Ne možemo biti sasvim sigurni kada je do svega ovoga došlo, jer je Morton imao naviku da improvizuje kad govori o prošlosti. Po njegovim rečima, uzetim zdravo za gotovo, brzo je bio stekao reputaciju »jednog od najboljih mladih pijanista u čitavom gradu«, ali ovo treba shvatiti samo s obzirom na osobenosti vremena i mesta. Morton je, svakako, znao da čita i piše note ali, prema vlastitom svedočenju i zapažanju njegovih kolega, nije brzo čitao, »na prvi pogled«. Njegov uobičajen postupak je bio da uvežbava komade, da ih uči napamet pre no što se s njima pojavi pred publikom. Posedovao je, s druge strane, čvrstu osnovu u pogledu evropske muzičke teorije - u vezi s načelima harmonizacije i progresijama - barem do mere kakvog početnog teorijskog kursa. Najverovatnije nije imao za sobom formalno teorijsko školovanje već je, poput mnogih drugih, pojmove o kojima je reč apstrahovao iz materijala koji je svirao. Naravno, muzika koju je u mladosti Morton izvodio nije bila džez; bila je to uobičajena mešavina popularnih pesmica, regtajma, valcera, kadrila, uvertira i drugih koncertnih dela, kojima bi se učio gotovo svaki mladi pijanist toga vremena. Moguće je da je znao i poneki bluz, ali je sigurno da bluz nije svirao kod kuće, gde je baba mogla da ga čuje.Bilo kako bilo, Morton je kao tinejdžer radio u nekoj bačvarnici, a noću se vrzmao po Storivilu (koji je nazivao »Krtina«). Njegov opis tog kvarta, kako je dat u Lomaksovoj knjizi, vredi navesti.
Ulice su bile pune ljudi. Policajci su uvek bili na vidiku, nikada manje od dvojice zajedno, što je garantovalo bezbednost svih zainteresovanih. Svetlost svih boja blještala je i presijavala se. Iz svake zgrade na ulicu se izlivala muzika. Žene bi stajale kraj kućnih vrata i pevale ili pevušile ovaj ili onaj bluz; neke od njih bi bile veoma vesele, neke sasvim tužne; neke bi, vero-vatno, pomišljale da sve okončaju otrovom, a neke sanjarile o velikom izlasku, plesu ili uživanju kakve druge vrste. Neke od ovih žena bile su, uprkos svome padu, prave gospođe a neke, opet, hronične pijanice; bilo ih je i koje su uzimale drogu: heroin, kokain, opijum, laudanum, morfin i tome slično.
A što se muškaraca tiče, momci nisu hteli da nose ništa drugo do plavih žaketa i pantalona na štrafte. Pantalone su morale biti vrlo, vrlo tesne, tako da noge u njima liće na kobasice... Ako biste poželeli da porazgovarate s nekim od njih, taj bi odmah našao stub u blizini, ispružio ruku i ukrutio je i držao bi se tako oslonjen na stub, ali na najvećoj mogućoj udaljenosti od njega - zato da se njegove pantalone od petnaest ili osamnaest dolara ne bi izgužvale... Posle su neki udesili da imaju malu sijalicu na prstima cipela, povezanu s baterijom u džepu, tako da su mogli, kad naiđu na curu za koju misle da bi se lako mogla obraditi - to se zvalo »obrađivanje« - da pritisnu na dugme u džepu i sijalica na cipeli bi se upalila i to bi značilo da je ta ženska gotova.
Morton je počeo da radi kao pijanist u nekim »od uglednih kuća za razonodu« u Kvartu, dakle u lokalima u kojima se točio šampanjac, devojke bile mlade i zanosne, s tavanica visili kristalni lusteri a zidovi bili obloženi neizbežnim ogledalima. Na takvim mestima pijanisti su obično nastupali sami; svirali su i pevali po željama, a izvodili su i svoj vlastiti, specijalan program. Bili su to pre zabavljači negoli džez-muzičari; mešali su i smenjivali komentare i pričice u žargonu sa skarednim pesmicama, sentimentalnim šlagerima koji bi bili u modi, regtajm-kompozicijama, bluzom, muzikom za ples, a sve prema ukusu posetilaca. Plata je bila nominalna; od pijaniste se očekivalo da živi od napojnica, a gosti su, po pretpostavci, bili bogati ljudi, široke ruke.
Bookmarks