji bio izvesni Frenk Ričards.
Bookmarks